DEÜ’nün bilim dünyasındaki yükselişi sürüyor 

Hollanda merkezli Leiden Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren CWTS (Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi) ‘Leiden Ranking 2023’ yükseköğretim kurumları sıralama listeleri açıklandı. Bin 400’ün üzerindeki saygın üniversitenin bilimsel performansına ait değerli bilgilerin sunulduğu rapora nazaran Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ); Asya ve Avrupa kategorilerinde birinci 500’de yer alırken; Türkiye’deki yükseköğretim kurumları ortasında ise birinci 10’da yer aldı.

Hollanda merkezli Leiden Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren CWTS (Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi) ‘Leiden Ranking 2023’ yükseköğretim kurumları sıralama listeleri açıklandı. Bin 400’ün üzerindeki saygın üniversitenin bilimsel performansına ait kıymetli dataların sunulduğu rapora nazaran Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Avrupa Üniversiteleri ortasında 256’ncı olurken; tıpkı listenin Asya kategorisinde ise 319’uncu oldu. Bilimsel tesir, iş birliği, açık erişim yayıncılığı ve cinsiyet çeşitliliği üzere parametreleri baz alan CWTS Leiden Ranking 2023 raporuna nazaran DEÜ’nün Türkiye’deki yükseköğretim kurumları ortasında birinci 10’da yer aldığını tabir eden DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Medikal ve Sıhhat Bilimleri alanında Asya Üniversiteleri ortasında 184’üncü olan kurumumuz, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları ortasında ise 8’inci oldu. Tekrar tıpkı listenin Toplumsal ve Beşerî Bilimler alanında Asya bölgesindeki üniversiteler ortasında 153’üncü olurken, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları ortasında ise 7’nci olduk. Olağan ki kurumumuzun bu muvaffakiyetleri elde etmesi tesadüf değil, esaslı ve büyük ailemizin her bir ferdinin çabalı çalışmalarının ürünüdür” dedi.

YÜKSELİŞİMİZ DEVAM EDECEK

DEÜ’nün milletlerarasılaşma misyonuna yönelik yürüttüğü faaliyetler ve akademik toplulukta elde ettiği başarılarla bilim dünyasındaki milletlerarası görünürlüğünü artırdığına dikkat çeken Rektör Hotar, kurum olarak paylaştıkları dünyada birinci 500 gayesinin de altını çizdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Dünya üniversiteleri ortasında daha çok Türk üniversitesi bulunmalı’ kelamlarını hatırlatan Hotar; “Biz de kurum olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği doğrultuda, ülkemizin ismini memleketler arası bilim dünyasında daha çok görme mefkuresini paylaşıyor ve bu doğrultuda çalışmalar yürütüyoruz. Üniversite olarak en kıymetli amaçlarımızdan biri Türkiye’nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biri olarak dünyanın birinci 500 üniversitesi ortasında yer almak. Bu gayemizi çabucak her fırsatta lisana getiriyoruz fakat bunun karşılığını milletlerarası ve itibarlı derecelendirme kuruluşlarınca görmek, elbette ki bizler için de çok gurur verici. Bu sebeple elde ettiğimiz muvaffakiyetlerin bununla hudutlu kalmayacağını, memleketler arası yükselişimizin devam edeceğini belirtiyor ve başarımızda emeği geçen tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum” tabirlerinde bulundu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın