ING Türkiye, “Turuncu Damla” finansal okuryazarlık projesi ile 10 yılda 60 bin çocuğa ulaştı


ING Türkiye, Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) ile birlikte gerçekleştirdiği tasarruf odaklı bir finansal okuryazarlık eğitim programı olan Turuncu Damla projesi ile 10 yılda yaklaşık 60 bin öğrenciye ulaştı. Ulusal ve memleketler arası platformlarda pek çok ödül alan Turuncu Damla  projesi ile devlet ilkokullarının 3. ve 4. sınıf öğrencilerine 8 hafta boyunca finansal okuryazarlık eğitimi sağlanarak çocuklarda erken yaşta tasarruf şuuru oluşturulması ve davranış değişikliği yaratılması amaçlanıyor.  Projenin tesir ölçüm sonuçları, eğitimin ‘rekabet eğilimindeki cinsiyet farklılığını’ ortadan kaldırdığını ortaya koyuyor. Turuncu Damla projesinin 2023 yılı bahar periyodunda ise 4 bin 770 öğrenci programdan mezun oldu.  

Toplumsal yatırımlar alanında finansal yetenekleri geliştirmeyi önceliklendiren ING Türkiye, Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) ile birlikte gerçekleştirdiği tasarruf odaklı bir finansal okuryazarlık eğitim programı olan Turuncu Damla projesi ile 10 yılda yaklaşık 60 öğrenciye ulaştı. 2013 yılından bu yana devlet ilkokullarının 3. ve 4. sınıf öğrencilerine 8 hafta boyunca finansal okuryazarlık eğitimi sağlanan proje ile çocuklarda erken yaşta tasarruf şuuru oluşturulması ve davranış değişikliği yaratılması amaçlanıyor. Ulusal ve milletlerarası platformlarda pek çok ödül kazanan Turuncu Damla projesi, birçok alanda başarıyı getiren sabır, azim, sebat, özgüven ve liderlik üzere temel özelliklere odaklanırken, toplam 8 hafta boyunca ‘gelecek odaklı davranış’, ‘limitli kaynaklar’, ‘cazip esere karşı durabilme’, ‘istek ve muhtaçlık ortasındaki farkı görebilme’, ‘bütçeleme’, ‘sabırlı davranma’, ‘zor kararlar verebilme’ ve ‘grup kararları alabilme’ bahislerindeki eğitimlerle çocukların bakış açılarını geliştirmeye katkı sağlıyor.

Projenin bahar periyodunda 4 bin 700’ün üzerinde öğrenci programdan mezun oldu.

Turuncu Damla’nın 2023 yılı bahar devri muvaffakiyetle sona erdi. Bu devirde Ağrı, Bursa ve Kırklareli vilayetlerinde İl Ulusal Eğitim Müdürlükleri ile iş birliğinde 140 okulda 220 öğretmen ile 4 bin 770 öğrenciye ulaşıldı.  

Turuncu Damla eğitimleri ile rekabete eğilimdeki cinsiyet farklılığı ortadan kalkıyor.   

Turuncu Damla ile öğrencilere, sınıf öğretmenleri üzerinden doğal eğitim ortamları bozulmadan eğitim veriliyor ve eğitimlerin tesiri akademik temelli tahlillerle ölçümleniyor. Tesir ölçüm sonuçları, eğitimin ‘rekabet eğilimindeki cinsiyet farklılığını’ ortadan kaldırdığını, eğitim alan kız öğrencilerin rekabete yatkınlığının, eğitim alan erkek öğrencilerle tıpkı düzeye yükseldiğini ortaya koydu. Ayrıyeten, projenin bahar devrinde yer alan öğretmenlere kıymetlendirme formu iletilerek görüşleri alındı. Formu dolduran öğretmenlerin neredeyse tamamı bu projeyi diğerlerine önereceğini ve projedeki öykülerin   çocukların düzeyine uygun olduğunu belirtti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın