Ege Üniversitesi TÖBİR’de mezuniyet heyecanı


Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü (TDAE) bünyesinde yer alan Türkçe Öğretim Ünitesi (TÖBİR)’de,  2022-2023 periyodu mezuniyet merasimi gerçekleştirildi. EÜ Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Konferans Salonunda gerçekleşen mezuniyet merasimine EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, TDAE Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit, Enstitü Müdür Yardımcıları Prof. Dr. Alimcan İnayet ve Doç. Dr. Atıf Akgün, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Dil öğrenmek, bir toplumun kültürünü, gönül dünyasını çözümlemektir. Türkiye Türkçesi’ni öğrenmek de Türkiye’yi ve Türk insanını tanımaktır. Toplumların birbiriyle bağında lisan çok kıymetli bir irtibat aracıdır. Günümüz dünyasında milletlerarası istikrarlar değişmiş durumdadır. Türkiye bulunduğu coğrafyada adeta bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Biz  Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü bünyesindeki ünitemizde bu lisanı daha bütünleştirici bir biçimde öğretmeye çalışıyoruz. Türkçe’nin tepe şahsiyeti Yunus Emre’nin ‘gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim’ dizelerinde işaret ettiği üzere öğrencilerimizin Türk kültürünü ve milletini sevmesini sağlayıp, kendi ülkelerinde gönül elçimiz olması temel gayemizdir” dedi. 

“Huzurlu bir üniversitede kaliteli bir eğitim aldınız”

Ege Üniversitesi kapısının öğrencilerine her vakit açık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ersan, “Biz, Türkçe Türkiye’de öğrenilir diyoruz ve şayet Türkiye’de öğrenilecekse, İzmir’de Ege Üniversitesi’nde öğrenilir diyoruz. Buradan memnuniyetle ayrılan siz bedelli öğrencilerimizin de bu iletisi dünyaya iletmenizi isteriz. Size muvaffakiyetler dilerim. Huzurlu bir üniversitede kaliteli bir eğitim aldınız, aydınlık bir gelecek sizlerin olsun” diye konuştu. 
         

47 farklı ülkeden 413 öğrenci eğitim alıyor

EÜ TDAE Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit ise  “Biz buraya birinci geldiğimizde 86 üzere bir öğrencimiz vardı ve şu anda 47 farklı ülkeden 413 öğrencimiz bulunuyor. Önümüzdeki vakitlerde öğrenci sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Mezun olan her öğrencimizi tebrik ediyor ve muvaffakiyetler diliyorum” dedi 

Törende konuşan mezunlardan Gineli İssiaga Niagasso,  “Sizler sayesinde Türkçeyi güzel konuşan öğrenciler olduk. Bizi her sabah sevinci ile karşılayan, bilgisi ile bizleri besleyen, bize Türkiye’yi öğreten tüm hocalarımıza teşekkür ederiz. Bizim hem öğretmenimiz hem ailemiz oldular” kelamları ile tüm salona his dolu anlar yaşattı.  
Öğrencilerin birbirinden renkli etkinlikleriyle zenginleşen merasimin sunuculuğunu Tacikistan’dan Elina Alieva ve Srilanka’dan Rizkhan Rizwi üstlendi. Tataristanlı öğrenci İrandek Davletiarov, akordiyon icrası salonda ile Tatar rüzgarı estirdi. Brezilyalı Raque  De Oliveira ve Kazakistanlı Aruzhan Maktayeva’nın seslendirdiği türküler ve Türkçe pop müzikler dinleyenlere keyif dolu anlar yaşattı. Sınıfların solo ve koro performansları oldu. 

Öğrenciler mezuniyet evraklarını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan ve Enstitü Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit’in elinden aldı. Merasim boyunca mezun sınıfların TÖBİR anılarından derledikleri klip şovları ilgiyle izlendi.  Ayrıca, merasimde  TÖBİR Öğretim Vazifelisi Hasan Kağan Yayla’nın bağlamasıyla eşlik ettiği mezun Aktotı Muratkızı “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsünü seslendirdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın