Cumhurbaşkanlığı 4. Memleketler arası Yat Yarışı Muğla ve İstanbul’da Düzenlenecek


Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl dördüncü defa düzenlenecek Milletlerarası Yat Yarışının birinci etabı Muğla’da ikinci etabı ise İstanbul’da gerçekleştirilecek. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığının katkıları, İstanbul ve Muğla Valiliğinin iş birliğiyle, DHL ana sponsorluğunda İstanbul Açık Deniz Yat Yarış Kulübü tertibinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Milletlerarası Yat Yarışında dünyanın dört bir yanından gelen yelkenli ve yarışçılar şampiyonluk için çaba edecek. Deniz sporları içerisinde en saygın tertiplerden biri olan Cumhurbaşkanlığı Milletlerarası Yat Yarışına geçtiğimiz yıl 135 takım, 1000’den fazla yelkenli sportmeni katılmıştı. Yarışlara katılmak için bu yıl da yerli, yabancı en uygun yelken gruplarının hazırlıkları sürerken, Muğla etabına 60’dan fazla takımın ve 500’den fazla atletin katılması bekleniyor.

 

Ege’nin Mavi Sularında Görsel Şölen

Ülkemizin eşsiz mavi sularında görsel bir şölen yaşatacak olan yat yarışlarının birinci etabı 25-30 Temmuz tarihlerinde turizmin başkenti Muğla’da gerçekleştirilecek. 4 yarıştan oluşan programın birinci yarışı “100. Yıl Halikarnas Kupası” 25 Temmuz’da Bodrum’dan başlayacak. Deniz ve yelken tutkunlarını bir ortaya getiren yarış, Bodrum-Marmaris-Bodrum rotasında toplamda 250 deniz milinden oluşan güçlü bir parkurun tamamlanmasıyla 29 Temmuz’da Bodrum’da sona erecek. 30 Temmuz’da Bodrum Kalesi’nde gerçekleştirilecek ödül merasimi ile Halikarnas Kupasının galipleri kupasına kavuşacak.

 

100. Yıl Cumhuriyet Kupası Coşkusu İstanbul’da Yaşanacak  

Şampiyonanın diğer üç yarışı 27-29 Ekim tarihlerinde kıtaların buluşma noktası olan İstanbul’da gerçekleştirilecek. Göz kamaştırıcı bir hoşluğa sahip Boğaziçi’nde düzenlenecek 100. Yıl Cumhuriyet Kupası için yarışlar 27 Ekim’de başlayacak ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Cumhuriyet Kupasının verilmesiyle sona erecek. Cumhuriyetin yüzüncü yılında heyecanı, gururu, özgürlük ve bağımsızlık coşkusunu denizlere taşıyacak yat yarışları milletlerarası arenada ülke tanıtımına da büyük katkı sağlayacak. Yelkenli tekneler ve yüzlerce yarışçının şampiyonluk için kıyasıya gayret edeceği şiddetli yarışın sonunda, toplamda en düzgün dereceyi elde edecek grup, Cumhurbaşkanlığı Milletlerarası Yat Yarışı Şampiyonu ünvanını ve Cumhurbaşkanlığı Kupasını almaya hak kazanacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın