Egeli multidisipliner bilim takımından Ar-Ge projesi


Ege Üniversiteli bilim takımı tarafından “Multidisipliner Bir Anlayışla Klasik ve İslami Motiflerin ve Sembollerin Kullanılarak Çağdaş Sanat Yaklaşımına Uygun Ticari Dizaynlar ve Bağlantı Lisanının Geliştirilmesi” bahisli Ar- Ge projesi hazırlandı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, proje takımını tebrik ederek muvaffakiyetler diledi.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü,  EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi ve ASKON Demir Çelik firması ortasında imzalanan kontrat kapsamında yapılan araştırma, geliştirme, yenilik ve pazarlama çalışmaları projeye dönüştürüldü. Denizli’nin esaslı sanayi kuruluşlarından ASKON Demir Çelik firması ile birlikte gerçekleştirilen proje kapsamında saha ziyaretlerinin yanı sıra Egeli bilim grubu tarafından bir eğitim modülü de geliştirildi. Firma çalışanlarının kurum içi motivasyonlarına, kuramsal altyapı ile tazelenmelerine ve ferdî gelişim süreçlerine katkı sağlamak emeliyle bilim insanları tarafından Temel Tasarım, Dizaynda Göstergebilim, Eser Tasarımı, Marka Kimliği, Toplumsal Medya İçerik Üretimi, Dijital Pazarlama, Marka Pozisyonlandırma, Yeni Jenerasyon Pazarlama Stratejileri başlıklı eğitimler verildi.

Ar-Ge,  yenilik ve pazarlama çalışmaları yürütüldü

Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışımalar ile ilgili bilgi veren Hoş Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, “Denizli’de faaliyet sürdüren ASKON Demir Çelik firması ile üniversitemiz ortasında yapılan mukavele kapsamında bir Ar-Ge projesini hayata geçirdik. Ege Üniversitesinin farklı fakültelerinden bilim insanları bu çalışmamızda vazife aldı. Proje kapsamında araştırma, geliştirme, yenilik ve pazarlama çalışmaları yaparak; bunun sonucunda bütünleşik pazarlama stratejisi ile ilgili kurumun üretmiş olduğu eserlere dair satış ve tanınırlığı artırıcı, eserin yeni pazarlara girişini sağlayacak çalışmalar gerçekleştirildi. Proje ortağı kurumun satış hedefi ile ürettiği eserlerin maksat kitlesi, amaç kitledeki algısı ve beğeni durumu, maksat kitlenin satın alma kararlarına dair bilgilere ulaşılmış; eserlerin ve üretici kurumun marka kıymeti, pazardaki yeri ve tanıtım faaliyetleri üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi.  Yurt içi ve dışı pazarlarda rakiplerinin tahlili sunuldu” diye konuştu.

Farklı mevzularda eğitimler verildi

Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, “ASKON firması ile Ege Üniversitesi Rektörlüğü, EBİLTEM ve öğretim elemanları ortasında imzalanan mukavele ile başlayan Ar-Ge projesi ile  Artepera ve Wall Arka İstanbul markalarının dijital alanlarda tesirli ve maksat kitleyi şad edecek biçimde kullanılmasına yönelik görsel dizaynların hazırlanmasını, satın alma davranışında bulunacak olan bireylerin karar verme noktasında dizaynların gerçek ve faal stratejiler ile sunulmasını, markaların akılda kalıcılığını artırmak için görsel dizaynların kurumun menfaatlerine uygun olarak oluşturulması,   marka tanınırlığının artması, imajının geliştirilmesi, potansiyel maksat kitleye yönelik bağlantı kanallarının güzelleştirilmesi amaçlandı. Bu çerçevede, projenin başlangıç basamağında üç ana iş paketi tanımlandı. Üniversitemiz bilim grubu tarafından firmaya fiziki ziyaretler gerçekleştirildi. Şirketin üst idaresi ve tasarım takımı ile çeşitli toplantılar düzenlendi. İlgili toplantılar sonrasında fabrika üretim departmanları ziyaret edilerek, üretim sürecine yönelik çalışanlardan ayrıntılı bilgiler alındı. Artepera ve Wall Arka İstanbul markalarının yetkilileri ve çalışanlarıyla yapılan çevrimiçi toplantılar sonucunda kendilerinden gelen talepler doğrultusunda bir eğitim modülü geliştirildi. Ege Üniversitesi akademik işçisi tarafından çalışanlara yönelik; Temel Tasarım, Dizaynda Göstergebilim, Eser Tasarımı, Marka Kimliği, Toplumsal Medya İçerik Üretimi, Dijital Pazarlama, Marka Pozisyonlandırma, Yeni Jenerasyon Pazarlama Stratejileri başlıklı eğitimler verildi. Bu eğitimler aracılığıyla çalışanların kurum içi motivasyonlarına, kuramsal altyapı ile tazelenmelerine ve şahsî gelişim süreçlerine katkı sağlandı. Denizli endüstrisine büyük katkılar sunan ASKON Demir Çelik firması ile üniversitemiz ortasında imzalanan Ar-Ge projesinde yer almaktan ötürü hayli gururluyuz. Bu projeyle EÜ EBİLTEM TTO birçok Fakülteyi bir ortaya getirerek multidisipliner bir projeye imza attı” dedi.

Multidisipliner ekip

Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Hoş Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa’nın yaptığı multidisipliner takımda,  Hoş Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğretim elemanları Öğr. Gör. Dr. Damla İşbilen, Arş. Gör. Dr. Elçin As, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Elif Tunalı Çalışkan, İrtibat Fakültesi Arş. Gör. Dr. Miray Beşbudak,  Birgivi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Yılmaz Öksüz ve Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Topal vazife aldı.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın