Aydın Doğan Memleketler arası Karikatür Müsabakası kapsamında düzenlenen “Çizgi Roman Ödülü” ve “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” kazananları belirlendi.


Aydın Doğan Vakfı, Aydın Doğan Memleketler arası Karikatür Yarışması’nın 35. Yılından bu yana çocuk kitabı ve çizgi roman alanlarında üretimin ulusal seviyede desteklenmesine katkıda bulunmak gayesiyle müsabakanın çalışma alanını genişleterek, ülkemizdeki çizerler için “Çizgi Roman Ödülü” ve “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” veriyor.

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen pandemi nedeniyle, 2021 periyodunda mükafatların duyurusu ertelenmişti. 2021 ve 2022’de “Çizgi Roman Ödülü” kazanan sanatkarlar akademisyenler ve sanatkarlardan oluşan heyet üyeleri tarafından belirlendi. Levent Cantek, İlban Ertem, Ersin Karabulut, Piyale Madra, Umut Südüak ve Başak Ürkmez’in heyet üyeliği yaptığı yarışmada 2021 Çizgi Roman Ödülü’nü çizer İlker Gazioğlu “Kıyamet Sonrası Kuş Cenneti” ile alırken 2022 yılının Çizgi Roman Ödülü’nü çizer Uğur Erbaş “Germakoçi” adlı eseri ile aldı.

Jüri üyelerinin İlker Gazioğlu’nu 2021 yılının çizgi roman ödülüne değer bulmasının gerekçesi “Kıyamet Sonrası Kuş Cenneti” isimli eserinde yenilikçi sayfa sistemi, katmanlı kare içi istifi ve iştahlı çizgileriyle senaryoyu kolaylaştıran ve mana olarak güçlendiren bir üslup kurmayı başarmasıdır. 

Uğur Erbaş’ın 2022 yılının çizgi roman ödülüne değer bulunmasının münasebeti ise; “Germakoçi” isimli yapıtında akışkan çizgileri ve öyküsünü bütünleyen sağlam bir üslubu yansıtması, tıpkı vakitte tarihçi titizliğiyle devir aurasını kurabilme mahareti gösterdiği senaryosuyla dikkat çekiyor olmasıdır.

2021 yılı “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” jürisinde Ercan Akyol, Ilgım Veryeri Alaca, Gülgün Çarkoğlu, Mustafa Delioğlu, Can Göknil, Umut Südüak ve Başak Ürkmez yer aldı. Yapılan kıymetlendirme sonucu 2021 yılı seçimi sonucunda illüstratör Burcu Yılmaz Eğer” adlı kitabı ile Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü’ne layık görüldü. “Eğer” kitabının heyet üyeleri tarafından mükafata paha bulunmasının münasebeti ise; özgün görsel lisan kullanımının güçlü olduğu bir çalışma olmasıdır. Burcu Yılmaz, metin ile görseller ortasında kurduğu yenilikçi yaklaşım nedeniyle 2021 yılının çocuk kitabı illüstrasyonu ödülüne kıymet bulunmuştur. Ceyhun Şen ile “Gökyüzü Boyacısı” Ece Zeber ile “Şehirde Çocuk Olmak”, Merve Atılgan ile “Geri Dönüşüm Ülkesi”, Ayşe Deniz Şahin ile “Sen, Ben, Elma Ağacı” ve   Eda Çağıl Çağlarırmak ile “Çöp Ada” Başarı Ödülü’ne kıymet bulundu. 

2022 yılı “Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü” jürisinde ise Ercan Akyol, Ilgım Veryeri Alaca, Gülgün Çarkoğlu, Mustafa Delioğlu, Can Göknil, Tan Oral, Emre Senan, Umut Südüak ve Başak Ürkmez yer aldı. Heyet değerlendirmesi sonucunda 2022 yılı müracaatları ortasından mükafatın sahibi illüstratör Ceyhun Şen ile “Rüzgârın Şarkısı” oldu ve Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü’ne layık görüldü. “Rüzgârın Şarkısı” isimli yapıtın mükafata bedel bulunmasının münasebeti ise; metin ile görsel ortasında bağın güçlü olduğu bir çalışma olmasıdır. Ceyhun Şen, illüstrasyon anlayışı ve metni bütünleyen sağlam üslubu münasebeti ile 2022 yılının çocuk kitabı illüstrasyonu ödülüne kıymet bulunmuştur.  Ezgi Keleş ile “Arkadaşım”, Eda Çağıl Çağlarırmak ile “Toprak”, Mavisu Demirağ ile “Tonguç Baba”, Gökçe İrten ile “Hepimiz” ve Beğenilen Başşehir ile “Meteor” Başarı Ödülü’ne kıymet bulundu. 

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Onur Mükafatları de sahiplerini buldu

Aydın Doğan Vakfı, Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel olarak illüstrasyon alanına taraf veren ve mesleklerinin birinci günlerinden itibaren çağdaş, çağdaş ve özgün çalışmalarıyla günümüze kadar faal eserler üreten sanatkarlara bu yıl Onur Ödülü takdim edecek. Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Onur Ödülü’ne paha görülen isimler; alanında nizamlı aralıklarla eser üreten, yayımladıkları kitapları günümüz çizerlerine ve illüstratörlerine ilham kaynağı olan tıpkı vakitte heyet üyeliği yaparak tecrübe ve birikimini aktaran bedelli sanatçılarımız Can Göknil, Mustafa Delioğlu, Feridun Oral olurken, Çizgi Roman Onur Ödülü’ne kıymet görülen isim ise kıymetli sanatçımız İlban Ertem olmuştur.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın