Karşıyaka Mutfak Sanatları Merkezi, İzmir’in yeni gastronomi üssü oldu


Karşıyaka Mutfak Sanatları Merkezi, İzmir’in yeni gastronomi üssü oldu

Karşıyaka Belediyesi tarafından 6 ay evvel hizmete açılan Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi, İzmir’in yeni gastronomi üssü haline geldi.

Hem Ege’nin kadim mutfak kültürünün gelişimine katkı sunmayı, hem de gastronomi alanında nitelikli işçi yetiştirmeyi amaçlayan merkezde bugüne kadar usta şeflerin eşliğinde onlarca eğitim, atölye ve aktiflik gerçekleştirildi, stantlar açıldı.

Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay “Karşıyaka’mıza, bölgeye bedel katan nitelikli bir gastronomi merkezi kazandırmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

ALANINDA TÜRKİYE’DE İLK

Karşıyaka Belediyesi’nin geçen Ocak ayında kente kazandırdığı Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi, alanında kapsamı ve teknolojisi prestijiyle Türkiye’de bir mahallî idare tarafından kurulan birinci ve tek tesis olma özelliğini taşıyor. Belediye iştiraki Kent A.Ş. bünyesindeki merkez; Ege’nin kadim mutfak kültürünün tanıtımına katkı sunmak ve kesime nitelikli işçi yetiştirmek hedefiyle sürdürdüğü çalışmalarla ağır ilgi ve talep görüyor.

6 AYDA NELER YAPILDI?

Yaşar Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün eğitim danışmanlığını yaptığı Cordelion MSM’de 6 aylık süreçte toplam 37 farklı çocuk, genç ve yetişkin atölyesi gerçekleştirildi. Uzman şefler eşliğinde düzenlenen atölyelerde onlarca iştirakçi, ekmekten çorba üretimine kadar değişik alanlarda eğitim alarak yeteneklerini keşfetme ve geliştirme imkanı buldu. Ayrıyeten 6 hafta süren temel mutfak ve temel pasta eğitimleriyle hem amatör hem de profesyonel kursiyerlere mesleksel donanım kazandırıldı.

SAĞLIKLI VE TOPLUMSAL HAYAT MERKEZİ

Eğitim, sağlıklı hayat ve aktiflik odaklı bir tesis olarak faaliyet gösteren Cordelion MSM; kent ve mutfak kültürünün gelişimine, sağlıklı beslenmeye ve toplumsal hayata katkı sunmak gayesiyle çeşitli tertiplere da konut sahipliği yaptı. Bu faaliyetler ortasındaki Glutensiz Ömür Şenliği, Türk kahvesi söyleşisi, zeytinyağı tadım aktifliği, Nedim Atilla ile gastro-sanat aktifliği, Girit Türkleri Derneği ile mübadelenin 100. yılı söyleşisi, atıksız mutfak ve kompost eğitimleri, çok sayıda kentliyi merkezle buluşturdu.

HER KESİTİ KUCAKLAYAN BULUŞMALAR

Şehrin yeni toplumsal aktivite alanı haline gelen merkez, toplumsal sorumluluk şuuruyla farklı bölümleri de mutfağında ağırladı, özel günleri renkli etkinliklerle taçlandırdı. Engelli bireylere, down sendromlu gençlere, ileri yaşlılara, Alzheimer ve Parkinson hastalarına, 1-3 yaş bebek annelerine ve konut bayanlarına yönelik başka ayrı atölyeler düzenlenirken, meslek lisesi öğrencileri için de özel eğitimler yapıldı. Ayrıyeten merkez içerisindeki stant alanında evvel Raşit Koçak ve Tülin Çağlar’ın koleksiyonundan “Bir Fincan Daha?” isimli Türk kahvesi standı, akabinde da Karşıyaka Ayaküstü Lezzet Günleri kapsamında düzenlenen ve hala devam eden “Sokak Lezzetleri” standı açıldı.

TEKNOLOJİK ALTYAPISI FARK YARATIYOR

Ahmet Taner Kışlalı Parkı Gondol Kafe yanında bulunan Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi’nde uygulamalı eğitimlerin verildiği, yüksek teknolojik donanıma sahip iki farklı atölye alanı ve teorik eğitimlerin verildiği teorik sınıf yer alıyor. Bu alanlarda, ekran ve kamera sistemleri ile eğitimi yakın çekim izleme imkanı bulunuyor. Ayrıyeten kurulan ses sistemi ile kalabalık kümelerde eğitmen şefler ve uzman akademisyenler, anlatımlarını mikrofon ile gerçekleştiriyor. Merkezin öteki kısımları ise gastronomi odaklı kütüphane ve dokümantasyon alanı, stant alanı, açık aktiflik kısmı, oturma ve kafe alanı, giyinme odası ve ofisten oluşuyor.

“BÖLGE İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR KAZANIM”

Cordelion Mutfak Sanatları Merkezi’nin bölge için çok değerli bir kazanım olduğunu vurgulayan Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Gastronominin içinde yaşadığımız çağda ihmal edilmemesi gereken bir alan olduğunun bilinciyle kentimize kazandırdığımız bu merkez, kısa vakitte gerçekleştirdiği çalışmalarla kıymetini ortaya koymuş oldu. Lokal idareler seviyesinde Türkiye’de gibisi olmayan bu projeyle, hem yurttaşlarımıza hem de profesyonellere yönelik nitelikli hizmetler üretmenin memnunluğunu yaşıyoruz. Kadim mutfak kültürümüzün tanıtımı ve gelişimi için çalışmaya, kesime yetişmiş elemanlar kazandırarak istihdama katkı sunmaya devam edeceğiz. Tüm destekçilerimize ve emeklerimizi manalı kılan yurttaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın