EÜ Eczacılık Fakültesinde genç bilim insanları milletlerarası başarılara imza atıyor


Ar-Ge ve inovasyon temalı çalışmaları ile öne çıkan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde, genç bilim insanları yürüttükleri yenilikçi bilimsel faaliyetler ile ulusal ve milletlerarası arenada mükafatlar almaya devam ediyor. 

ECZAKDER tarafından iki defa tam akreditasyon alan Fakülte bünyesinde tahsil gören lisans ve lisansüstü öğrencileri, danışman öğretim üyeleri ile birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalarla ulusal ve memleketler arası alanda başarılara imza atıyorlar.

Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan danışmanlığında çalışmalarını yürüten doktora öğrencisi Ecz. Deniz Bozdağ, Hollanda Toksikoloji Derneği tarafından her yıl düzenlenen kongre kapsamındaki “Doktora Öğrencileri Platformu”nda “En Güzel Doktora Platform Sunumu” mükafatını kazandı. Fakülte öğretim üyelerinden Prof. Dr. Özgen Özer’in öğrencisi Arş. Gör. Gülşen Aybar Tural ise bu yıl Portekiz’de düzenlenen Farmasötik Bilimler Avrupa Federasyonu (EUFEPS) 2023 Yıllık Toplantısı’nda, lisansüstü öğrencilerin yarıştığı kategoride tüm Avrupa ülkeleri iştirakçileri ortasında üçüncü oldu. Dr. Öğr. Vazifelisi Emre Özgenç ise Radyofarmasi Anabilim Kısmı öğretim üyesi ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Cihan Atlıhan Gündoğdu danışmanlığında gerçekleştirdiği “Meme Kanseri Tedavisinde Kullanılmak Üzere Lu-177 ile Radyoişaretlenecek Yeni Bir Radyofarmasötik Kitinin Geliştirilmesi” başlıklı doktora teziyle TÜBA Akademi TEKNOFEST Doktora Bilim Ödüllerinde, Sıhhat ve Hayat Bilimleri alanında üçüncülük mükafatını Ege Üniversitesine getirdi.

Eczacılık Fakültesi’nde lisansüstü öğrenciler kadar lisans öğrencileri de milletlerarası arenada muvaffakiyet haberleri getirmeyi sürdürüyorlar. Fakülte son  sınıf öğrencisi Ayça Çetinkaya,  Doç. Dr. Hasan Akbaba danışmanlığında yürüttüğü  “Laktoz İntoleransında Eksikliği Görülen β-Galaktosidaz Geninin Mikroküre İçinde Lipozom Nanopartikül Kullanılarak Peroral Gen Terapisi” isimli çalışmasıyla dünyanın önde gelen biyoteknolojik ilaç şirketi Amgen tarafından düzenlenen “I am genius”- Biyoteknolojik Fikirler müsabakasında birincilik ödülünün sahibi oldu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  global ölçekte yürüttükleri yenilikçi bilimsel faaliyetler hasebiyle ödül alan genç bilim insanlarını ve danışman hocalarını tebrik ederek muvaffakiyetler diledi.

Elde edilen başarılardan dolayı gurur duyduklarını tabir eden Dekan Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, “Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde sürdürdüğümüz öğrenci odaklı eğitim ideolojisi ve eğitim ile araştırmada kalite çalışmaları sonucunda öğrencilerimiz; akademisyenlerimizle ortak projeler gerçekleştirip memleketler arası alanda Fakültemizi ve Üniversitemizi muvaffakiyetle temsil ediyorlar. Başarılarından ötürü öğrencilerimizi ve hocalarımızı tebrik ediyorum. Bu muvaffakiyetlerin sürdürülebilir olması için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın