20 bin kitap Karşıyakalıların hizmetinde


Tugay, “Paylaşımcı kültür örnek olmaya devam edecek, kitaplarımız daha da çoğalacak”

Karşıyaka Belediyesi’nin okuma alışkanlığını desteklemek, kaynak erişimini kolaylaştırmak üzere yürüttüğü kitap bağış kampanyası Karşıyakalıların ağır takviyesiyle devam ediyor.

“Paylaşın, kitaplarınız yeni okurlarla buluşsun” davetiyle devam eden kampanya aracılığıyla Karşıyaka’nın kütüphaneleri zenginleşiyor. Kütüphane üyeleri hafta içi her gün 9 kütüphane ve 3 kitaplıktan fiyatsız olarak faydalanıyor.

Karşıyaka Belediyesi’nin toplumda okuma alışkanlığının artmasına katkı sağlamak ve edebi yapıtlara erişimini kolaylaştırmak için başlattığı kitap bağış kampanyası Karşıyakalıların takviyeleriyle devam ediyor. “Paylaşın, kitaplarınız yeni okurlarla buluşsun” davetiyle başlatılan kampanya kapsamında bağışlanan çok sayıda kitap belediye bünyesinde hizmet veren kütüphanelerde okurlarla buluşturuluyor. Kampanyaya dayanak olmak isteyen vatandaşlar ellerinde bulunan her türlü kitabı, Karşıyaka Belediyesi Ana Hizmet Binası ve belediyeye bağlı kütüphanelere teslim edebilir. Çok sayıda kitap bağışlamak isteyen ve getirebilecek imkânı olmayan vatandaşlar, kitapların konuttan alınması için 0(232) 399 40 83 numaralı çizgisi arayarak irtibata geçebilir.

9 KÜTÜPHANEDE 20 BİN KİTAP VATANDAŞLARIN HİZMETİNDE!

Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren kütüphaneler vatandaşlar tarafından ağır olarak kullanılıyor. Belediyeye bağlı 9 kütüphane ve 3 kitaplıkta, Türkçe ve çeviri edebiyat, inceleme- araştırma, periyodik yayınlar, referans kitaplar ve yaş kümelerine ayrılmış çocuk kitaplarından oluşan yaklaşık 20 bin kitaplık arşiv bulunuyor. Bu sayı bağışçıların da takviyesi ile her geçen gün artıyor. Her yaş kümesinden üyeler kütüphaneden 15 gün içinde 3 adet kitap ödünç alabiliyor. Hizmetleri kolaylaştırmak için KOHA kütüphane otomasyon programı kullanılan kütüphaneler hafta içi her gün 09.00 – 17.30 saatleri ortasında hizmet veriyor.

KİTAPLAR SESLİ KİTABA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Kütüphanelerde yaş ve özel ihtiyaç durumuna nazaran de kaynak gruplandırması yapılıyor. Her kütüphanede okul öncesi, 6 yaş üstü, 9 yaş üstü ve birinci gençlik olmak üzere 4 yaş kümesine nazaran ayrılmış çocuk kitaplığı bulunuyor. Tüm kütüphane arşivi talep doğrultusunda Karşıyaka Belediyesi Görme Engelliler Kütüphanesi’nde sesli kitaba dönüştürülerek görme engelli kullanıcılara sunuluyor.

“KİTAPLARIMIZ ÇOĞALACAK”

Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay “Karşıyaka Belediyesi olarak kıymetli bir kitap arşivine sahibiz. Kitabın kıymetini bilen hemşerilerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın bağışladığı 20 bin kitabı kullanıma sunduk. Umuyorum ki bu paylaşımcı kültür örnek olmaya devam edecek, kitaplarımız daha da çoğalacak, her kütüphane bir kültür ocağına dönüşecek. Hemşerilerimizi bu hoş dayanışma örneğini daha da büyütmeye, kitap bağışlamaya davet ediyorum. Tüm yurttaşlarımızın çarçabuk kitaba erişmesini sağlamaya devam edeceğiz. Daha hoş bir geleceğe ulaşmanın en kıymetli yolu çocuklarımıza, gençlerimize okuma alışkanlığını aşılamaktan geçiyor. Kütüphaneler bir milletin en kıymetli zenginliklerin başında gelir ve kütüphaneler ömrün hafızasıdır. Karşıyaka’mızın ruhunu yansıtan bu kütüphanelerin oluşturulmasında emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyor, hürmet ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın