17 Temmuz Dünya Emoji Günü


Akıllı telefonlarla hayatımıza dahil olan iletileşme uygulamalarıyla birlikte hislerimizi söz etme aracı olarak kullandığımız emojilerin gücü tartışılmaz. Pekala sizce bu güç her vakit gerçeği mi yansıtıyor? Yani bilhassa gençlerin kullandığı yeni kuşak lisan emojiler, her vakit sağlıklı ve gerçekçi hisleri barındırıyor mu? Liv Hospital Klinik Psikolog Selenay Yücel Keleş yeni jenerasyon lisan, emojiler ve psikolojisi hakkında bilgiler verdi.

Emojiler gereksinimi karşılıyor
Dijital dünyada görsel bir lisanla irtibat kurmayı sağlayan emojiler, bilhassa gençler tarafından sıklıkla kullanılır durumda. Hepimizin bildiği üzere online irtibatta, yüz yüze bağlantıdan farklı olarak hisleri karşı tarafa göstermek bir epey sıkıntı olabiliyor. İşte tam da bu noktada hayatımızda emojiler devreye giriyor.

 Daha süratli ve daha çabuk olmayı arzuladığının bir göstergesi
 Emojiler, sözlere gereksinim duymadan hislerimizi tabir etmemizi kolaylaştırıyor. Bağlantının hızlandığı ve toplumsal medya kullanımının arttığı bu periyotta gençler tek iletiyle birçok şey anlatmak için emojilerin gücünden yararlanıyor. Bu durumun olumlu tesirlerinin yanında doğal ki olumsuz tesirleri de bulunuyor. İnsan psikolojisinde; uzun bir cümle ile tabir edebileceğimiz duyguyu tek bir emoji ile gösterebilmek insanların giderek sabırsızlaştığının, daha süratli ve daha çabuk olmayı arzuladığının bir göstergesi olabilir. Ama biliyoruz ki kullanılan emojiler, her vakit asıl ruh halimizi yansıtmıyor. Bilakis bazen asıl ruh halimizi gizlemek, gerçek hislerimizi maskelemek için hissetmediğimiz bir emojiyi kullanabiliyoruz. Bazen karşı tarafın beklentisini karşılamak için duruma uygun bir emoji tercih edebiliyoruz. 

Yeni kuşak dil
 Özellikle gençlerin kullandığı yeni jenerasyon lisan emojiler, her vakit sağlıklı ve gerçekçi hisleri yansıtmamaktadır. Özetle emoji kullanmak; karşı tarafa his transferinin sağlaması, hissin paylaşılması ve karşı tarafın empati kurmasını kolaylaştırması için çok tesirli olabilse de kişinin kendi gerçek hissiyle irtibatını koparmaması, kendi gerçek hissinin da farkında olması çok kıymetli.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın