İslami oteller kıymetli algısı hakikat mu


İslami otellerin kıymetli olduğu algısı yanlışsız mu? Tesettür otel diye tabir ettiğimiz oteller başka tesislere nazaran daha az hizmet sunarak daha fazla fiyat mi alıyor? Yani muhafazakar otelleri tercih eden insanların hassasiyetlerini bu tesisler kullanıyor mu?

Türkiye’deki İslami otel konseptinin öncülerinden, Antalya’da İslami adaplara nazaran işletilen Grand Akca Oteli’nin sahibi Ersin Erdoğan, İslami otellerin fiyat ve hizmet siyasetleri hakkında şu bilgileri verdi:

İSLAMİ OTELLER KIYMETLİ DEĞİL

Alanya’da bulunan bir İslami otel olarak yıllardır muhafazakar ailelere hizmet etmiş ve inşallah edecek olan bir tesis olarak çabucak yanıt verelim. Katiyen İslami oteller kıymetli değil. İslami oteller öteki tesislere nazaran daha fazla kar etmiyor, muhafazakar tatilcinin hislerini sömürmüyor.

REKABET KURALLARI EŞİT DEĞİL

Bir sefer İslami oteller öbür tesislere göre daha kısa bir dönemde çalışıyor. Yani öteki turistik tesisler mart yahut nisan ayı üzere hizmete başlarken muhafazakar otellerin kayda bedel bir iş yapması haziran ayının son haftası başlıyor. Tekrar öteki turistik tesisler kasım ayı ortasına kadar açıkken İslami oteller en geç eylül sonu ekim başına kadar açık kalabiliyor. Kimi tesettür otel konuklarımız İslami otellerin nisan ayı üzere açıldığını ve kasıma kadar açık olan muhafazakar otellerin olduğundan bahsedebilir. Lakin inanın bu İslami oteller büsbütün açık olabilmek ve işçisine iş verebilmek ismine açık kalıyor. Birçok İslami otel bu devirde ziyan etse de elindeki nitelikli işçisini turistik tesislere kaptırmamak için açık kalıyor.

İSLAMİ OTELLERİN TURİSTİK OTELLERDEN FARKI

İslami otellerin bir öbür dezavantajı ise çok işçi ile çalışmaları. Yani olağan turistik tesislerden en az yüzde 50 daha fazla işçi ile çalışmak zorunda muhafazakar oteller. Zira İslami otellerde SPA, havuz vs. üzere bütün aktivitelerden en az 2 tane olmak zorunda. Olağan turistik işletmelerde bir olan bu aktiviteler bay ve bayan farklı ayrı olmak üzere muhafazakar otellerde ikişer tanedir. Her kısımda bayan ve erkek olmak üzere başka farklı işçi istihdam edilmektedir.

MUHAFAZAKAR OTELLERİN MUTFAĞI DAHA İYİ 

İslami oteller değerli algısının bir öbür nedeni ise muhafazakar otellerin mutfağı kendi segmentlerindeki öbür turistik tesislere nazaran daha uygun. Bunu biraz daha açalım: İslami oteller genel prestiji ile muhafazakar Türk ailelerine hitap ettikleri için daha fazla masrafları oluyor. Zira Türk konuk kırmızı et sever, Türk konuk cevizli, fıstıklı baklava, sarma ister. Hal bu türlü olunca tesettür otellerin maliyetleri başka tesislere oranla çok daha yüksek çıkıyor. Tabi turistik oteller ile İslami otelleri kıyaslarken birebir segmentteki tesileri kıyaslamak lazım. Dört yıldızlı tesislerle beş yıldızlı tesisleri kıyaslayarak İslami otellere haksızlık yapmamak gerekir.

ALKOL DEĞİL HİZMET BELİRLEYİCİ OLMALI

Bazı konuklarımızın ‘İyi lakin İslami otellerde alkol yok, turistik tesislerde ise alkol büyük maliyet’ dediğini de duyar üzereyiz. İnanın bana birçok turistik tesis çok uygun hizmet vermiyorsa, yani Belek, Lara yahut Side, Kemer, Alanya vs. bölgesinde bulunan kaliteli hizmet veren bir tesis değilse, çok düşük maliyetli, kalitesiz alkol hizmeti sunuyor. Tabi yıldızına bakmadan ülkemizin kaliteli hizmet sunan tesislerini başka tutuyoruz. Alkol değil hizmet belirleyici olmalı.

TURİSTİK OTELLERDEN ÇOK KAZANMIYORUZ

 Sonuç olarak; emin olun İslami oteller yahut muhafazakar otelleri işleten işletmeciler çok kazandıkları için bu işi yapmıyor. Onlar da sizinle tıpkı hassasiyete sahip (çok büyük bir kısmı, tabi ki hepsi değil), o nedenle bu işi yapıyor. Yoksa turistik otel çalıştırmak İslami otel çalıştırmaktan çok daha karlı bir iş.

İSLAMİ OTELLERE SAHİP ÇIKALIM

Bütün muhafazakar tatilcilerimizden İslami otellere sahip çıkmalarını rica ediyoruz. Sizler sahip çıktıkça İslami oteller büyüyecek ve bu pazar hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen muhafazakar tatilcilerle büyüyecek, büyüyecek ve kocaman bir aile olacak…”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın