Egeli bilim insanlarından diyabet hastalarını sevindirecek proje


“Akıllı ayna” ile diyabete bağlı ayak ülserinin erken tanısı sağlanacak

Egeli bilim insanlarından diyabet hastalarını sevindirecek proje

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi akademisyenleri tarafından hayata geçirilen projeler, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmeye devam ediyor. EÜ Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gülengül Mermer yürütücülüğünde yapılan  “Diyabetik Ayak Ülseri Olan Bireyler İçin Akıllı Ayna Tasarımı ve Prototip Üretimi” projesi,  TÜBİTAK 1005 – Ulusal Yeni Fikirler ve Eserler Araştırma Takviye Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Proje ile diyabet hastalarının en kıymetli problemlerinin başında gelen Ayak Ülserinde erken teşhis sağlanması amaçlanıyor.

Ege Üniversitesinin bilhassa sıhhat alanında gerçekleştirdiği projelerle öne çıktığını söz eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak son beş yılda TÜBİTAK nezdinde başarılı projelere imza attık ve atmayı sürdürüyoruz. Akademisyenlerimiz tarafından hayata geçirilen projeler, üniversitemizi dorukta tutmaya devam ediyor. Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gülengül Mermer yürütücülüğünde gerçekleşen proje ile diyabet hastalarının değerli sıkıntılarından olan ayak ülserinin önüne geçilmesi hedefleniyor. TÜBİTAK tarafından da desteklenen projeyi yapan tüm grubu tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Ayak ülserinin önlenmesi, tedavisinden daha kolay”

Proje ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Gülengül Mermer, “Dünyada ve ülkemizde değerli bir halk sıhhati sorunu olan diyabetin en değerli komplikasyonu diyabetik ayak ülseridir.  Diyabetik ayak ülseri, diyabetik hastalarda değerli morbidite ve mortalite nedenidir. Ayrıyeten diyabetik ayak ülseri, travma dışı alt ekstremite ampütasyonlarının ve diyabet tanılıların hastaneye yatışının en yaygın nedenidir. Diyabetik ayak ülserinin kolay tedbirlerle önlenmesi, ülser tedavisinden çok daha kolaydır. Uygun ayak bakımı davranışı ve uygulaması, diyabet ile yaşayan şahısların ayaklarını müdafaayı maksatlar. Ayakların günlük olarak kızarıklık, ülser, kesik, morluk açısından muayene edilmesi, yıkanması, bilhassa parmak ortalarının kurutulması, üst ve alt kısımların nemlendirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda projemizde diyabetik ayak ülseri olan bireyler için bir akıllı ayna tasarımı yapılmıştır ve prototip geliştirilmektedir” dedi.

Geliştirilen akıllı aynanın fonksiyonlarını anlatan Doç. Dr. Mermer, “Akıllı ayna ile birlikte diyabetik ayak ülseri gelişmeden evvel aynanın içinde yer alan termal kamera ile görüntüleme yapılarak ısı farkı ve iç tutulum saptanacak. Diyabetik ayak ülseri olan bireyler erken tanılanacak. Aynanın içinde yer alan yapay zeka kamerası ile ayaktaki yara imgeleri tahlil edilecek, yara evresine nazaran tedavi ve hemşirelik bakımı teklifleri sunulacak. Bireyler, konutlarında ya da oldukları yerden sıhhat profesyonelleri tarafından uzaktan takip edilebilecek. İlaç hatırlatması sayesinde tedavi ve bakıma bireylerin aktif iştiraki sağlanacak ve akıllı aynaya bağlı taşınabilir uygulama sayesinde sıhhat profesyonelleri, bireylerin istatistiksel bilgileri ile düzgünleşme tahlili yapabilecek. Birebir vakitte akıllı aynamızda yer alan şarj edilebilir batarya etraf kirliliğini önlenmeye yardımcı olacak. Akıllı aynanın sürdürülebilir olması sayesinde uzun vadede sıhhat bakım maliyetlerini düşürme potansiyeli de mevcut” diye konuştu.

“Patent başvurusu yapıldı”

Projenin patent müracaatının yapıldığını söyleyen Doç. Dr. Mermer, “Projemiz ile ilgili patent başvurusu yapılmıştır. Prototip tamamlandıktan sonra eserimizin ulusal ve milletlerarası pazarda yer alması ve bu sayede ülke iktisadına katkı sağlanması öngörülmektedir. Eserin ticarileşmesi için Ege Üniversitesi bünyesinde Teknoparkta bir şirket kurulması ve sanayi işbirliğine yönelik programlarla bir adım daha ilerletilmesi planlanmaktadır” dedi.

Doç. Dr. Gülengül Mermer’in yürütücülüğünde gerçekleştirilen proje grubunda; Bakırçay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Mehmet Kemal Güllü, Doç. Dr. Orhan Er ile Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Arş. Gör. Beğenilen Özsezer yer alıyor. Projenin danışmanlığını ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şevki Çetinkalp yapıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın