Antidepresan kullanımı son 11 yılda yüzde 63 arttı


Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılında yayımladığı ‘Sağlık İstatistikleri Yıllığı’na nazaran Türkiye’de antidepresan kullanımı 2010’da yüzde 33 iken, 2021’de yüzde 63.46 arttı ve yüzde 53’e ulaştı. Pandemi ile birlikte psikiyatri kliniklerine müracaat ve antidepresan kullanımı da çoğaldı. Hiwell Online Terapi Platformu Kurucusu Ali Ozan Özçiçek, “Ülkemizde pandemi periyodu başta olmak üzere son yıllarda antidepresan kullanımının arttığını görüyoruz. Fakat terapiye ulaşamayan çok daha fazla insan olduğunu da biliyoruz. Gelecek devirlerde meditasyon, psikiyatri üzere servislerimizi de hizmete alacağız. Böylelikle her bireyin terapiye kolay ve süratli bir halde tek kanaldan erişebilmesini amaçlıyoruz” dedi.

 

2019 yılında kurulan Hiwell, danışanlarına alanlarında en uzman uzman klinik psikologlarla terapi hizmeti veriyor. Son yatırım tipinde 11 milyon dolar değerleme ile yatırım alan Hiwell Online Terapi Platformu Kurucusu Ali Ozan Özçiçek, bölümle ilgili açıklamalarda bulunarak, gelecek devir stratejilerini ve gayelerini anlattı.

Teknolojinin hayatımıza süratli bir formda girmesiyle birlikte, bireylerin online terapinin avantajlarını keşfetmeye başladığını söyleyen Ali Ozan Özçiçek, bireylerin kendilerini rahat hissettikleri bir ortamda terapi alabilmelerine imkân sunan online terapinin tıpkı vakitte zaman ve yer kısıtlamalarını da ortadan kaldırdığının altını çizdi. Sunulan hizmet kalitesi ve danışan memnuniyeti kapsamında, geçtiğimiz yıla kıyasla Hiwell üzerinden terapi almak isteyen danışan sayısının yüzde 240 büyüdüğünü belirten Özçiçek, bu doğrultuda uzman klinik psikolog sayılarında da yüzde 200’lük bir artış olduğunu söyledi. 2023 yılı sonuna kadar danışan ve psikolog sayılarında iki kat üzerinde bir artış hedeflediklerini söz eden Özçiçek, bu artışla birlikte hizmet verilen ülkeler dışında üç yeni ülkeye daha açılarak orada da terapinin herkes tarafından basitçe ulaşılmasını sağlamak istedikleri bilgisini verdi.

 

“ARTAN ONLINE TERAPİ TALEBİNE DAHA SAĞLIKLI KARŞILIK VERMEK GEREKİYOR”

2009 yılında kliniklere başvuran kişi sayısının 2017’de dört kat artarak 12 milyonun üstüne çıktığını söyleyen Özçiçek, “Sağlık Bakanlığı datalarına nazaran Türkiye’de 2019 yılında 49 milyon 857 bin kutu antidepresan satışı gerçekleşirken bu sayı, 2020’de 54 milyon 625 bine, 2021’de ise 59 milyon 641 bin kutuya yükseldi. Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, ülkemizde 2018-2020 yıllarını kapsayan son yıllarda 61 milyon kişi hudut sistemi ilacı, 12.3 milyon kişi de antidepresan ilaç aldı. Ipsos’un yaptığı bir araştırma ise Türkiye’de yaşayanların yüzde 61’inin akıl ve ruh sıhhatinin geçtiğimiz yıla nazaran daha berbata gittiğini söylüyor. Dünya Sıhhat Örgütü de koronavirüs salgını öncesinde 1 milyardan fazla insanın ruhsal bozukluklar yaşadığını pandemi sonrasında ise bu sayının yüzde 25 oranında arttığını belirtiyor. Hasebiyle da giderek artan bu talebe daha sağlıklı ve yanlışsız bir halde karşılık vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

“ALACAĞIMIZ YATIRIMLARLA HİZMET ALANIMIZI GENİŞLETECEĞİZ”

Gelecek periyotta Hiwell üzerinden herkesin mental sıhhat ve iyilik hizmetlerine kolay kolay ulaşılabilmesi ve bu alanda gerek psikiyatrik gerekse meditasyon üzere tüm gereksinimlerin tek kanaldan sağlanabilmesini hedeflediklerini belirten Özçiçek, yeni yatırımlarla birlikte Hiwell’in daha da güçleneceğinin altını çizdi. 2022 yılının Kasım ayında 11 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldıklarını tabir eden Özçiçek, “Bu yıl hem Türkiye hem de globalde ekonomik açıdan zorluklar yaşanıyor. Lakin tüm aksiliklere karşın büyümemizi beş kat artırdık ve kar elde etmeyi başardık. 2023 yılında seri A yatırım tipini tamamlamayı hedefliyoruz. Alacağımız bu yatırımla hem yurtdışında verdiğimiz hizmet alanlarını genişleteceğiz hem de yeni entegrasyonlar gerçekleştireceğiz. Ayrıyeten yeniden bu yıl sonuna kadar; danışan ve psikolog sayımızı iki kat artırmayı, yeni üç ülkeye açılım yapmayı ve meditasyon, psikiyatri üzere servislerimizi de hizmete almayı planlıyoruz. Biliyoruz ki terapiye ulaşamayan çok daha fazla birey bulunuyor. Hiwell olarak gayemiz, bu gayelerimizi hayata geçirerek herkesin tüm gereksinimlerine tek kanaldan yanıt verebilmek. Bunun için de takvimimizi oluşturduk ve gerekli çalışmalara başladık” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın