Diz Ve Kalça Protezi Ameliyatlarında Robotik Cerrahi Devri


Robotik ortopedi ameliyatı olarak da bilinen robotik protez cerrahisi, hastalara ve operasyonu gerçekleştiren cerraha kıymetli konfor sağlıyor. Ameliyat öncesinde yapılan planlama sayesinde beklenmeyen sonuçlar öngörülebiliyor. Cerrahi sonrasında hastanın hayat kalitesi artarken, yerleştirilen protezlerin ömrü de daha uzun oluyor. Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Fatih Karaaslan, robotik protez cerrahisi hakkında bilgi verdi. 

Diz ve kalça cerrahisinde robot teknolojisi

Tıp alanında süratle gelişen teknolojiler, cerrahi müdahalelerin doğruluğunu ve aktifliğini artırmak için kıymetli fırsatlar sunmaktadır. Son yıllarda ortopedi ve travmatoloji alanında gerçekleşen en kıymetli yeniliklerden biri de, robotik cerrahinin diz ve kalça artroplastisi (protez ameliyatları) ameliyatlarına entegre edilmesidir. Robotik cerrahi, ortopedi doktorlarının daha hassas, ölçülebilir ve şahsa has süreçler gerçekleştirmesini sağlayarak, hastaların güzelleşme sürecini olumlu tarafta etkilemektedir.

Kontrol edilebilir cerrahi ortam

Robotik cerrahi, ortopedi doktorunun el hünerini ve tecrübesini artıran, daha denetim edilebilir bir ortam sağlayan robotik sistemlerin kullanımını içermektedir. Diz ve kalça artroplastisi ameliyatlarında kullanılan robotik cerrahi, ortopedistin evvelden planlama yapmasına, cerrahi sırasında gerçek vakitli görüntüleme ve navigasyon araçlarıyla yönlendirilmesine ve daha hassas protez yerleştirmesine imkan sağlamaktadır.

Protezin en yanlışsız halde yerleştirilmesine imkan tanıyor

Robotik cerrahide, ortopedistler ameliyat öncesi bir planlama süreci gerçekleştirmektedir. Hastanın röntgen ve bilgisayarlı tomografi sonuçları, üç boyutlu modelleme ve sanal cerrahi simülasyonlar aracılığıyla bilgisayar ortamında tahlil edilir. Bu sayede ortopedistler, protezin yanlışsız yerleşimini belirleyebilir ve ameliyat öncesi komplikasyon denilen istenmeyen sonuçları evvelce varsayım edebilir ve önleyebilir hazırlıkları yapabilir. 

Ameliyat sırasında robotik cerrahi, ortopediste gerçek vakitli navigasyon sağlamaktadır. Ortopedist, evvelden planlanmış yol tanımlarını takip ederken, robotik sistem tabibe gerekli yönlendirmeleri yapar. Ortopedistin cerrahi aletleri, robotik sistem tarafından denetim edilerek daha hassas hareketler gerçekleştirilir. Bu sayede ortopedist, daha inançlı ve ölçülebilir bir halde protez yerleştirebilir.

Robotik cerrahinin hastalar açısından avantajları

  • Robotik cerrahi, diz ve kalça artroplastisi ameliyatlarındaki muvaffakiyet oranını artırırken, hastaların düzgünleşme müddetini kısaltmaktadır. 
  • Daha hassas protez yerleştirilmesi, daha az doku hasarı ve daha az kan kaybı manasına gelmektedir. 
  • Daha küçük kesiler, hastaların ağrı düzeylerini azaltırken, düzgünleşme mühletini kısaltmaktadır ve sonuç olarak hastanede kalış mühletini azalmaktadır. Bu da hastaların daha süratli bir biçimde günlük ömürlerine dönmesini sağlamaktadır.

Robotik cerrahi, diz ve kalça artroplastisi ameliyatlarında cerrahi müdahaleleri daha inançlı, hassas ve tesirli hale getiren bir teknolojidir. Hastaların düzgünleşme sürecini hızlandırırken, ortopedistlerin de daha yeterli sonuçlar elde etmesine yardımcı olmaktadır.

Cerrahi sonrasında uyulması gerekenler

Robotik cerrahi sonrasında dize ve kalçaya yerleştirilen protezlerin ömrünün daha uzun olması için birtakım kurallara uyulması gerekir. Cerrahi sonrasında protezlerin ömrünün klasik tekniklere nazaran yapılan ameliyatlara nazaran daha uzun olması öngörülmektedir. 

  • Protezi zorlayacak uzun periyodik hareketlerden kaçınılmalıdır.
  • Hekimin uygun gördüğü antrenmanlar nizamlı olarak yapılmalıdır.
  • Protezin ömrü kilo denetimine bağlıdır. Kişinin ülkü kiloda olması protezin ömrünü de uzatacaktır.

Günlük aktivitelerin yanı sıra hafif sporlar ameliyattan sonra yapılabilmektedir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın