Astım hastalarına özel 6 tesirli teklif

Son yıllarda gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda süratle yaygınlaşan astım bilhassa geceleri daima öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma üzere belirtilerle kendini gösteriyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurgül Naurzvai, astımın en yaygın görülen 7 farklı tipi bulunduğunu, belirtilerin ve tedavinin bireyden şahsa değişebildiğini belirterek “Astım önemli sonuçlara yol açabilse de, tetikleyici etkenlere karşı tedbir alarak ve hakikat tedavi ile yönetilebilir. Hakikat teşhis, hekiminizle tertipli bağlantı ve tetikleyici etkenlerden uzak durarak astım şikayetlerini azaltmak mümkün” diyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurgül Naurzvai en sık görülen astım çeşitlerini anlattı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu.

Polenler, tozlar, sigara dumanı, parfüm, çok kilo ve sıhhatsiz beslenme başta olmak üzere birçok risk faktörleriyle tetiklenebilen astım, akciğerlerdeki küçük hava yollarının iltihaplanmasına ve daralmasına bağlı olarak gelişiyor. Ailesinde astımı olanlarda hastalığın gelişme riskinin daha fazla olduğunu belirten Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurgül Naurzvai, “Alerjenlere maruz kalmak astım şikayetlerini tetikler hatta bazen krize yol açabilir. Astım krizi sırasında akciğerlere hava ileten borular önemli seviyede daralarak kandaki oksijen düzeyini kıymetli ölçüde azaltır, dudaklar mavi renge dönüşür, şuur kaybına ve hayati riske yol açabilir. Bu nedenle acil tedavi şarttır” diyor. Çocukluğunda yahut gençliğinde astımı olmayan şahıslarda de ileride astım gelişebildiğini belirten Dr. Naurzvai, yetişkin yaşta astım tanısı alan bireylerin ekseriyetle kalıcı semptomları olduğunu, bu durumu yönetmek için günlük ilaç tedavisine gereksinim duyulduğunu söylüyor.

Astım Hastaları
Astım Hastaları

 Astımınızın cinsini biliyor musunuz?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurgül Naurzvai, en yaygın görülen astım çeşitlerinin; antrenmana bağlı bronkospazm, alerjik astım, alerjik olmayan astım, öksürük varyantlı astım, mesleksel astım ve gece astımı olduğunu söylüyor. Birtakım beşerler için şikayetler sadece tetikleyicilerle karşılaşıldığında orta sıra ortaya çıkarken, daha ağır seviyede astımı olanlarda şikayetler daha sık görülüyor. Dr. Naurzvai en yaygın görülen astım çeşitleri hakkında şu ihtarlarda bulunuyor;

 Alerjiye bağlı astım

Alerjiye bağlı astımın en yaygın görülen cins olduğunu belirten Dr. Naurzvai, alerjik reaksiyona neden olan alerjenlerin bedene hava yolu, cilt, yemek borusu yahut enjeksiyon yoluyla girebildiğini söylüyor. Alerjik astımı olan bir kişi tetikleyici bir hususla temas ettiğinde beden, IgE tipi antikorları özgür bırakarak cevap veriyor. Alerjen hususların başlıcalarını; polenler, hamam böcekleri, mesken tozu akarları, küf mantarlar, evcil hayvan kepeği (deri pulları), idrarı, dışkısı, tükürüğü ve saçı oluşturuyor. Dr. Naurzvai “Cilt yahut kan testi ile spesifik alerjenler belirlenebilir ve alerjik kaynaklı astımınız için mevsimsel mi yoksa yıl boyunca mı ilaç kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz” diyor.

Egzersize bağlı astım

Egzersize bağlı bronkospazm (hava yollarının daralması), fizikî aktivitelerden sonra ortaya çıkıyor. Fizikî aktivitenin tetiklediği bu astım çeşidi, hastaların yüzde 90’ında antrenman yaparken hava akımının kısıtlanmasına ve teneffüs şikayetlerine yol açıyor. Hakikat teşhis ve hekiminizle sistemli irtibat sayesinde size uygun en ülkü hareket usulünü belirleyebilirsiniz.

 Öksürük Varyant Astım (ÖVA) 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurgül Naurzvai, öksürük varyant astımın nefes darlığı olmadan yalnızca öksürük şikayeti ile seyrettiğini belirterek “Bu astım çeşidi kronik bir öksürük olarak görülür. Düzgün tedavi edilmediğinde öksürük varyantlı astım daha ağır astıma ilerleyebilir” ihtarında bulunuyor.

 Mesleki astım

Mesleki astım işyerinde maruz kaldığınız tahriş edici bir unsur tarafından tetikleniyor. Astımınız iş değiştirdiğinizde başladıysa, çalışma ortamından uzaktayken düzeliyorsa ya da  kimyasallar tarafından tetikleniyorsa mesleksel astımınız olabilir. Mesleksel astım çoğunlukla; fırıncılar, deterjan üreticileri, ilaç üreticileri, çiftçiler, tahıl asansörü çalışanları, laboratuvar çalışanları, metal personelleri, değirmenciler, plastik personelleri ve marangozlarda görülüyor.

Gece astımı

Gece astımı olarak sınıflandırılan bu tıbbın, öbür astım çeşitlerinde olduğu üzere öksürük, nefes alıp verirken hırlama ve göğüste sıkışma üzere şikayetlere yol açtığını belirten Dr. Naurzvai “Ancak gece astımında şikayetler akşam saatlerinde şiddetlenir. Tedavisi, öteki astım çeşitleri için olan inhaler ve öbür ilaçlarla çabucak hemen birebirdir. Teneffüs aygıtları, hastalığı denetim etmeye yardımcı olabilir ve hastanın olağan ve etkin bir hayat sürmesini sağlayabilir” diyor.

Alerjik olmayan astım

Alerjik etkenler tarafından tetiklenmeyen astıma ‘alerjik astım’ deniliyor. Alerjik olmayan astımı tetikleyen ögelerin başlıcalarını; enfeksiyonlar, antrenman, gerilim ve değişen hava şartları oluşturuyor.

Ağır astım

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Naurzvai “Bir kişi haftada ikiden fazla astım semptomu yaşıyorsa astımı ‘kalıcı’ olarak isimlendirilir. Kalıcı astım hafif, orta yahut şiddetli olarak sınıflandırılır. Astım semptomları düzgün yönetilmediğinde ‘kontrolsüz astım’ ortaya çıkar. Kalp hastalığı üzere astımı yönetmeyi zorlaştıran öbür durumlar astım semptomlarını şiddetlendirebilir. Sigara içme ve inhaler ilaçlarını tertipli almamak da denetimsiz astım nedenlerindendir” diyor.

Astım hastaları için tesirli öneriler!

 Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nurgül Naurzvai astım semptomlarını rahatlatmak için alabileceğiniz kolay fakat tesirli tedbirleri şöyle sıralıyor;

 

  1. Hava değişiklikleri, toz, duman, çim ve ağaç polenleri, hayvan tüyü, sabunlar ve parfümler astımın esas tetikleyicilerinden olduğundan bu çeşit alerjenlerden korunun.
  2. Fazla kilo astım semptomlarını artırabildiğinden sağlıklı bir diyetle ülkü kilonuza inin.
  3. Kesinlikle sigara içmeyin, tütün dumanına maruz kalmaktan kaçının.
  4. İlaçlarınız, astımınızın cinsine ve hastalığın yüküne nazaran değiştiğinden hekiminizin talimatına uyun. İlaçlarınızı her vakit hekiminizin önerdiği biçimde alın.
  5. Burun tıkanıklığı ve hava yolu tahrişine âlâ gelen sıcak buhar banyosu yapabilirsiniz.
  6. Kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebileceğinden ötürü katiyen hekiminize müracaattan bitkisel ilaç kullanmayın.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın