Bayramda yola çıkacaklara inançlı sürüş tavsiyeleri


Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Sevdiklerini ziyaret etmek isteyenlerin ya da bayramı tatil olarak kıymetlendirmek isteyenlerin birden fazla seyahatlerinde karayolu ulaşımını tercih ediyor. Uzmanlar, bayramda inançlı ve keyifli bir seyahat için araç bakımı ve gerçek lastik seçiminin değerine dikkat çekiyor.

Bayram tatilinin yaklaşmasıyla seyahat hazırlıkları da başladı. Yola çıkacak şoförleri bilhassa bayram devrinde dikkatli sürüş konusunda uyaran Güvenli Sürüş Uzmanı Erhan Arıkan, uzun yolda otoyol hipnozu konusuna dikkat çekiyor ve tüm şoförlere kıymetli tavsiyelerde bulunuyor.

Otoyol hipnozuna girmeyin!

İnsan zihni daima devam eden bir uyarıcıya maruz kalırsa, bir müddet sonra o ikazcıyı dikkat alanının dışında bırakır ve o ögeye karşı dalgınlaşır. Otoyol hipnozu, yolun monotonluğu sebebiyle beynin transa emsal bir duruma geçmesi ve sürüş esnasında ahenge gibisi dalgınlaşmadır.

Güvenli Sürüş Uzmanı Erhan Arıkan, uzun Kurban Bayramı tatilinde yola çıkacak şoförleri otoyol hipnozuna karşı tedbir almaları için de uyardı. Arıkan; “Gözler açıkken uyumak üzere bir tesiri olan otoyol hipnozunda, şoförün yol farkındalığı azalarak riskli durumlara neden olabiliyor.  Güvenli sürüş için bilhassa uzun saatler araç kullanacak olan şoförlerin yola çıkmadan evvel uykularını güzel almalarını tavsiye ediyorum. Uzun seyahatlerde farklı müzik cinslerini dinlemek de şoförlerin konsantrasyonunu artırmaya yardımcı oluyor. 2 saatte bir kesinlikle çay yahut kahve molası verin. Ortada camı yahut sunroofu açarak içeri aracın içine pak hava alın ve sürüş esnasında sakız çiğneyin.” dedi.

Kış lastiklerini rafa kaldırın

Havaların yeterlice ısınmaya başladığı yaz mevsimine denk gelen bayram tatilinde aracın dört lastiğinin de yaz lastiği olması kritik kıymet taşıyor. Yaz lastikleriyle virajlara daha inançlı giriliyor, üstelik yakıt tüketiminde de değerli ölçüde tasarruf sağlanıyor. Sürüş güvenliği için 10 yıldan daha eski lastiklerin de değiştirilmesi tavsiye ediliyor.

Lastiklerin hava basıncını ve dış derinliğini denetim edin

Yol ve hava şartları nasıl olursa olsun, birinci olarak şimdi yol yapmamış ya da çok az yol yapmış soğuk lastiklerin hava basıncını ve dış derinliğini denetim etmek gerekiyor.

Uzun seyahat için uykunuzu almış olun

Sürücüler uzun bayram seyahatlerine çıkmadan evvel uyku nizamlarını de dikkat etmesi gerekiyor. İnançlı Sürüş Uzmanı Erhan Arıkan, uzun seyahatlere dinlenmiş bir halde başlamanın trafik ve şoför güvenliği için hayati ehemmiyete sahip olduğunun bir defa daha altını çiziyor. Birebir vakitte rahat kıyafet seçimi, mola vermek ve yediklerimize dikkat etmek de odaklanma ve konforlu bir seyir için alabileceğiniz tedbirlerden kimileri.

Hız hudutlarına dikkat edin, emniyet kemerinizi asla çıkarmayın

Güvenli Sürüş Uzmanı Erhan Arıkan bunlara ek olarak, emniyet kemeri kullanmanın hayat kurtarıcı olduğunu uzun yola çıkacak araç sahiplerine bir defa daha kıymetle hatırlatıyor. Uzun bir seyahatte, uzun müddet otobanda monoton bir biçimde araç kullanmanın yaratabileceği dalgınlıkla sürat hudutları aşılabilir. Arıkan, buna karşı kesinlikle dikkatli olunmasını ve trafikteki araç yoğunluğunun ortalamanın çok üzerine çıktığı bayram periyodunda trafik kurallarına da katiyetle uyulmasını tavsiye ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın