İzmir SGK’ya rekor yapılandırma başvurusu

SGK Vilayet Müdürü Yavuz KURT, patronların SGK’na olan prim ve idari para cezası borçları ile sigortalıların isteğe bağlı, Ek-5 tarım sigortası, BAĞ-KUR prim borçları ve GSS prim borçlarının uygun şartlarla yine yapılandırılmasının ayrıntıları ve avantajları hakkında İzmirlilere bilgilendirmede bulundu.

            Yavuz Kurt açıklamasında, yapılandırmanın patronların ve sigortalıların geçmiş periyotlara ilişkin prim borçları sebebiyle katlanmak zorunda oldukları maliyetlerin azaltılması açısından kıymetli bir fırsat olduğunu belirtti.

Rekor Başvuru

İl Müdürü KURT mart ayında başlayan müracaat sürecinde İzmir’de rekor sayılara ulaşıldığını tabir ederek “İlimizde bugüne kadar yapılandırma müracaat sayısı doksan bini, yapılandırılan borç fiyatı ise 10 milyar lirayı aştı” dedi.  

            Başvurular İçin Son Gün 3 TEMMUZ

Yapılandırma için son müracaat tarihinin Cumhurbaşkanı kararı ile 3 Temmuz’a uzatıldığına vurgu yapan KURT; Vatandaşlarımız yapılandırma fırsatını kaçırmamak için son müracaat tarihi olan 3 Temmuz 2023 tarihine kadar vilayet ve ilçe merkez müdürlüklerimize müracaatta bulunabilecekleri üzere e-Devlet şifreleri ile elektronik ortamda da müracaatlarını yapabilecekler dedi. 

Elektronik Ortamda Müracaat Yapılabilir

İşverenlerimiz e-Sigorta yoluyla www.sgk.gov.tr web adresi, sigortalılarımızda, isteğe bağlı, Ek-5 tarım sigortası ve BAĞ-KUR prim borçları için e-Devlet üzerinden Vilayet yahut Merkez Müdürlüklerimize gelmeden elektronik ortamda müracaat yapabilirler.

Hangi Borçlar Yapılandırma Kapsamında?  

İşverenlerimizin 2022 Aralık ayı ve evvelki aylara ait sigorta primi, işsizlik sigortası primi, toplumsal güvenlik dayanak primi, damga vergisi borçları, 31 Aralık 2022 ve evvelki tarihlerde yapılan tespitlere ait idari para cezaları, 31 Aralık 2022 (bu tarih dâhil) tarihinden evvel bitirilmiş olan ihale ve inşaat işyerlerine ilişkin eksik işçilikten kaynaklı sigorta prim borçları, esnaflarımızın, avukatların, mimar, mühendis, hekim ve şirket sahiplerinin 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalılık statülerinden kaynaklanan sigorta prim borçları, isteğe bağlı, Ek-5 (Tarım), Ek-6 (Taksi ve dolmuş şoförleri), sigortalılık statülerinden kaynaklanan prim borçları yapılandırma kapsamına alınıyor. Ayrıyeten fazla ve yersiz ödendiği tespit edilen gelir ve aylıklara ait borçlar da yapılandırılabilecek.

İdari Para Cezaları Nasıl Yapılandırılacak?

            Cezaların %50’si ile gecikme cezaları ve artırımları siliniyor! Buna nazaran, 31 Aralık 2022 günü yahut bu tarihten evvel yapılan tespitlere ait olup şimdi ödenmemiş olan cezaların yarısı ile işleyen gecikme cezaları ve artırımları silinecek. Bunun yerine, kalan ceza fiyatı ile bu fiyat üzerinden Yİ-ÜFE aylık değişim oranları temel alınarak hesaplanacak ölçünün peşin ya da taksitle ödenmesi kâfi olacak.

Borcumu Kaç Taksitte Ödeyebilirim?

Yapılandırılan borçlar peşin ödenebileceği üzere aylık devirler halinde 12, 18, 24, 36, ve 48 eşit taksitte de ödenebilecek. Daha evvelki yapılandırma kanunlarında taksitler iki ayda bir ödenmekte iken 7440 sayılı Yapılandırma Kanununda taksitler aylık devirler olarak belirlenmiştir.

İlk Taksitimi Ya da Peşin Ödememi Ne Vakte Kadar Yapmalıyım?

Yapılandırma hakkını kaybetmemek için vadeli ödeme seçeneğini tercih edenlerin birinci taksitini, peşin ödemeyi tercih edenlerinse peşin ödemelerini en geç 31 Temmuz 2023 tarihine kadar yapmaları gerektiği belirten Yavuz KURT “7300 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca birinci taksit ödeme müddeti 30 Haziran’dan 31 Temmuz’a uzatıldı. Lakin takip eden taksitlerin ödeme müddetlerinde rastgele bir değişiklik yapılmadı. Dolayısı ile taksitli ödemeyi tercih edenlerin 1. ve 2. taksitlerini 31 Temmuz’a kadar ödemeleri gerekmektedir” dedi.

Borcumu Yapılandırırsam Ne Avantajım Olacak?

Borç asıllarına (anapara) uygulanan gecikme cezası ve gecikme artırımı silinerek yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları temel alınarak çok daha avantajlı şartlarla yine faiz hesaplanacaktır. Hesaplanan meblağ peşin ya da taksitler halinde ödenebilecektir.

Borcun Peşin Ödenmesi Halinde % 90 İndirim Fırsatı Var

            Borcun 31 Temmuz 2023 tarihine kadar peşin ödenmesi halinde, borç aslına ek hesaplanacak meblağdan %90 oranında indirim yapılacaktır.

GSS Prim Borçları da Yapılandırılıyor

2022 yılı aralık ayı ve evvelki aylara ait genel sıhhat sigortası prim borçları 31 Ağustos 2023 tarihine kadar gecikme zamsız ve faizsiz ödenebilecektir. Ayrıyeten, genel sıhhat sigortası tescili yapılmış olup ta gelir testine daha evvel hiç başvurmamış olanlar, 31 Temmuz 2023 tarihine kadar Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurduklarında, yapılacak gelir testiyle ikamet ettikleri hanede kişi başına düşen gelirlerinin brüt taban fiyatın üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi halinde GSS prim borçları büsbütün silinecektir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın