Ford Otosan ‘Drivevent’ Etkinliklerinde Mobilitenin Geleceğini Şekillendirecek Girişimcilerle Bir Ortaya Geldi


Kurumsal teşebbüs sermaye şirketi Driventure ile girişimcilik ekosistemini desteklemeyi sürdüren Türkiye otomotiv sanayisinin başkan şirketi Ford Otosan, ‘Drivevent’ ismiyle düzenlediği etkinlikler kapsamında mobilite ve yazılım dünyasının geleceğini şekillendirecek teşebbüslerle bir ortaya geldi. Ford Otosan’ın Gölcük, Eskişehir ve İstanbul Sancaktepe’deki yerleşkelerinde üç farklı oturum halinde gerçekleştirilen etkinliklerde iştirakçiler profesyonel ilişki kurmanın yanı sıra fikir, uzmanlık ve içgörü alışverişinde bulundu.

Ford Otosan’ın otomotiv sanayisi ve mobilite dünyasının geleceğini şekillendirecek teşebbüsleri desteklemek hedefiyle kurduğu kurumsal risk sermayesi şirketi Driventure, yeni jenerasyon teknoloji ve uygulamaları keşfetmeyi sürdürüyor. Otomotiv kesiminin dönüşümünde rol oynayacak inovatif fikirleri destekleyen Driventure, Drivevent aktiflikleri kapsamında startup’lar ile bir ortaya geldi.

Ford Otosan üretim tesislerini kapsayacak halde üç farklı oturum halinde planlanan aktifliklerin birincisi 7 Haziran 2023’te Gölcük’te, ikincisi 8 Haziran’da Eskişehir’de, sonuncusu ise 20 Haziran’da İstanbul Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ford Otosan başkanları ve teşebbüsçüler ortasında profesyonel ilişkilerin kurulduğu aktiflikte iştirakçiler yeni teknolojiler, pazar değişimleri ve müşteri beklentileri üzere bahisler hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Otomotiv ekosisteminde dönüşümün öncüsü

Ford Otosan Büyüme ve Akıllı Hareketlilik İş Alanı Önderi Canalp Gündoğdu etkinlikler hakkında şu yorumu yaptı: “Ford Otosan’ın Driventure aracılığıyla inovasyonu benimseme kararlılığı, otomotiv sanayisinin en ileri noktasında kalmaya olan bağlılığını gösteriyor. Drivevent aktiflikleri, vizyon sahibi girişimcilerle bir ortaya geldiğimiz, fikir alışverişinde bulunduğumuz ve bizi teknolojik ilerlemelerin öncüsü haline getiren çok bedelli platformlar olarak ortaya çıktı. Bu etkinlikler, yerleşik şirketler ve yeni teşebbüsler ortasında köprü kurarak, farklı bakış açılarının bir ortaya geldiği bir ekosistemi teşvik ederek dönüştürücü bir değişim yaratmaya aday.”

Driventure Genel Müdürü İlknur İlkyaz Gül ise “Driventure tarafından teşvik edilen ekosistem, dalda dönüşüm arayışımızda büyük ehemmiyet taşıyor. Öncelikli maksadımız, otomotiv ve mobilite dalında yenilikçiliği teşvik eden startup’lardan oluşan başarılı bir topluluk oluşturmak. Ford Otosan’ın kilit isimleri ile girişimcileri bir ortaya getiren Drivevent bu noktada profesyonel irtibatlar kurmak için kıymet biçilmez bir platform sağladı. Bu etkinlikler aracılığıyla yeni teknolojilerin, pazar değişikliklerinin ve müşteri beklentilerinin birlikte keşfedildiği bir bilgi paylaşımı ortamını yaratıyoruz” dedi.

Driventure, Drivevent etkinliklerinin devamında eylül ayında tüm Türkiye girişimcilik ekosistemini kucaklayacak kapsamlı bir aktiflik daha gerçekleştirmeyi planlıyor.

İnovatif fikir ve teknolojilerden ilham alan teşebbüsleri destekliyor

Türkiye otomotiv ana endüstrisinin birinci teşebbüs sermayesi şirketi olarak 2019 yılında kurulan Driventure; akıllı hareketlilik, elektrifikasyon, kontaklı ve otonom araç teknolojileri, Sanayi 4.0, otomotivde müşteri tecrübesi ve sürdürülebilirlik odak alanlarında, tohum yahut erken etap düzeyinde olan, yenilikçi ve teknoloji tabanlı teşebbüsleri destekliyor. Girişimcilik ekosistemini yakından takip ederek startup havuzunu her geçen gün büyüten Driventure, 2022 yılında toplam 571 startup ile temas etti ve 16 startup ile iş birliği kurdu.

Driventure, Ford Otosan’ın yeni iş geliştirme manasında çevikliğini artırmak ve kurum içi girişimciliği desteklemek gayesiyle çalışmalarını yürütüyor. Birebir vakitte Ford Otosan’a stratejik rekabet avantajı yaratmayı, pazardan bilgi ve içgörü kazanmayı amaçlıyor. Driventure tarafından yatırımla desteklenen teşebbüsler ise Ford Otosan’ın esaslı Ar-Ge tertibinin yanı sıra deneyim ve mühendislik yetkinliklerinden güç alabiliyor, ayrıyeten büyüme seyahatlerini hızlandırabiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın