Çocuklu Aileler Tatile Giderken Bunlara Dikkat


Milyonlarca öğrenciyi yaz tatili heyecanı sardı. Çocukların yaz tatiliyle birlikte havuzda ya da denizde fazla vakit geçirdiğine dikkat çeken uzmanlar ise bilhassa kulak enfeksiyonlarına karşı uyarıyor. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşe İsmin Selçuk, ikazlarda bulundu.

Dış kulak yolu enfeksiyonu, sulu ortamı seven bakteriler ve bazen de mantarların sebep olduğu bir durumdur. Şiddetli kulak ağrısı, kulakta akıntı ve işitme azlığı, kaşıntı ve ileri durumlarda kulakta şişme ve kızarıklığa neden olur. Uzun müddet suda kalma ya da kulağa su kaçması sonucunda risk artar. Birebir vakitte suya dalma esnasında şayet varsa sudaki bakteriler burun yoluyla sinüslere kadar ulaşabilir ve sinüzite neden olabilir.

Tatil öncesi muayene yaptırılmalı

Yağlı cilt yapısı olanlarda ve tozlu ortamda yaşayanlarda kulak kiri görülebilir. Ve bu kulak kirleri havuzda ya da denizde şişerek şiddetli ağrı, işitmenin azalması, durum ilerledikçe de yerin nemli kalmasına bağlı, bahsedilen enfeksiyonların gelişmesine yol açabilir. Kulak kirine yatkınlık olan ya da daha evvel bu durumda kalmış çocukların yaz tatilinden evvel kulak muayenelerinin yaptırılıp, kulaklarının temizletilmesi değerlidir.

Suya dalma, bilhassa tuzlu su içeren denizde dalma, alerjik rinitli çocuklar için önerilen bir durumdur. Hem alerjenlerin uzaklaştırılması, hem de burun teneffüsünün rahatlatılmasıyla alerjik semptomlar giderilmiş olur. Lakin beklemiş sularda ve kimi havuz sularında, varsa sudaki bakteriler burun yoluyla sinüslere kadar ulaşabilir ve sinüzite neden olabilir. Bu açıdan yüzme suyunun hijyeni; ishal, mantar enfeksiyonları ve idrar yolları enfeksiyonları için olduğu kadar sinüsler için de kıymetlidir. Yüzme suyunun yutulmaması da yeniden çocuklarımıza öğütlenmesi gereken bir diğer durumdur.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın