Çiğli Belediyesi Madımak’ı Anacak

Çiğli Belediyesi, 1993 yılında Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Kültür Aktiflikleri kapsamında kente gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu hayatını kaybeden 33 aydın için anma düzenleyecek.

30 yıl evvel Madımak Oteli’nde düzenlenen gerici akın sonucunda hayatını kaybeden aydınlar anısına dikilen fidanların önlerinde isimlerinin yazılı olduğu anı taşlarına karanfil bırakılacak. Evka 2 Mahallesi’nde 6 Temmuz Perşembe günü Çiğli Belediye Lideri Utku Gümrükçü’nün iştirakiyle 19:30’da gerçekleştirilecek bu anma sonrası saat 21.00’de Çiğli Belediyesi Yoksul Baykurt Salonu’nda Deniz Türkan’ın sahne alacağı “Hasret Gültekin Türkü Müzikali ve Konseri”düzenlenecek.

 

Başkan Gümrükçü: “2 Temmuz tarihimizde kara bir leke”

Tüm İzmirlileri anma aktifliklerine davet eden Lider Gümrükçü, “2 Temmuz yüreğimizde derin yaraların açıldığı katliamın yıl dönümü. 30 yıl evvel Sivas’ta aydınlarımız canice yakıldı. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen ve bugün hala faillerinin birçoğunun tespit edilemediği, kimilerininse vakit aşımından yararlandığı bu vahim olay nedeniyle Çiğli’de anma düzenleyeceğiz. Aydınlarımızın isimleri o ağaçlar ile birlikte yaşayacak. Sivas’ta kaybettiğimiz halk müziği sanatkarı Hasret Gültekin’i ve öteki aydınlarımızı da birbirinden bedelli türküler eşliğinde anacağız. İzmirli tüm hemşehrilerimizi aydınlarımızı anmaya davet ediyoruz” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın