Bu proje ile geri dönüşümlü giysilerin özellikleri üretim öncesinde tahminlenecek


Türkiye’nin alanında uzman pek çok akademisyenini bünyesinde barındıran Ege Üniversitesi, bilim potansiyelini TÜBİTAK nezdinde kazanıma dönüştürmeye devam ediyor. Ülkemizin TÜBİTAK’a en çok proje yapan üniversitelerin başında gelen Ege Üniversitesinde bir proje daha desteklenmeye uygun bulundu. EÜ Emel Akın Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Banu Özgen Keleş’in yürütücülüğünü yaptığı “Geri Dönüşümlü İpliklerden Üretilen Örme Kumaşların Performans Özelliklerinin İncelenmesi ve Yapay Hudut Ağları Modellerinin Geliştirilmesi” projesi, TÜBİTAK 1002 Süratli Dayanak Projesi kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Projede Emel Akın MYO Dr. Öğretim Üyesi Elif Yılmaz da araştırmacı olarak yer aldı.

Proje grubunu tebrik eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünya nüfusundaki artış ve sanayinin süratli gelişimi, üretim ve tüketimi de artırıyor. Bu durum, üretim ve tüketim süreçleri sonunda ortaya çıkan atık ölçüsünün da artmasına neden oluyor. Bu noktada Doç. Dr. Banu Özgen Keleş hocamız ve grubunun yürüttüğü bu proje ile en çok atık üreten dallardan olan dokumacılık dalında geri dönüşümlü ipliklerin orjinal iplikler yerine kullanılabileceği ortaya konulacak ve yapılacak modellemeler ile geri dönüşümlü dokumaların özellikleri daha üretilmeden tahminlenecek, bu sayede dokumada sürdürülebilirliğe katkı sağlanmış olacak. Hocamızı ve grubunu tebrik ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum. Ege Üniversitesi olarak ülkemize katma paha sağlayan projeler üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

“Doğal kaynakları koruyarak sürdürülebilir üretim”

Tekstil atıklarının geri dönüşümünün doğal kaynakların korunması için değerli olduğunu söyleyen proje yürütücüsü Doç. Dr. Banu Özgen Keleş, “Tekstil atıklarının geri dönüştürülmesi ve geri dönüştürülmüş gereçlerin sürdürülebilir dokumaların üretiminde kullanılması, gelecek jenerasyonlara pak bir tabiat aktarabilmek ve doğal kaynakları koruyarak üretimi sürdürülebilir kılmak açısından son derece kıymet taşıyor. Dokuma atıklarının geri dönüştürülmesi ile elde edilen farklı hammadde karışımlarına sahip geri dönüşümlü ipliklerden örme kumaşların performans özelliklerinin çeşitli fizikî testlere tabi tutularak belirlenmesi ve özgün ipliklerden mamul örme kumaşların performans özellikleri ile kıyaslanması projemizin konusunu oluşturuyor” dedi.

“Sektöre data sunacak altyapı oluşturulacak”

Projenin hedefini anlatan Doç. Dr. Özgen Keleş, “Projemizde geri dönüşümlü akrilik, pamuk ve polyester karışımlı ipliklerden farklı hammadde içeriği ve farklı örgü yapılarında örme kumaşlar üretilmesini ve bu kumaşların mesken giysisi eser gamında yer alan hazır giysi eserlerinin üretiminde kullanılmasını planlıyoruz. Ayrıyeten bu kumaşların performans özelliklerinin incelenmesini ve yapay hudut ağları ile modellenmesini amaçlıyoruz. Bu doğrultuda proje kapsamında geri dönüşümlü ipliklerden farklı örme konstrüksiyonlarına sahip kumaşların üretimi gerçekleştirilecek ve kumaş özellikleri kapsamlı bir formda tahlil edilecek. Çalışma sonucunda elde edilecek deneysel datalardan yola çıkılarak geliştirilecek yapay hudut ağları modelleri ile daha üretilmeden geri dönüşümlü örme kumaş özelliklerinin iddialanması sağlanacak. Böylelikle endüstride istenilen özelliklerde kumaş üretimi için üretim öncesinde bölüme bilgi sunabilecek bir alt yapı oluşturulacak” diye konuştu.

Doç. Dr. Banu Özgen Keleş, “Proje süreci ve sonrasında dokumacılık dalındaki nitelikli ve ekonomik bedele sahip atıkların geri dönüştürülmesi ile elde edilen ipliklerden örülen kumaşların performans özelliklerinin özgün ipliklerden örülen kumaşlarla kıyaslanarak ortaya konması ile sürdürülebilir dokumalar konusunda farkındalık yaratılması, mevzu ile ilgili şuur oluşturulması ve teşvik edici olunması mümkün olacak” diyerek kelamlarını noktaladı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın