Abdi İbrahim’in sponsor olduğu Merve Tuncel ve Emre Sakcı’dan 5 altın, 2 gümüş madalya


Abdi İbrahim’in ana sponsorluğunu üstlendiği rekortmen ulusal yüzücüler Merve Tuncel ve Emre Sakcı bir defa daha Türkiye’nin gururu oldu. Tuncel ve Sakcı, Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası ve Swimming Championships’te toplamda 7 madalya kazandı.

 TÜRKİYE’NİN güzelleştiren gücü Abdi İbrahim’in ana sponsorluğunu üstlendiği rekortmen ulusal yüzücüler Merve Tuncel ve Emre Sakcı, uluslararası arenadaki başarılarına yenilerini ekledi. 

Merve Tuncel, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da düzenlenen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda 1500 özgürde birinci olarak üst üste 3’üncü sefer Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Tuncel, 800 metre özgürde altın, 400 metre özgürde ise gümüş madalya kazandı. Emre Sakcı ise Slovenya’daki 47’nci International Swimming Championships’te 50 metre kurbağalama ve özgür ile 100 metre kurbağalamada altın, 100 metre özgürde ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

“Sporcularımızın her vakit yanındayız”

Abdi İbrahim Kurumsal İlgiler, Sürdürülebilirlik ve Bağlantı Yöneticisi Dr. M. Oğuzcan Bülbül, Türk ilaç dalının 21 yıldır kesintisiz başkanı olarak toplumsal yatırım programlarını en az ticari faaliyetler kadar önemsediklerini belirterek şöyle dedi: “Abdi İbrahim olarak ‘HEAL2030’ ismini verdiğimiz sürdürülebilirlik stratejimizin toplumsal ayağındaki öncelikli başlıklarından biri de ‘Sağlık ve Spor’. Bu anlayışla Türk ilaç bölümünde bir unsur imza atarak 2021 yılında ulusal yüzücümüz Emre Sakcı, geçtiğimiz yıl ise genç ulusal yüzücümüz Merve Tuncel ile sponsorluk mutabakatı gerçekleştirdik. Onların ilham verici muvaffakiyet seyahatlerine eşlik etmekten büyük memnunluk ve gurur duyuyoruz. Kendilerini yürekten kutluyorum. Toplumsal sorumluluklarımızın şuuruyla spora ve gençliğe yönelik projelere imza atmaya, muvaffakiyete giden seyahatlerinde atletlerimizi maddi ve manevi olarak desteklemeye devam edeceğiz.” 

“Hedefimiz, Abdi İbrahim üzere alanımızda en uygunu olmak”

 Merve Tuncel ve Emre Sakcı da Abdi İbrahim’in sponsorluk takviyesinin mesleklerinde bir dönüm noktası olduğunu belirterek şöyle konuştular: “Genç sportmenler için kendilerine inanıldığını görmek çok kıymetli ve çok manalı. Daha kazanılacak çok sayıda madalya, kırılacak çok sayıda rekor var. Maksadımız, tıpkı Abdi İbrahim üzere alanımızda en yeterlisi olmak. Bu hedef için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

 Merve Tuncel kimdir? 

 1 Ocak 2005’te Ankara’da dünyaya gelen Merve Tuncel, yüzme sporuna 4 yaşında başladı. Hala ENKA spor kulübüne bağlı olarak İtalyan antrenör Gijon Syhti idaresinde çalışmalarını sürdüren Tuncel, 2020 yılının aralık ayında İstanbul’da düzenlenen Türkiye Arena Kulüpler Ortası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası’nda 1500 metre hür tarzda Avustralyalı Chelsea Gubecka’ya ilişkin olan kısa kulvar dünya gençler rekorunu kırmayı başardı.

Merve Tuncel, İtalya’nın başşehri Roma’da düzenlenen 2021 Avrupa Gençler Şampiyonası’nda ise 400, 800 ve 1500 metre özgürde altın madalya kazandı ve birebir şampiyonada bu başarıyı gösteren birinci sportmen olarak yüzme tarihine geçti. Merve Tuncel 800 özgürde 8.21.91, 1500 özgürde ise 15.55.23’lük derecesiyle gençlerde Avrupa rekoru kırma muvaffakiyetini da gösterdi. Tuncel 4×200 hür bayrak ekibiyle bir de bronz madalya kazandı. 

2022’nin temmuz ayında Cezayir’de gerçekleştirilen 19’uncu Akdeniz Oyunları’nda Türkiye’yi yüzme bayanlar 800m özgür tarzda temsil eden Merve Tuncel, 8.26.80’lik derecesiyle altın madalya kazandı ve oyunlar tarihinde şampiyonluğa ulaşan birinci bayan Türk yüzücü oldu. Tuncel 200m kelebek ve 4×200 hür bayrak yarışlarında da bronz madalya kazanma başarısı gösterdi. 

Başarılı atlet, geçtiğimiz ağustos ayında Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda 200, 400, 800 ve 1500 metre özgür yarışlarında altın madalyaya uzanırken, 1500 metrede şampiyona rekorunu kırdı. Tuncel 4×100 ve 4×200 hür bayrak yarışlarında da Türkiye bayrak kadrosuyla altın madalya kazandı. 

11-17 Ağustos 2022’de Roma’da düzenlenen Avrupa Büyükler Yüzme Şampiyonası’nda 800 özgürde bronz madalya kazanarak podyuma çıkan Merve Tuncel, Peru’da 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde gerçekleşen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda da 400, 800 ve 1500 metre özgürde altın madalya kazanarak Türkiye’nin gurur oldu. Tuncel, 4×200 özgür bayrakta da bronz madalya sevinci yaşadı.
Emre Sakcı kimdir? 

 Yüzmeye 3 yaşında başlayan ve 15 yaşında A Ulusal Kadro’ya seçilerek ülkemizi yüzme branşında temsil eden Emre Sakcı, 2010 yılından bu yana Türker Oktay ve Bahar Oktay antrenörlüğünde Fenerbahçe Spor Kulübü sporcusudur. Emre Sakcı 2013 Utrecht Avrupa Gençlik Yaz Şenliği, 2015 Bakü 1. Avrupa Oyunları, 2017 Bakü İslami Dayanışma Oyunları ve 2018 Tarragona Akdeniz Oyunları’nda Türk sporunu temsil etti ve 2015 yılında Türkiye Kulüplerarası Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda erkekler 50 metre kurbağalama seçmelerinde 26.67’lik derecesiyle dünya gençlerde dünya rekoru kıran birinci Türk sportmen oldu.

2018 yılında Çin’de düzenlenen Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalama kategorisinde 25.89’luk derecesiyle dünya beşincisi olan ulusal yüzücümüz, 2019’da İskoçya’daki Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalamada gümüş madalya kazanarak Türk sporuna bu alandaki birinci madalyasını kazandırdı. 2020 yılında, Budapeşte’de düzenlenen Memleketler arası Yüzme Ligi’nde 50 metre kurbağalama branşında 25.50’lik derecesiyle Avrupa Rekoru kırarak birinci oldu. Ligin devamında 50 metre kurbağalama branşında 25.29’luk derecesiyle kendisine ilişkin olan Avrupa rekorunu geliştirerek altın madalya kazandı. Yaptığı derece dünyanın en süratli ikinci derecesi olarak tarihe geçti. Akabinde 100 metre kurbağalamada 55.74’lük derecesiyle Avrupa rekoru kırarak birinci oldu ve milletlerarası yüzme liginde 3 Avrupa rekoruna imza attı.

2021 yılında Rusya’nın Kazan kentinde düzenlenen Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı ve 2019 yılındaki madalyasından sonra üst üste ikinci kere ikincilik kürsüsüne çıkarak tarihe geçti. 27 Aralık 2021’de Türkiye Şehitkamil Arena Kulüpler Ortası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası ve Yıldızlar Ferdi Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalama finalinde elde ettiği 24.95’lik derecesiyle rekor kırarak dünya tarihinde bir prensip imza attı.

2022’de Avusturalya’nın Melbourne kentinde yapılan Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye rekoru kıran Sakcı, geçtiğimiz yaz Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda da 2 altın, bir gümüş, bir de bronz madalyanın sahibi oldu. Rekortmen atlet Cezayir’deki 2022 Akdeniz Oyunları’nda da 50 ve 100 metre kurbağalamada gümüş madalya kazandı.
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın