20 yaşından 76 yaşına 16 ülkeden 193 sportmen, Yunanistan’ın Megisti/Meis Adası’ndan Kaş’a yüzecek


Dünyanın en tanınan tatil destinasyonlarından biri olan, tarih boyunca pek çok medeniyete konut sahipliği yapan, turistlerin vazgeçilmez adresi Kaş, 25 Haziran Pazar günü yüzlerce yüzücüyü ağırlamaya hazırlanıyor.

Bu yıl 17. defa “Barış ve Dostluk” sloganıyla, her yıl olduğu üzere Memleketler arası Likya Kaş Kültür Sanat Festivali’nin sonunda düzenlenecek eşsiz yarış için binlerce deniz tutkunu Kaş’a geliyor. 25 Haziran Pazar günü start verilecek yarış için dünyanın dört bir yanından yüzücüler, Akdeniz’in masmavi denizinde kulaç atacak. 

Hayata geçirdiği spor tertipleriyle bugüne kadar yüzlerce milletlerarası sporcuyu ülkemizde buluşturan Rossist Event tarafından düzenlenen yarışın heyecanı tüm Akdeniz’i kaplamış durumda. 16 ülkeden Akdeniz’in berrak sularında akıntıya karşı çaba etmek için gelecek 193 sportmen, komşu ülke Yunanistan’a en yakın kara modülü olan Megisti/Meis Adası’ndan beğenilen tatil merkezi Kaş’a yüzecek. Yarışta dünyada bir birinci gerçekleşecek ve down sendromlu özel bir sportmen yarışacak. Emrah Gökhan Kotan dünyada birinci kere 7 kilometre yüzerek bir birincisi gerçekleştirecek. Kendisine Emre Deliveli eşlik edecek. 25 Haziran Pazar günü saat 09.00’da başlayacak eşsiz yarış, 7 kilometrelik parkuruyla tüm sporseverleri iklimi, masmavi koyları, tarihi ve kültürel mirası, kıymet biçilemez hoşluğuyla ünlü Kaş’a davet ediyor. 

Akdeniz’in akvaryum üzere denizine konut sahipliği yapacak Megisti Kaş Swim Race, Kaş Belediyesi ve Radisson Blu Hotel Kaş ana sponsorluğunda, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kaş Kaymakamlığı, Türkiye Yüzme Federasyonu ve Türkiye Spor Müellifleri Derneği’nin dayanaklarıyla, MK Group co-sponsorluğunda MEKVIN Hotels konaklama sponsorluğunda 25 Haziran Pazar günü yapılacak.

Yarışın basın toplantısı Radisson Blu Hotel Kaş’ta düzenlendi

Ülkemiz’in yetiştirdiği dünyaca ünlü rekortmen atletlerin da yer aldığı Megisti Kaş Swim Race’in basın toplantısı, yarışın ana sporlarından olan Radisson Blu Hotel Kaş’ta ağır ilgiyle birlikte gerçekleşti.

Basın toplantısına Kaş Belediye Lideri Memnun Ulutaş, MK Group İcra Konseyi Lider Yardımcısı Kemal Gürsoy, 2005 yılında yarışı hayata geçiren Turizmci Ufuk İnanç, Seçkin yüzücüler Sera Sayar Yakimoviç, Ruso Yakimoviç, Ahmet Nakkaş, Yarış Yöneticisi ve Rossist Event Kurucusu Polat Dede katıldı.

Dostluk ve barışa atılan kulaçların ne kadar değerli olduğundan bahseden Kaş Belediye Lideri Memnun Ulutaş“Kıymetli basın mensupları, basın toplantımız güzel olsun. 24. kere düzenlediğimiz Likya Kaş Festivali’mizin açılışını gerçekleştirdik. 3 gün sürecek şenlik kapsamında en kıymetli faaliyetlerimizden biri de Yunanistan’dan Kaş’a yüzme yarışı… Megisti Kaş Swim Race Yüzme Yarışı şenliğimizi memleketler arası bir noktaya taşıyor ve bizi her sene heyecanlandırıyor. Toplumlar birbiriyle spor sanat ve etkinliklerle kaynaşıyor. Biz de Kaş Belediyesi olarak buna vesile oluyoruz. Meis ve Kaş ortasında geçmişten bugüne hoş bir dostluk var. Bu ilgilerin güçlenmesine de bu üslup etkinlikler vesile oluyor. Atletlerimiz barış ve dostluk için kulaç atacaklar. Bu kulaçların dostluğa barışa ve kardeşliğe vesile olmasını istiyorum. Kaş’ın kapısı herkese açık, Kaş’ın tarihi ve doğal hoşluklarına şahit olmaya herkesi davet ediyorum. Bu aktifliğin başlamasına vesile olan tüm dostlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyor ve tüm atletlerimize kolaylıklar diliyorum” dedi.

MK Group İcra Şurası Lider Yardımcısı Kemal Gürsoy ise yarışla ilgili niyetlerini şu sözlerle ifade etti: “Değerli basın mensupları hepiniz güzel geldiniz. Burada destansı bir yarışa tanıklık edeceğiz. Bu özel yarış Türkiye’nin en beğenilen yerlerinden biri olan Kaş’ta yapılacak. Aileden Kaş’lı biri olarak bu türlü bir tertibe katkı verebilmek benim için çok değerli. Sizleri burada buluşturmak ve iki ülkeyi bir ortaya getirmek bizim için gurur verici. MK Group ve Raddison Blu Hotel Kaş ailesi olarak Kaş’ın daha hoş ve kaliteli olması bir hale gelmesinde tüm dayanaklarımızı vereceğimizi söylemek isterim.”

Elit Atlet Sera Sayar Yakimoviç“Bu benim birinci Meis adasından yüzüşüm olacak. Ben aslında İronman atletiyim ve birinci sefer 7 km yüzeceğim. Daha evvel yüzdüğüm açık deniz yarışlarda güçlü hava şartlarıyla da karşılaştım. Artık burada Kaş’ın hoş denizinde yüzmek beni çok heyecanlandırıyor” dedi.

Milli Sprocu Ahmet Nakkaş“Burada olmaktan ötürü çok memnunum. 1984 olimpiyatlarında ulusal bir atlet oldum. Sayısız halde, tüm dünyada ülkemizi temsil ettim. Spor ruh işidir ve ruhu ortaya koyduğunuzda sonuçları hoş oluyor. Sporun birleştirici gücü Yunanistan ve Türkiye dostluğu açısından da hayli değerli. Tüm atlet arkadaşlarıma muvaffakiyetler diliyorum” dedi. 

2005 yılında yarışı hayata geçiren Turizmci Ufuk Güven“İlk yarışımızda 37 kişiyi sıkıntı bulmuştuk. Bir pazar sabahı şahane bir günde Yunanistan’a geçtik. Sonra Meis Belediye Lideri geldi ve bir pencereden Zeki Müre’nin müziğini çaldılar, ardından yarışa başladık. Yunanistan’la dostluğumuz bu kadar güçlü ve özel. Birinci yarışımızda 37 şahısla başladık ve artık 193 şahsa ulaştık. Bu bizim için de epey gurur verici. Burada en büyük vazifesi üstlenen yarışmacılara muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Yarış Yöneticisi ve Rossist Event Kurucusu Polat Dede ise yarışla ilgili fikirlerini şu sözlerle paylaştı: “Değerli liderim bedelli müdürüm pahalı seçkin atletlerimiz… 2005 yılında “Kaş’tan Meis adasına yüzülür mü?” sorusuyla başlayan maceramız Likya Kaş Şenliği kapsamında bu sene 17. Sefer düzenleniyor. 16 ülkeden 193 sporcuyu ağırladığımız bu hoş yarışımızda bize dayanak veren tüm paydaş ve destekçilerimize çok teşekkür ederiz. Bu yarışı dünyanın en güzellerinden bir tanesi haline getirmeyi her vakit çok istedim ve her sene müracaat kontenjanını doldurup Kaş’ı ve ülkemizi dünyaya tanıtmak için çalışacağız. Daha fazla atlete konut sahipliği yaparak Kaş’ın hoşluklarını göstermeyi çok istiyoruz. Tüm atletlerimize muvaffakiyetler dilemek istiyoruz.”

16 ülkeden 193 sportmen Kaş’ta buluşuyor

Bu yıl 17.’si düzenlenecek olan Megisti Kaş Swim Race’e tüm dünyadan izleyiciler ve sportmenler akın etti. “Barış ve Dostluk” mottosuyla gerçekleştirilecek yarışta 16 ülkeden yüzlerce sportmen Akdeniz’in serin sularında dalgaların peşinde çaba edecek. Türkiye, Yunanistan, ABD, İngiltere ve Avustralya başta olmak üzere Afganistan, Bosna – Hersek, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Japonya, Makedonya ve Rusya ile birlikte toplam 16 ülkeden gelecek 193 atlet, Kaş’ın eşsiz görüntüsünde, tarih öncesi medeniyetlerin kalıntılarında Megisti Adası’ndan Kaş’a kulaç atacak. 

20 yaşından 76 yaşına herkes “Barış ve Dostluk” için Kaş’ta

Disiplin, konsantrasyon, özveri ve çok daha fazlasını gerektiren yarışta atletleri 7 kilometrelik sıkıntı bir parkur bekliyor. Erken saatlerde başlayacak olan yarışa katılacak olan sportmenlerin 136’sı erkek, 57’si bayan. Akdeniz’in serin sularında akıntıya karşı kıran kırana geçecek yarışın yaş dağılımı ise şöyle: 18-24, 25-29, 30-34, 35-39, 40,44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70+.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın