Hamilelikte yazın sık yapılan yanlışlara dikkat!


Anne adayları hamilelik sürecinde ‘bebeğimin uygun gelişmesi için çok yemeliyim’, ‘artık iki canlı olduğum için iki kişilik beslenmem gerekiyor’ üzere niyetlerle beslenmede çoka kaçabiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Eda Honca yaz aylarında buna bir de mevsimsel faktörlerin eklenmesinin gerek kilo alımı gerekse besin zehirlenmesi açısından riski artırabildiğini söylüyor. Pekala anne adayları yazın beslenmede nelere dikkat etmeli, hangi yanlışlardan kaçınmalı? Beslenme ve Diyet Uzmanı Eda Honca yaz gebeleri için 10 beslenme teklifini sıraladı, kıymetli ikazlarda bulundu. 

 Soğuk zincire dikkat edin!

Yazın seyahat sırasında yiyecek ve içeceklerin araçta taşınması gerektiğinde eserin kendine özel şartlarına uymaya dikkat edin. Soğuk ortam sağlanmazsa özelikle süt ve et üzere eserlerde meydana gelebilecek bozulma besin zehirlenmesine yol açabilir. Otel ve restoranlarda zeytinyağlı, salata, sütlü tatlı ve pasta üzere soğuk tüketilen besinler şayet soğuk hatta koruma edilmiyorsa tüketmeyin. 

Dondurulmuş eserleri en son alın

Et, tavuk ve balık üzere çabuk bozulabilen besinler başta olmak üzere dondurulmuş eserleri alışverişinizin sonunda alın. Şayet çabucak tüketilmeyecekse dondurulmuş eserleri çözülmeden meskene ulaştırarak buzluğa yerleştirin. Çözdürdüğünüz eseri bir daha dondurmayın. Donmuş eserleri buzdolabında ya da mikrodalga fırında çözdürün.

Bu besinleri kesinlikle sıcak tüketin!

Yüksek protein içeren evvelce pişirilmiş olan et, tavuk ve balık yemeklerinin servis öncesinde sıcak tutuluyor olmasına dikkat edin. Sıcak olmayan besinlerden katiyen uzak durun.  

Hamur işinin cazibesine aldanmayın

Yazın gerek tatil kahvaltılarında gerekse pikniklerde simit, börek, poğaça ve kek üzere hamur işleri ile beyaz ekmek iştah açan lezzetleriyle öne çıkıyor lakin dikkat! Bu cins karbonhidrat içerikli besinlerin çok tüketimi hem sıhhate ziyan veriyor hem de gereksiz kilo alımına neden oluyor. 

Öğün atlamayın

Hamilelikte kan şekeri düzeyinin çoğunlukla düşmeye meyilli olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Eda Honca “Kan şekerinizin olağan seviyede olması bebeğiniz için kâfi güç olduğunun göstergesidir. Şayet hamilelikte beslenme sürecinde öğün atlarsanız kan şekeriniz düşer ve bebeğiniz gereksinimi olan enerjiyi alamaz. Bu nedenle yazın ana ve orta öğünlerinizi ihmal etmeyin” diyor. 

Mutlaka kahvaltınızı yapın

Hamilelikte beslenme sürecinin birinci ve en kıymetli adımlarından birini kahvaltı oluşturuyor.  Gece uzun süren açlıktan sonra kritik kıymet taşıyan kahvaltı gün içinde kan şekerinde ani iniş çıkışları önlerken, bebeğin kâfi güç almasını, anne adayının da kendini zinde hissetmesini sağlıyor. Kahvaltıyı geçiştirmeyin ve bilhassa yumurta, peynir ve yeşillik tüketmeye ihtimam gösterin.  

Yeterli su için ancak!…

Yaşamsal kıymete sahip olan ve hamilelikte sık görülen kabızlık sıkıntısına karşı yarar sağlayan su tüketimi, çok sıcakların hakim olduğu yaz aylarında çok daha kritik bir rol oynuyor. Hamilelikte her gün 2-3 litre ortasında sıvı alımına dikkat edin. Sıvı gereksiniminizi çoğunlukla su içerek karşılamaya çalışın. Suyun yanı sıra çorba, ayran, şekersiz komposto üzere içecekler tüketebilirsiniz. Fakat su tüketirken dikkat! Molalarda, otel/restoran vb yerlerde açık ve menşei bilinmeyen suları muhakkak içmeyin, şişelenmiş suları tercih edin. 

Kahve tüketimini abartmayın

Hamilelik devrinde en sık yapılan yanılgılardan birinin çok kahve tüketimi olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Eda Honca “Oysa yapılan çalışmalar; kafeinin plasenta aracılığıyla bebeğe geçtiğini ve anne karnında fazla ölçüde kafeine maruz kalan bebeklerin beyin gelişiminin olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Kahve, kolalı-gazlı içecekler, siyah çay, yeşil çay, kakao, çikolata ve güç içecekleri yüksek oranda kafein içerirler. Şayet kahveden vazgeçemiyorsanız günde bir fincan ile sonlandırmaya çalışın” diyor. 

Bu besinlerden uzak durun 

Hamilelikte sık karşılaşılan reflüden korunmak için; reflüyü tetikleyen acı ve baskın tadı olan baharatlar, çay, kahve, gazlı içecekler, kızartmalar, çok yağlı yemekler, yüksek asitli sebze-meyveler, çikolata, kakao, lüfer, levrek, barbun ve ton balığı üzere taban balıkları ile katkı unsurlu besinlerden uzak durun. Ayrıyeten yemekleri çok uygun çiğneyip yavaş yemek ve yemek ortasında su ya da öbür bir içecek içmemek gerekiyor. 

İki kişilik yemeyin!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Eda Honca hamilelikte anne adayının ‘bebeğim gereğince beslenemez, gelişimi olumsuz etkilenir’ diye düşünerek iki kişilik yemek yiyebildiğini ayrıyeten yaz aylarında kurabiye, hamur işi, tatlı, kraker ve bisküvi üzere atıştırmalıkların da sık tüketilebildiğini belirterek “Hamilelikte sağlıklı ve istikrarlı beslendiğiniz taktirde bebeğinizin gelişimi sağlıklı bir formda devam eder. Gereğinden fazla yiyip içtikleriniz hem bebeğinize hem de size yarar yerine ziyan verebilir. Üstelik alacağınız çok kilları doğum sonrası uzun müddet veremeyebilirsiniz” diyor. Eda Honca hamilelikte ülkü kilo alımının; az kilolular için 12,5-18 kg; olağan kilodakiler için 11,5-16 kg, fazla kilolular için 7-11,5 ve çok kilolular için 5-9 kg ortası olması gerektiğini söylüyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın