Gültepe Rumeli Şenliği Konak’ta Balkan Rüzgarı Estirdi


Konak Belediyesi’nin 16. Gültepe Rumeli Şenliği, Balkan ezgileri, göçmen halayları ve kültürel motifleriyle ilçede Balkan rüzgârı estirirken, aktiflikte konuşan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, “Konak Belediyesi’nde sizin bir kardeşiniz, hemşehriniz var. Bunu hiç unutmayın. Birlikten güç almaya devam edeceğiz. Amacımız Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyetini tekrar bu ülkede kurmaktır” diye konuştu.

Konak Belediyesi’nin her yıl klasik olarak düzenlediği Gültepe Rumeli Şenliği 16. yılında Konak’ta Balkan rüzgârları estirdi. Konak Belediyesi, Gültepe Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Mlada Düşler Atölyesi ve Çamdibi Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü işbirliğinde, Gültepe Turgut Reis İlkokulu bahçesinde düzenlenen şenliğe, konut sahibi Konak Belediye Lideri Abdül Batur, CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından, İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Lideri ve Konak Belediyesi Balkan Masası Lideri Birol Özkardeşler, CHP İzmir Vilayet ve CHP Konak İlçe yöneticileri, Konak Belediye Meclisi üyeleri, muhtarlar, Rumeli, Balkan ve Ada derneklerinin lider ve yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Başkan Batur’a teşekkür

Şenlikte konuşan İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Lideri ve Konak Belediyesi Balkan Masası Lideri Birol Özkardeşler, 2006 yılında kurulan derneğin Rumeli Balkan derneklerinin temsilcileriyle birlikte İzmir’de büyük işlere imza attığını söyleyerek, “Ama bu büyük işlere imza atarken her vakit yanımızda Konak Belediye Liderimiz Abdül Batur vardı. Sayın Liderimize hepiniz ismine, verdiği hizmetlerden ve dayanaklardan ötürü teşekkür ediyorum. İzmir’in kalbi Konak’ta Konak Belediyesi olarak bir Balkan masası kurduk. Masanın kurulmasına Abdül Batur Liderimiz öncülük yaptı. Birinci ve tek örneği şu an Konak Belediyesin’dedir. Lider Batur devrinde Konak’ta hem bir mübadele parkı hem de bir mübadele anıtı fonksiyona geçirildi. Balkanlardaki soydaşlarımızla ilgilerimiz de Abdül Batur Liderimizin gelmesiyle birlikte hızlandı. Gültepe bölgesindeki soydaşlarımızın, hemşehrilerimizin İzmir’e göç etmeleri 70 yıl öncesine dayanıyor. Liderimiz Abdül Batur’dan Balkanlardan göçümüzün 70. yılı anısına da bir hatıra rica ediyoruz” diye konuştu.

 

“Gültepe’yle yatıyor, Gültepe’yle kalkıyoruz”

Kendisi de Balkan kökenli olan Lider Batur ise Özkardeşler’in ricasını kırmayarak, “Makedon göçmenlerimize bu bölgede hoş bir park, hoş bir heykel çalışması yapıp 70. yılı anacağız. Gerekeni yapacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi. Batur, şenlikte herkesin yan yana, omuz omuza durduğuna dikkat çekerek, “İşte hoşluk burada; kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, çocuklarımızla bir arada omuz omuza dayanışma içinde bu şenliğimizi gerçekleştiriyoruz. Bir Selanik göçmeni olarak konuşuyorum. Sizlerden 4.5 yıldır daima takviye gördük. Lakin biz de Gültepe deyince, Makedon göçmenleri deyince, Rumeli deyince, Balkanlar deyice akan sular duruyor. Sizlerle bir arada dayanışma içinde çabamıza devam edeceğiz. Biliyorsunuz bu bölgelerde yenilemeler yapıyoruz. Konak Belediyesi’nde sizin bir kardeşiniz, hemşehriniz var. Sizlerle birlikte nefes alan, sizlerle bir arada gayrete hazır bir kardeşiniz var. Bunu hiç unutmayın. Birlikten güç almaya devam edeceğiz. Hiçbir vakit ümitsizliğe düşmeyeceğiz. Umudun bittiği yerde her şey biter. Umudumuzu kaybetmeden uğraşa, dayanışmaya devam edeceğiz. Amacımız Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyetini tekrar bu ülkede kurmaktır” diye konuştu. Ulusal bayram kutlamalarını Gültepe’ye taşıdıklarını söz eden Lider Batur, kelamlarına şöyle son verdi:

“Her ulusal bayramımızda Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelengimizi koymaya devam edeceğiz. Gültepe bizim için farklı. Gültepe’yle bir arada yatıyor, Gültepe’yle bir arada kalkıyoruz. Muhtarlarımızla, bilhassa Balkan derneklerimizin temsilcileriyle her vakit yan yana olmaya devam edeceğiz. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk.”

 

Renkli etkinlikler, büyük coşku

Balkan göçmeni Gültepelilerin hasret giderdiği, göçmen türkülerinin seslendirildiği şenlikte renkli etkinlikler düzenlendi. Bando Rumeli’nin sahne gösterisi ilgiyle takip edilirken, Çamdibi Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü ise Üsküp yöresinin oyunlarını izleyiciyle buluşturdu. Mlada Düşler Atölyesi’nin klasik Balkan kıyafetleri defilesi büyük alkış aldı. Sakoband Kümesi ve Sevim Kahya şenliğe katılanları coşturdu. Gültepelilerin büyük bir çember oluşturarak oynadıkları göçmen halayına Lider Batur da eşlik etti. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın