Çocuklar bayramların hoşluğunu deneyimlemeli


Bayramların, aile bağlantılarını güçlendirme, dayanışma ve paylaşma hislerini pekiştirme açısından kıymetli olduğunu belirten uzmanlar, bu günlerin sevgi, müsamaha, hürmet ve paylaşım üzere pahaların ön plana çıkmasını sağladığını söylüyor. Vaktinin büyük bir kısmını bilgisayar başında geçiren günümüz çocuklarına, büyüklerle irtibat kurulmasının değerinin anlatılması gerektiğine dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “Bu günlerin sevgi, paylaşım ve dayanışma üzere kıymetleri pekiştiren özel günler olduğu yaşayabilecekleri örneklerle gösterilmeli. Gerçek dünya ile temasta kalmaları için aile toplantılarına katılmak, sohbet etmek yahut birlikte dışarıda etkinliklere katılmak üzere aktivitelerle toplumsal etkileşimlerini artırmaya teşvik edebiliriz.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, bayramların kıymeti ve bunun çocuklara nasıl anlatılması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu.

Bayramlardaki birliktelik sosyal ve duygusal miraslarının gelişimine katkı sağlar

Bayramların, aile ilgilerini güçlendirme, dayanışma ve paylaşma hislerini pekiştirme açısından epeyce kıymetli olduğunu tabir ederek kelamlarına başlayan Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “Bu özel günler, aile fertlerinin, akrabaların ve komşuların bir ortaya gelmesini sağlayan, ilgilerin sımsıcak hale gelmesine hizmet eden ve birlikte yaşama şuurunu artıran kıymetli günlerdir. Bu vesileyle bayramlar, sevgi, müsamaha, hürmet ve paylaşım üzere kıymetlerin ön plana çıkmasını sağlar. Bu pahaların tüm hayata yansıtılabilmesi için değerli katkılar sunar. Aile bireyleri, akrabalar ve yakınlar birlikte yemekler yiyebilir, sohbetler edebilir, oyunlar oynayabilir ve anılar oluşturabilir. Bu etkileşimler, bir ortaya gelen tüm bireylerin birbirleriyle olan bağlarını güçlendirip duygusal temaslarını da pekiştirir. Bu da hem çocukların hem de yetişkinlerin toplumsal ve duygusal miraslarının gelişimine katkı sağlar.” dedi.

Bayramların hoşluğunu çocukların deneyimlemesi sağlanmalı

Çocuklara bayramın farkındalığı ve tesirleri anlatılırken, bu kıymetli günlerin toplumsal boyutu ve kazanımları üzerinde durulmasının yararlı olduğunu belirten Beyaz, “Bayramın esaslı bir gelenek, toplumsal ve kültürel bir miras olduğu ve toplumun kıymetli bir kesimi olduğu çocuklara uygun bir lisanla anlatılmalı. Bu günlerin sevgi, paylaşım ve dayanışma üzere pahaları pekiştiren özel günler olduğu yaşayabilecekleri örneklerle gösterilmeli. Bu bağlamda ebeveynler kendi bayram anılarından paylaşımlarda bulunup, etkileşimlerinden ve bunun hoşluklarından bahsedebilirler. Çocuklara bayramın nasıl kutlandığından bahsederek, aile içinde birlikte neler yapılabileceği ve nasıl manalı anılar oluşturabilecekleri deneyim ettirilebilir. Bayramın birlikte vakit geçirmek, ikramlar vermek ve sevdiklerimizi memnun etmek için hoş bir fırsat olduğunu da anlatabiliriz.” tekliflerinde bulundu.

Çocuklara büyükleriyle bağlantı kurmanın değerli olduğu anlatılmalı

Günümüzdeki anne ve babaların çocukluk tecrübeleri ile çocuklarının çocukluk tecrübesinin birbirinden farklı olduğunu hatırlatan Beyaz, “Günümüz ebeveynleri çocukluklarında, deneyimleyerek bilgiye ulaşıyordu. Sokakta oyunlar oynayarak, vakit geçirerek akranlarıyla etkileşimler kurup toplumsallaşıyor ve birtakım kıymetlerin öğrenilmesine imkân buluyordu. Şimdilerde ise bunun yanı sıra, dijital ortamlarda etkileşimlerin olduğu, daha yapay ve bedellerin kültürel normlardan bağımsız formda gelişebildiği yeni bir bilgiye ulaşma modeli de oluştu. Bu vesileyle, çocuklara odalarında bilgisayar karşısında geçirdikleri vaktin yanı sıra büyükleriyle irtibat kurmanın da değerli olduğunu baskıcı tavırdan uzak bir formda ve makul münasebetlerle anlatmakta yarar var.” biçiminde konuştu.

Çocuklar, gerçek dünya ile temasta kalmaları için toplumsal etkileşimlerini artırmaya teşvik edilmeli

“Çocuklara, büyükleriyle irtibat kurulmasının değeri anlatılırken deneyimleyebilecekleri imkânlar sunmak olumlu bir tesire vesile olacaktır.” diyen Beyaz, “Büyükleriyle bağlantı kurmanın duygusal bağları güçlendirdiğini ve aile içindeki dayanışmayı artırdığını, yüz yüze bağlantının duygusal zenginlik taşıdığını ve karşılıklı anlayışın gelişmesine katkı sağladığını, büyüklerimizle irtibat kurmanın, tecrübelerini dinlemek ve öğütlerinden yararlanmak açısından bedelli olduğunu söz edebilir ve deneyimlemelerini sağlayabiliriz. Ayrıyeten bilgisayar karşısında geçirilen vaktin hudutlu olması gerektiği konusunda dengeli ve kararlı bir tavır sergilemeli. Çocukları, gerçek dünya ile irtibatta kalmaları için aile toplantılarına katılmak, sohbet etmek yahut birlikte dışarıda etkinliklere katılmak üzere aktivitelerle toplumsal etkileşimlerini artırmaya teşvik edebiliriz.” diye konuştu.

Uzaktaki büyükleri sistemli aramak bağımızı güçlendirir

Uzakta olan büyüklerimize onları unutmadığımızı göstermek için nizamlı olarak telefon yahut görüntü görüşmeleri yaparak bağlantıda kalmanın değerli olduğuna dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “Onlara vakit ayırmak ve ilgimizi göstermek, onları hatırladığımızı hissettirir. Özel günlerde onlara kartlar, mektuplar yahut ikramlar göndermek, niyetli olduğumuzu ve onları özlediğimizi tabir eder. Fotoğraflar ve görüntüler paylaşarak, yaşadığımız tecrübeleri onlarla paylaşmamız, onları hayatımızın bir modülü olarak hissettirir.” dedi.

“Uzakta olsak bile sistemli olarak onları aramak ve güncellemeleri paylaşmak, bağımızı sıcak fiyat ve bağımızı güçlendirir.” diyen Beyaz, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ziyaretler düzenlemek, mümkün olduğunda onları görmek ve birlikte vakit geçirmek, aidiyet hissimizi pekiştirir ve onlara olan sevgimizi gösterir. Unutmayalım ki, bağlantı, anlayış ve paylaşım, aile bağlarının güçlenmesine ve alakaların derinleşmesine yardımcı olan temel ögelerdir. Bu kıymetlere ehemmiyet vererek, bayramlar ve öbür özel günlerde ailemizle aramızdaki bağı daha da güçlendirebilir ve sevdiklerimizle manalı anılar oluşturabiliriz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın