EÜ’den 285 hemşire sıhhat bölümüne uğurlandı


Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde 63. Periyot Mezuniyet Merasimi gerçekleştirildi

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Merasimi, Yerleşke Ege Merasim Şölen Alanında yapıldı.  Merasime, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, EÜ Hemşirelik Mezunlar Derneği Lider Yardımcısı Süheyla Güngör Nergiz, öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Açılışta konuşan Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet Budak hocamızın selam ve sevgilerini iletiyorum. Bilimsel araştırmada öncü olan üniversitemiz, ulusal ve milletlerarası alandaki paydaşları ile güçlü bir işbirliği ve bağlantı ağı bulunuyor. Öğrenci odaklı, yeşil, sürdürülebilir, erişilebilir ve yaşanabilir bir yerleşkeye sahibiz. Ekonomik, toplumsal ve kültürel yaşama katkıda bulunan bir üniversiteyiz. Dünya üniversitesi olma vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Sürdürülen hizmetler ortasında sıhhat hizmeti üniversitemizin en kıymetli hizmetidir ” diye konuştu.

 “Bizim Hemşiremiz, Bizim Geleceğimizdir”

Prof. Dr. Gürgün, “Uluslararası Hemşireler Birliği (ICN) global sıhhat meselelerini ele almak ve herkes için global sıhhati uygunlaştırmak maksadıyla gelecekte hemşirelikten neler beklendiğine odaklandığı bu yılın temasını ‘Bizim Hemşiremiz, Bizim Geleceğimizdir’ olarak belirlemiştir” dedi.

Genç hemşirelere seslenen Prof. Dr. Gürgün, “Bugün bizlerin ve sizlerin gurur duyacağı birçok neden var. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde okumak büyük bir baht ve ayrıcalıktır. Zira ülkemizin birinci kurulan üniversitelerinden olan Ege Üniversitemizin alanında ülkemizin öncü fakültelerinden birisi olan hemşirelik fakültemizde eğitim aldınız. Sizler bugün bu onurlu mesleğinize adım atmış oldunuz.  Sıhhate ve insanlığa hizmet eden, mesleğinde evvel ziyan vermeme etik unsurunu gözeten nitelikli birer hemşire olarak mezun olduğunuza inancımız tamdır. Bundan sonraki meslek hayatınızda sıhhat, memnunluk ve muvaffakiyet dileklerimle hepinizi kutluyor hürmet ve sevgilerimi sunuyorum” diye konuştu.

“Biz güçlü bir aileyiz”

Hemşirelik Fakültesinde gerçekleşen birinci başarılara vurgu yaparak konuşmasına başlayan Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Ülkemizin bir ucu Iğdır’dan, dünyanın bir ucu Özbekistan’a kadar eğitim ve araştırma hizmeti veriyoruz. 21 Avrupa ülkesi, 46 üniversite ve fakültemizin de 2006 yılından itibaren yer aldığı dünyanın en büyük meslek ağı olan Florence Network üyesiyiz. Mezunlarının bir yıl içinde yüzde 90’ı istihdam edilen, ulusal ve milletlerarası arenada tercih edilen, özgüvenli bir fakülteyiz.  Günümüze kadar 6 bin 876 mezun veren bir akademik birimiz.  Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı dileyerek geçen yıl kaybettiğimiz öğrencimiz merhum Esra Tekin ile birlikte bugün mezun olan 286 öğrencimiz, lisansüstü eğitime devam eden 519 öğrencimizle, her vakit birlikte çalıştığımız sıhhat hizmeti sunan tüm kurumlarla, derneklerimizle, fakültemizde, ulusal ve mesleksel bedelleri kılavuz alarak çalışan öğretim elemanlarımız, idari ve takviye işçilerimiz ile güçlü bir aileyiz” dedi.

“Vatanını en çok seven misyonunu en uygun yapandır”

Mezunlara seslenen Prof. Dr. Dönmez, “Bu güzide mesleği gerçekleştirirken yolunuz aklın, vicdanın ve bilimin ışığında olsun. Dürüst, çalışkan ve üretken insan bir bedeldir. Siz kıymet oluşturduğunuzda muvaffakiyet bunu takip edecektir. Sizler kıymetleriniz ve meslek ahlakınızla ülkemizin her köşesinde, sıhhat hizmetlerinin farklı basamaklarında, kimlik, inanç ve ömür biçimi gözetmeksizin sağlıklı insan ve toplum için büyük bir özveri ile çalışacaksınız. Hizmet verdiğiniz bireyler tahminen isminizi hatırlamayacaklar, ama onlara ne hissettirdiğinizi asla unutmayacaklardır. Bu nedenle mesleksel bilgi ve marifetlerinizi icra ederken, profesyonel ölçütlere, etik bedellere, ahlaka ve profesyonel alakalara uygun davranmanızı bekliyoruz. Bundan sonraki ömrünüzde sıhhat, huzur, memnunluk ve muvaffakiyetler diliyorum. Sözlerimi Ulu Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kelamları ile bitirmek isterim. ‘Hiçbir şeye muhtaçlığımız yoktur, yalnız bir şeye muhtaçlığımız vardır. O da çalışkan olmaktır. Vatanını en çok seven misyonunu en güzel yapandır’. Vatanını en çok seven vazifesini en âlâ yapanlara artık sizler de dahil oldunuz”  diye konuştu.

“Acı duyabiliyorsan canlısın, diğerlerinin acısını duyabiliyorsan insansın”

Dönemi birincilikle bitiren Burak Genç ise, “Hemşirelik ismine kıymetli ve pahalı işlerin gerçekleştirildiği Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinden mezun olan bir hemşire olarak hemşireliğin ideolojisine, toplumun sıhhat ismine değişimine öncü olabileceğine, hemşireliğin bir meslekten öte bir bilim olarak işleyiş gösterdiğine, kapsamının ve çerçevesinin iddia ettiğimizden çok daha geniş olduğuna hem şahit oldum hem de deneyimlemiş bulundum.  Tolstoy’un yazmış olduğu ‘İnsan Neyle Yaşar’ isimli kitabında yer alan bir aforizmasında  ‘Acı duyabiliyorsan, canlısın. Oburlarının acısını duyabiliyorsan, insansın’ biçiminde kaleme almış olduğu kelamı hemşirelerin insanlara olan bakış açısını net bir halde açıklamaktadır. Bunun yanında; hemşirelik mesleği savaş, barış, pandemi üzere her şartta, her ortamda ve her vakit diliminde hem bilimsel hem de pratik manada başarılı ve bedelli vazifeler sürdürebildiğini ortaya koymuş bir sıhhat bilimidir. ‘Başarı, hayatınızı bir manayla doldurduğunuzda ortaya çıkar ve kendinizi geliştirdiğinizde size eşlik eder’ kelamı doğrultusunda tüm mezun arkadaşlarıma muvaffakiyetler dilemenin yanında onlar ismine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün prensipleri temelinde, hemşirelik bilimi öncülerimizin ve akademisyenlerimizin ışığında araştırmaya, bilime ve etik kıymetlere hürmet duyan birer hemşireler olacağımıza kelam veriyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın