Çocuklarınızın Snapchat’te güvenliğini beş adımda sağlayın


Yazın gelişi ve okulların tatil olmasıyla birlikte gençler toplumsal medya kullanımını ağırlaştırmaya başlıyorlar. Anne babaların uzaktan ve sonradan takip edebildikleri gelişmeler ve trendler çocukların parmaklarının ucunda. Siber güvenlik şirketi ESET, Snapchat ile ilgili  anne babalara tekliflerde bulundu. 

 

SnapChat, bireylerinize fotoğraf, görüntü ve bildiri göndermenizi sağlayan tanınan bir toplumsal medya iletileşme uygulaması. Snapchat ile ilgili eğlenceli olan şey, kaybolan ileti özelliğidir. Bildiri yahut fotoğraf açıldıktan sonra, alıcı artık iletiye yahut fotoğrafa erişemez. Yalnızca bir defa görüntülenebilen bir iletileşme sistemidir. Çocuklar ve gençler ortasında tanınan bir uygulama olan Snapchat’te, platformu oyunlaştırmanın birçok yolu vardır ve kullanımı eğlencelidir.

ESET uzmanları ebeveynlerin çocuklarıyla, Snapchat’te inançta olmaları için konuşması gereken 5 mevzuyu şöyle sıraladı:

 

Konum ayarlarını devre dışı bırakın

Güvende kalmak için, coğrafik pozisyonunuzu çevrimiçi olarak rastgele bir platformda paylaşmamak her vakit en uygunudur. Çocuğunuzun pozisyonunu sadece sizin seçtiğiniz şahısların görebildiğinden emin olun. Yalnızca yakın arkadaş kümesinin görebileceği bir seçenek vardır. Pozisyonun hiç paylaşılmamasını istiyorsanız ‘Hayalet Modu’nu açmak bile mümkün.

Ekran imgelerini unutmayın

Fotoğrafların açıldıktan sonra siliniyor olması yanlış bir güvenlik hissi yaratır. Gerçekte, çocuklarınızın fotoğraf yahut ileti gönderdiği şahıslar bunların ekran manzarasını alabilir. Çocuklarınızın arkadaşlarına gönderdiği her şeyin mantıklı olduğundan ve rastgele bir halde onlara karşı (siber zorbalık, şantaj) kullanılamayacağından emin olun. 

İnsanları engellemekte sakınca yok

İnsanların ilişki isteklerini kabul etmemek ve insanları engellemek büsbütün olağan ve yapılması gereken bir şeydir. Çocuğunuz, dolandırıcılar tarafından maksat alınmamak için sadece gerçek hayatta tanıdığı şahıslardan gelen istekleri kabul etmelidir. Birebir şey kullanıcıları engellemek için de geçerlidir. Çocuğunuzla tanımadığınız biri bağlantıya geçerse, onu engelleme seçeneğiniz vardır, böylelikle çocuğunuzla tekrar irtibata geçmesi engellenir. Bu özellik, örneğin çocuğunuza siber zorbalık yapmaya çalışan öteki çocuklar için bile kullanılabilir.

Kişisel bilgilerinizi kendinize saklayın

Çocuklar internette çok paylaşım yapma eğilimindedir; bu nedenle internette aşikâr oranda bilinmez olmanın değeri hakkında konuşun. Nerede okula gittiklerini, nerede yaşadıklarını, kaç yaşında olduklarını siz paylaşmayın, buna misal bilgileri çocuğunuz da paylaşmasın.  

Çocuklarınız ile konuşun

Çocukların günlük olarak kullandıkları uygulamalar konusunda, onların dünyasının bir modülü olmaya çalışmak kıymetlidir. Bu durumda, Snapchat Aile Merkezi bunu yapmanın mükemmel bir yoludur. Size çocuklarınızla orijinal bir seviyede etkileşim kurma fırsatı verir. Çocuklarınıza her hususta anlayışlı ve destekleyici olun, bilhassa de içinde yaşadığımız çılgın çevrimiçi dünya kelam konusu olduğunda. Dijital dünyanın karmaşasında onlara rehberlik edin ve çevrimiçi ortamda onlar için daha inançlı bir alan yaratın. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın