1.Büyükşehir Belediyeleri Kent Tiyatroları Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı


İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları (İzBBŞT) konut sahipliğinde yapılan 1. Büyükşehir Belediyeleri Kent Tiyatroları Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi kamuoyuna sunuldu. Fikir birliğiyle hazırlanan bildirgede kent tiyatrolarına özel yasa çalışması yapılmasının gerekliliği vurgulandı.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda, kent tiyatrolarının sıkıntılarına tahlil bulmak ve yasal desteklerini güçlendirmek emeliyle üç gün boyunca yapılan 1. Büyükşehir Belediyeleri Kent Tiyatroları Çalıştayı’nın akabinde hazırlanan sonuç bildirgesi kamuoyuna duyuruldu. Tiyatro sanatının kendine has şartları ile çalışma kurallarının olduğuna değinilen, sanatın bağımsız ve özerk niteliğinin her kuralda korunması gerektiğinin altının çizildiği bildirge, Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrosu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrosu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrosu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrosu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrosu, Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın ortak kararıyla oluşturuldu.

6 husus var

Çalıştaya katılan kent tiyatrolarının fikir birliğiyle hazırlanan bildirgede 6 husus yer alıyor. Türkiye’de bulunan kent tiyatrolarının mevzuat ile yasal statülerinin ortasında farklılıklar bulunduğuna işaret edilen bildirgede, kent tiyatrolarına özel bir yasa hazırlanması için gerekli çalışmaları yapacak bir kurul oluşturulmasına karar verildiği belirtiliyor. Bildirgede, kent tiyatrolarında çalışan sanatçı ile işçinin temel iş garantilerinin sağlanması gerektiği lisana getirilerek, tiyatro çalışanlarının “Memur, kontratlı memur, öteki kontratlı kamu görevlisi-sanatçı’ olacak biçimde istihdam edilebilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ismine teşebbüste bulunulacağı vurgulanıyor. Tiyatroların satın alma süreçlerine de değinilen bildirgede, kamu faydasının gözetilerek süratli ve tesirli tahlillerin sağlanması için yasal düzenlemelerin yapılmasının gerekli olduğu belirtiliyor.

Şehir tiyatrolarında genel sanat direktörlerinin vazife mühletleri ile müşavere heyetlerinin yapısına kadar farklı mevzulara da değinilen bildirgede tiyatrolar ortası çalışmaların kalıcı hale getirileceği de yer alıyor.

Şehir tiyatroları ile ilgili saptanan meseleler ve tahlil tekliflerinin yer aldığı bildirge ile ilgili detaylı bilgi için “izmirsehirtiyatrolari.com” web sitesi ziyaret edilebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın