Çumra’da 15 Temmuz Demokrasi Ve Ulusal Birlik Günü’nde Anma Programı Düzenlendi

Çumra’da 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü anma programı kapsamında etkinlikler düzenlendi.

15 Temmuz darbe teşebbüsünün 7’nci yılı hasebiyle Çumra halkı, ellerinde Türk bayraklarıyla Sultan Abdülhamid Han Kültür Meskeni önünde toplandı.

Programa; Çumra Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, Çumra Belediye Lideri Recep Candan, AK Parti Çumra İlçe Lideri İbrahim Onbaşı, Çumra Müftüsü Ali Abay, ünite amirleri, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve öteki protokol üyeleri katıldı.

 Program şehitler anısına hürmet duruşu ve istiklal marşı okunmasıyla başladı. Etkinlikler; 15 Temmuz fotoğraf standı, Çumra Rehabilitasyon Merkezi Mehter takımının hazırladığı mehter gösterisi, 15 Temmuz şehitleri anısına yazılan şiir okumaları, 15 Temmuz’un mana ve değerini anlatan görüntü gösterimleri, Kuran-ı Kerim Tilaveti ile Türkü ve kasideler seslendirildi. Ayrıyeten etkinliklerde; Ulu Cami İmam Hatib’i Mehmet Toraman, Ulu Cami Müezzin Kayyımı Mehmet Akif Erfidan ve Oğuz Yaylacı, Bardakçı Cami İmam Hatib’i Mehmet Demir, Bardakçı Cami Müezzin Kayyımı Veysel Koçak, Sanayi Cami İmam Hatib’i Mustafa Ağaç, Şükrü Yavuz Cami İmam Hatib’i Ali Torun ve Yüz Akı Kuran Kursu öğreticisi Mustafa Yaldır’ın bulunduğu müftülük korosu şehitler anısına ilahiler okudu. Program Çumra Müftüsü Ali Abay’ın duası ile sonlandı.

“15 Temmuz Devletimiz ve Milletimizin Bağımsızlığını Perçinlediği Bir Gündür”

15 Temmuz şehitlerini anma programının açılış konuşmasını yapan Çumra Belediye Lideri Recep Candan, zaferlerle dolu ulu Türk tarihinde asla içerisinde yer almaması gereken 15 Temmuz darbe kakışması üzere birtakım üzücü olaylar yaşandığını kaydetti. Candan konuşmasında; “Kendisini dini bir cemaat olarak gizleyen ancak arka niyetli emelleriyle Atlantik ötesi güçlerin menfaatlerini milletin aleyhine olan menfur emelleriyle birleştirip darbe teşebbüsüne kalkışanlar evvel Cenab-ı Hakkın yardımıyla sonra da şanlı milletimizin sağduyusu ve şahlanışı sonucu kirli planlarına nail olamadılar. Milletimizin; birliğini, bağımsızlığını  ve devletini korumak için nasıl seferber ve yek beden olup kendi yazgısına nasıl sahip çıktığı ulu günün yıl dönümünü kutluyoruz. Bir istikametiyle şehitlerimizi anıyor ve gazilerimize minnetlerimizi söz ediyorken bir istikametten de 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gecede milletlerarası güçlerin dayanağıyla bu girişilen kirli planın tutmadığı devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının perçinlendiği bir güne uyanışımızı da bu vesile ile kutlamış oluyoruz. Allah bir daha bizlere bu türlü acılar yaşatmasın” sözünü kullandı.  

“Milletimiz İradesini Bir Avuç Darbeciye Çiğnetmemiştir”

Programda konuşan Çumra Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman ise Türk milletinin yaşadığı coğrafyayı Malazgirt savaşında olduğu üzere 15 Temmuz gecesinde de nasıl sahiplendiğine vurgu yaptı. Türkman; “15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizi ve milletimizi yok etmek isteyen, devletin kurumların içerisine sızmış FETÖ terör örgütüne mensup bir küme vatan haini tarafından darbe teşebbüsünde bulunulmuş ve kendilerine emanet edilen milletin silahlarını  bu aziz ve fedakar millete doğrultmuşlardır. O gece milletimiz; lisan, din, ırk, mezhep ve parti ayrımı gözetmeden tek yürek olmuş ve mevti göze alarak bu hain planı başarısızlığa uğratmıştır. Milletimiz o gece tüm fertleriyle tek yürek olmuş meydanları doldurarak iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmemiştir. Bu darbe teşebbüsünde milletimiz tıpkı Malazgirt’te olduğu üzere bu coğrafyayı vatanı olarak sahiplenme konusunda kararlılığını ortaya koymuştur. FETÖ Terör örgütü tarafından gerçekleştirilen bu hain kakışmada yüzlerce vatandaşımız şehit olmuştur. Tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın