Dünya Bankası ve Vilayetler Bankası ile işbirliği yapılacak


Dünya Bankası ve Vilayetler Bankası işbirliğiyle hazırlanan “Yeşil ve Geleceğin Kentleri Projesi” kapsamında Antalya pilot vilayet seçildi. Proje kapsamında etraf ve tabiat dostu projeleriyle fark yaratan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliğiyle ilgili uğraşına takviye verilmesi ve belediyenin bu tarafta teknik kapasitesinin artırılması amaçlanıyor.

Dünya Bankası Sürdürülebilir Kentler Global Platform Yöneticisi Xueman Wang, Vilayetler Bankası Milletlerarası Bağlantılar Daire Başkanlığı Teknik Uzman Fırat Sevilgen ve Ayfer Karaalp ile Dünya Bankası Kentsel Kalkınma Uzmanı Ahmet Kındap “Yeşil ve Geleceğin Kentleri Projesi” kapsamında Konya ile birlikte pilot vilayet seçilmesi nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’i ziyaret etti. Ziyarette proje kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapılacak işbirliği çalışmaları ele alındı. İklime dirençli, etraf ve tabiat dostu bir Antalya için işbirliği ile yürütülecek çalışmalar planlandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin etraf ve iklim değişikliği hassasiyetine dikkat çeken Lider Muhittin Böcek, belediyenin etraf ve tabiat dostu çalışmalarıyla bugüne kadar ülke ve dünya çapında 17 ödül aldığını söyledi. Böcek, Liderler Sözleşmesi’ne üye olan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Sürdürülebilir Güç ve İklim Hareket Planını hazırlayarak 2050 yılı için nötr karbon gayesini deklare ettiğini söz etti. Lider Böcek Vilayetler Bankası ve Dünya Bankası ile birlikte iklim değişikliği de dahil olmak üzere çevresel manada daha yeşil ve hoş bir Antalya için çalışacak olmaktan memnunluk duyduğunu belirtti. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kenti ziyaret edenlerle birlikte 25 milyon konuğun havası, suyu, arıtması, yolu, alt yapısı, paklığı ile ilgilendiğini söyleyen Lider Böcek, “Gelecekle ilgili yeşili, doğayı, çevreyi korumak değerli. Bundan sonra da hem Vilayetler Bankası hem Dünya Bankası ile birlikte iklim değişikliği dahil olmak üzere çevresel manada daha yeşil ve hoş bir Antalya için daima birlikte çalışacağız” diye konuştu.

BAŞARILI PROJELER GERÇEKLEŞTİRDİK

Antalya ile ilgili uzun müddettir çalıştıklarını belirten Dünya Bankası Kentsel Kalkınma Uzmanı Ahmet Kındap ise bugüne kadar Antalya Büyükşehir Belediyesi ile birçok başarılı proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Yeni projede de Antalya’nın pilot vilayetlerden biri seçilmesinden memnunluk duyduklarını belirten Kındap, “Yeni bir uygulamaya başladığınız vakit bu bahiste hazırlıklı olunması, kapasitenin ve isteğin olması bizim için çok değerli. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliğiyle ilgili başarılı çalışmaları var. ASAT ve ALDAŞ’tan da hoş sunumlar aldık. İklim değişikliğiyle çaba, iklim değişikliğine adaptasyon yalnızca tek bir dalla olmuyor. Belediyemizin başka ünitelerinin de sürece entegre olması bizim için çok önemli” dedi.

HEYETLE TEKNİK TOPLANTI YAPILDI

Ziyaretin akabinde Lider Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi Baş Danışmanı Cem Oğuz, Lider Danışmanı Lokman Atasoy, Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Demir, ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, ALDAŞ Genel Müdürü Kıvanç Kuzay’ın da iştirakiyle Dünya Bankası ve Vilayetler Bankası heyetiyle teknik ayrıntıları içeren toplantı yapıldı. İşbirliği ile yapılacak çalışmalar planlandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın