Doğalgaz dönüşümü yaptırırken paranızdan ve sağlığınızdan olmayın!


Kışın konfor denildiğinde akla gelen birinci kriterlerden biri ısıtma oluyor. Toplumun ısıtmadaki kriteri ise ekonomik, emniyetli ve etraf dostu olan doğalgaz. 2022 yılında doğalgaza olan talep yüzde 6,1 arttı ve konutlardaki abone sayısı 18 milyon 982 bin 872’ye ulaştı.

Siz de konutunuza yahut ofisinize doğalgaz tesisatı heyetimi yaptırmak istiyorsanız şayet artık tam vakti. Sonbahar ve kış aylarında oluşabilecek yoğunluk nedeniyle yaz aylarını tercih edip, çok daha rahat ve kısa bir müddette doğalgaza geçebilirsiniz. 

Üçay Küme İklimlendirme ve Şubeler Küme Yöneticisi Özgür Şahin, konutlarında ve iş yerlerinde doğalgaza geçmek isteyenler için projelendirmenin kıymetine dikkat çekerek, yanlışlı proje ve uygulama sonucu oluşabilecek; güç sarfiyatlarına, sıhhat sorunlarına ve yangın tehlikesine dikkat çekti. İşte detaylar…

Bir meskeni yahut iş yerini ısıtmak değerlidir. Zira ısıtma maliyetleri, bir meskenin güç harcamalarının yüzde 30’unu oluşturuyor; bu oran konutlardaki ısıtma sistemlerinin öteki tüm sistemlerden daha fazla güç tükettiğini gösteriyor. Tüketiciler, daha evvelce bu maliyetleri düşürmenin yollarını ararken artık yalnızca maliyetleri değil, çevresel tesirlerini de düşürmenin yollarını arıyor. Zira kömürle çalışan ısıtma sistemlerinin emisyon pahaları, doğalgazla çalışan ısıtma sistemlerinden yüzde 50 daha fazla oluyor.  

2022 yılında doğalgaza olan talep yüzde 6,1 arttı

Günümüzde şuurlu tüketiciler,  petrol ve kömür üzere başka fosil yakıtlara nazaran daha ekonomik, sağlam ve etraf dostu olan doğalgazı tercih ediyor. Bu nedenle Türkiye’de kömür tüketimi düşüyor ve yerini doğalgaza bırakıyor. 2022 yılında doğalgaza olan talep yüzde 6,1 arttı ve konutlardaki abone sayısı 18 milyon 982 bin 872’ye yükseldi. 

“Bu kış, elektrikten daha ucuz ve kömürden daha çevreci olan doğalgaz ile ısınmak ve sıcak su temini sağlamak için harekete geçmenin tam zamanı” diyen Üçay Küme İklimlendirme ve Şubeler Küme Yöneticisi Özgür Şahin, konutlarında ve iş yerlerinde doğalgaza geçmek isteyenler için değerli bilgiler paylaştı. 

“Doğalgaz tesisatı kıymetli mühendislik hesaplamaları gerektirir”

“Doğalgaz; pak, ucuz ve bol olduğu için mükemmel bir alternatif güç kaynağıdır. Fakat konutunuzun ısıtma sistemi ile fırın ve ocak üzere teknolojilerinizi, doğalgaza dönüştürmeden evvel bilmeniz gereken kimi ayrıntılar var. 

Evinize yahut işyerinize döşenecek doğalgaz tesisatı için mühendislik kabiliyeti yüksek bir firma ile çalışmanız epey değerli. Zira doğalgaz tesisatı kıymetli mühendislik hesaplamaları gerektirir. Bu kapsamda kullanım alanının muhtaçlığını karşılayabilecek kapasitelerde aygıt seçmek gerekir. Gerçek kapasite ve özelliklerde seçilmeyen kombi ve radyatörler hem güç maliyelerini artırır hem de konfor koşullarını bozar.

Projelendirme kadar değerli bir öteki kriter “uygulama kabiliyeti”

Projelendirme kadar kıymetli bir başka kriter ise uygulama kabiliyeti. Yanlış döşenen gaz borularında meydana gelecek kaçaklar hem sıhhatinizi bozabilir hem de yangın tehlikesine yol açabilir. Çünkü hava ile karışan doğalgaz, bir ateş yahut kıvılcıma maruz kaldığında patlamaya neden olur. Bu nedenle doğalgaz dönüşüm süreçlerinde firma tercihini yanlışsız yapmak, mühendislik kabiliyeti yüksek olan yetkili firmalar ile çalışmak gerekir

Biz, ÜÇAY Mühendislik olarak, Türkiye’nin birçok vilayet ve ilçesinde ki şubelerimiz ve üstün mühendislik kabiliyetimiz ile müşterilerimize, fiyatsız ön keşif ve anahtar teslim sistem heyetimi hizmeti veriyoruz. Bu alandaki gücümüzü ise mühendislik kabiliyetimizden alıyoruz” dedi. 

Yaz ayları doğalgaza geçişte en ülkü zaman

Sonbahar ve kış aylarında oluşabilecek yoğunluk nedeniyle yaz aylarında çok daha rahat ve kısa bir müddette doğalgaza geçilebileceğini belirten Özgür Şahin, 1 gün sürecek bir çalışma ile doğalgaz tesisatının kurulabileceğini ve yazın yapılan heyetim çalışmalarında devreye alma müddetinin de kış aylarına nazaran çok daha kısa olduğunu söz etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın