2. İzmit Körfezi Deniz Şenliği’ne büyük ilgi


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl ikincisi düzenlenen İzmit Körfezi Deniz Şenliği, Gölcük Değirmendere Yüzbaşılar Sahili’nde gerçekleştirildi. Çocukların doyasıya eğlendiği aktiflikte aileler en fazla balığı yakalayabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştı.

 

2. DENİZ FESTİVALİ

İzmit Körfezi’nin etrafını ileri biyolojik arıtma tesisleriyle çeviren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’ni eski günlerine döndürüyor. 42 bin yavru balığı denizle buluşturan Büyükşehir, bu yıl ikinci İzmit Körfezi Deniz Şenliğini yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nin öncülük yaptığı aktifliğe Gölcük Belediyesi, Kocaeli Sportif Olta Balıkçıları ve Tabiat Derneği ile Gübretaş firması takviye verdi. Gölcük ilçesi Değirmendere Yüzbaşılar Sahili’nde gerçekleştirilen aktifliğe Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer ve vatandaşlar katıldı. Programın ve çocuklar için kurulan survivor parkurunun sunuculuğunu ise ünlü oyuncu Alp Kırşan yaptı.

 

ÇOCUKLAR DOYASIYA EĞLENDİ

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen şenliğe aileler büyük ilgi gösterdi. Bu kapsamda ailelerin birlikte vakit geçirmesi için aktiflik alanları oluşturuldu. Çocuklar kendileri için hazırlanan şişme oyun kümeleri ve aktiflik alanlarında doyasıya eğlendi. Çocuklara fiyatsız macun, pamuk şekeri, dondurma ve patlamış mısır ikramı yapılırken, vatandaşlara ise fiyatsız balık ekmek ikram edildi.

 

DENİZ ARAÇLARI KORTEJİ

Zeliha Sunal tarafından tasarlanan ve 3 bin 700 atık pet şişe toplanarak hazırlanan balık heykeli de şenlikte büyük ilgi gördü. Şenlik kapsamında deniz araçlarının yer aldığı korteji vatandaşlar meraklı gözlerle izledi.

 

YILDIRIM: HAYALİMİZ GERÇEKLEŞTİ

Festivalde kısa bir konuşma yapan Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer, “İzmit Körfezimiz eski günlerine dönüyor. İzmit Körfezi için çok çalışma yapıldı. Yakınımızda da büyük bir çalışma yapılıyor. İzmit Körfezi’nin doğu kıyısından taban çamuru çıkarılıyor. Çalışma tamamlandığında Körfez’in etrafındaki mavi bayraklı plaj sayısı artacak. Gölcüklüler olarak bir hayalimiz vardı, bu da Değirmendere ile Halıdere’nin birleşmesiydi. Bu hayalimiz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Büyükşehir, Gölcük ilçemize Aquapark kazandırdı. Bedelli çalışmalarından ötürü Kocaeli Büyükşehir Belediye Liderimiz Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyorum” sözünü kullandı.

 

“DİP ÇAMURU PAKLIĞI TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ETRAF HAREKETİ”

İzmit Körfezi’nin eski günlerine döndüğünü belirten Kocaeli Büyükşeir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, “İzmit Körfezi’nin eski günlerine dönüp, tekrar hayat bulması için var gücümüzle çalışıyoruz. Her noktada çalışmalarımız devam ediyor. Yılda yaklaşık 10 bin geminin hareketini izliyoruz. İzmit Körfezi’nin altındaki hayalet ağları çıkartıyoruz. Deniz kirlenmesin diye 24 saat asıllı çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’nin bir damla evsel atık suyunu denize bırakmayan tek Belediye biziz. Artık İzmit Körfezi’nin tarihini değiştirecek bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Körfez’in en üst noktasında çok büyük bir alanda toplanmış ve birikmiş bir çamur var. Yaklaşık 650 tane futbol alanını kaplayacak çamuru İzmit Körfezi’nin tabanından çıkarıyoruz. Bu paklık çalışması şu anda Türkiye’nin en büyük etraf hareketi. Dünyada da az sayıda emsal örnekleri var. Bu çalışmaların akabinde Körfez daha da canlanacak. Bugüne kadar İzmit Körfezimizdeki biyoçeşitliliğin artması için 42 bin adet yavru balığı denize bıraktık. Artık şenliğimizde balık tutma yarışı yapılacak. Buraya gelen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

BALIK TUTMA YARIŞMASI

2. İzmit Körfezi Deniz Şenliği sonunda aileler ortası balık tutma müsabakası düzenlendi. Müsabakanın açılış atışını Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın ve Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer yaptı. Açılışın akabinde 105 ailenin katıldığı müsabakada vatandaşlar en fazla balığı yakalayabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Müsabaka sonunda 1 kilo 250 gram balık ile Müslüm ve Karan Coşkun çifti birinci, 775 gram balık ile Nihat ve Eymen Ay çifti ikinci, 760 gram balık ile de Volkan Dalman ve Zehra Deniz çifti üçüncü oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın