Çocuğun denetimsiz yaz tatili geçirmesi gelişimini olumsuz tesirler


Çocukların yaz tatili devirlerini planlarken, yaş devirlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, planlamanın yaş kümelerine nazaran yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Okul öncesi eğitimi alan çocukların tıpkı nizamı devam ettirmelerinin gelişimleri için değerli olduğunu tabir eden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, 11 yaş sonrası çocuklarınsa yaz kamplarına katılmalarının daha uygun olacağını söylüyor. Aydoğdu, 0-6 yaş kümesi çocuklar için ise ailelerinden uzun mühlet uzak kalacak planlamalar yapılmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Okullar kapandı. Çocuklar için aileler tarafından program yapılması gereken günler başladı. Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocukların yaz tatilini nasıl daha verimli değerlendirebileceği hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaz tatilinden azamî randıman alınabilmesi için yaşa uygun planlama yapılmalı

Çocukların yaz tatili devirlerini belirlerken, yaş periyotlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek kelamlarına başlayan Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Farklı yaş devirleri için farklı stratejiler belirlenmeli ve farklı düzenlemeler yapılmalı. Böylelikle çocukların yaz tatilinden azamî randıman almalarını sağlanabilir. Bilhassa okul öncesi eğitimi alan çocukların, okul devrindeki nizamlarına devam ediyor olmaları gerekir. Hem akran alakaları hem toplumsal öğrenme hem de fizikî gelişimleri için dikkat edilmesi gereken bir nokta. Bilişsel gelişimlerin de bunlara eşlik edebilmesi için yaz okulu üzere uygulamalara devam edilmesi epey kıymetli.” dedi.

Çocuklar ailelerinden uzun mühlet uzak kalmamalı

Okul öncesi eğitimi alan çocukları olan ve çalışan anne-babaların çocukların gelişimi için geniş aile bireylerinden takviye almasının sık görülen bir durum olduğuna değinen Aydoğdu, “Ancak 0-6 yaş periyodundaki çocukların anne-babadan uzun mühlet başka kalarak uzak uzaklıkta olması, onların gelişimi açısından çok olumlu ve sağlıklı karşılanmamaktadır. Bu yüzden mümkün hayli konutlarına yakında hatta konutları içerisinde bakım alabileceği halde düzenleme yapılması gerekir. Yaşanılan ilin dışında planlanan tatillerin de annenin yahut babanın eşlik edebileceği vakit dilimlerinde yapılması daha uygundur.” biçiminde konuştu.

Okul periyodunda olduğu üzere aşikâr bir sistem içerisinde olmalılar

11 yaş sonrası çocuklar için yaz kampı üzere uygulamaların daha değerli olabileceğini belirten Aydoğdu, “Ön ergenlik devri içerisinde olan çocukların daha sık akranlarıyla birlikte olması, toplumsal medya kullanımının denetim altında tutulması ve ağır fizikî hareket içeren aktiviteler yapması, bütün gelişim basamakları için önerilen, yönlendirilen ve takviye alınması gereken alanlar içerisinde yer alır. Tüm bu konular göz önüne alındığında, çocukların okul periyodunda olduğu üzere aşikâr bir program ve sistem içerisinde olması epey değerli.” tabirlerini kullandı.

Çocuğa, esnek lakin kuralların da olduğu tatil için alan açmak gerekir

Tüm bu düzenlemeleri yaparken çocuğun ne istediğinin göz önünde tutulması gerektiğinin altını çizen Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Çocuğun yerine yalnızca aileler karar vermemeli. Seçenekler ortasından çocukla birlikte karar vermek, çocuğun gideceği kurs hakkında kelam sahibi olması kıymetli. Mümkünse süreci arkadaşlarıyla birlikte karar verebileceği bir hale getirmek, onun da karar sistemi içerisinde olması çocuğun öz itimadını de geliştiren bir durum.” dedi.

Çocuğun denetimsiz bir halde bütün yaz tatili boyunca tek başına meskende olmasının gelişim basamakları için olumsuz tesirlere sahip olacağına vurgu yapan Aydoğdu kelamlarını şöyle tamamladı:

“Böyle bir durumda çocukta geceyle gündüz karışır, toplumsal medya kullanımında sonlar ve kurallar kalkmış olur. Natürel ki okul devrinde olduğu üzere çocuğu çok fazla sıkmak ve yönlendirmek de gerçek bir yaklaşım değil. Çocuğa nispeten biraz daha esnek lakin kuralların da olduğu bir yaz tatili geçirebileceği alan açmak, vakit yaratmak gerekir. Bilhassa çocuğun kış devrinde, okul devrinde yapmak istediği lakin okul kaideleri ya da hava koşullarından ötürü yapamadığı faaller, dâhil olamadığı aktiviteler varsa bunlara katılması için teşvik edilmesi ve yönlendirilmesi hayli kıymet arz eder.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın