Florür uygulaması dişin tedavi edilme ihtiyacı azaltır


Florürün kuyu ve artezyen sularında, deniz eserlerinde, çayda bulunan bir element olduğunu belirten uzmanlar vücudumuzun belirli bir ölçüde florüre gereksinimi olduğunu söylüyor. Florürün antimikrobiyal özelliği sayesinde dişin tedavi ihtiyacını azalttığını tabir eden Çocuk Diş Tabibi Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, gerekli görüldüğü takdirde her yaşta florür uygulaması yapılabileceğine dikkat çekiyor. Koçan, gerekenden fazla florür alımının ise birtakım sıkıntıların ortaya çıkabileceği konusunda uyarıyor.

Üsküdar Diş Hastanesi Çocuk Diş Tabibi Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, çocuklarda florür uygulaması hakkında bilgi verdi.

Her yaşta florür uygulanabilir

Florürün kuyu ve artezyen sularında, deniz eserlerinde, çayda bulunan bir element olduğunu hatırlatarak kelamlarına başlayan Çocuk Diş Tabibi Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, “Vücudumuzun aşikâr bir ölçüde florüre gereksinimi var. Diş doktorları çürük aktivitesi, tüketilen su ve besinlerin içeriğindeki florür ölçüsü üzere kişisel şartları göz önüne alarak, profesyonel flor uygulamasına karar verir. Gerekli görüldüğü takdirde her yaşta florür uygulanabilir. Lakin florürün uygulanma yolu ve dozu çocuğun yaşı ve genel durumuna nazaran değişiklik gösterebilir.” dedi.  

Florür gerekenden fazla olursa sıkıntılar ortaya çıkabilir

Uygun dozda ve vakit aralıklarında olduğunda florür uygulamalarının rastgele bir ziyanı ya da yan tesiri olmadığını lisana getiren Koçan, “Günlük alınan florür ölçüsü gerekenden fazla olduğunda, alınan doz ölçüsüne bağlı olarak birtakım sıkıntılar ortaya çıkabilir. Dişlerde lekelenmeler, kemiklerde fazla florür birikmesi, tiroid hastalığı, büyüme geriliği, böbrek işlevlerinde bozulma, hudut ve beyin gelişiminin etkilenmesi üzere sorunlar görülebilir.” açıklamasını yaptı.

Florür uygulaması dişin tedavi edilme ihtiyacı azaltır 

Florürün uygulanma biçimine nazaran 1-2 saat kadar yemek yenmemesi ve su içilmemesi gerektiğine dikkat çeken Koçan, “Dişler fırçalanmamalı yahut silinmemelidir. Dişlerde süreksiz bir renk değişikliği olabilir. Florür, dişlerdeki mineral kristallerinin içine girerek, çürüğe neden olan bakteriler tarafından salgılanan asitlere karşı dişlerin daha dirençli olmasını sağlar. Tıpkı vakitte florürün antimikrobiyal özelliği vardır. Çürüğe neden olan bakterilerin ürettiği asit ölçüsünün azalmasını sağlar. Yeni başlayan çürüklerin ilerleme suratını ya da büsbütün durdurarak dişin tedavi edilme ihtiyacı azaltır. Profesyonel florür uygulamalarının 6 ayda bir yapılması önerilir.” formunda konuştu.

Çocuk 12 yaşına gelene kadar ebeveynler ağız ve diş bakımını takip etmeli

Çocukların birinci süt dişi sürdükten sonra 6 ay içinde ya da 12 aylık olmadan evvel birinci diş doktoru denetiminin yapılması gerektiğinin altını çizen Çocuk Diş Doktoru Dr. Öğr. Üyesi Şebnem N. Koçan, “Çocuk için gerekli olan diş bakımı eğitimi aileye birinci diş muayenesi sırasında verilir. Çocuklar 12 yaşına gelene kadar ağız ve diş bakımını ebeveynler takip etmeli. 6 yaşından evvel çocuğun el marifeti kendi dişlerini aktif biçimde temizleyecek kadar gelişmemiş olur. El hünerinin gelişebilmesi için evvel kendi dişlerini fırçalaması sağlanmalı, akabinde ebeveyn tekrar fırçalamalı.” dedi.

6-12 yaş ortası devirde ise çocukların kendi dişlerini temizleyebilecek el maharetine sahip olduğunu söz eden Koçan kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ancak dişlerin tam olarak temizlendiğinden emin olunması için çocukların ebeveyn nezaretinde diş fırçalaması önerilir. Bu nedenle çocukların kendi kendilerine diş fırçalamaya başladıkları yaş olan 6 yaş civarında diş tabibi tarafından, mümkünse birebir olarak diş tabibi kliniğinde yahut okullarda toplu olarak diş sıhhati eğitimi verilmesi faydalı olacaktır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın