Karşıyaka’da atalık tohumların mahsulleri tezgahları süsledi


Karşıyaka Belediyesi, iklim krizi ve buna bağlı olarak hızlanan besin kriziyle gayrette uyguladığı projelerle mahallî eser desenini, üretici ve tüketiciyi müdafaaya devam ediyor; üretici pazarlarında çiftçilerle vatandaşları aracısız buluşturuyor.

Karşıyaka’da her ay düzenlenen lokal üretici pazarında bölgede yetiştirilen eserler birinci elden tüketiciyle buluşturuluyor. Pazarda kurulan, Şehit Muhittin ve Ayşe Dudu Sağıroğlu Atalık Tohum Merkezi standında ise atalık tohumlar hakkında bilgi veriliyor.

Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Amacımız yüzlerce yıldır bu topraklarda yetiştirilen, iklimine, toprağına ahenk sağlamış mahsullerin devamlılığını sağlayabilmek. Lokal üretici pazarımızla üreticimizi kalkındırmak, yurttaşlarımızın daha sağlıklı besine erişimine imkan sağlamak için çalışıyoruz” dedi.

Karşıyaka Belediyesi’nin her ay düzenlediği mahallî üretici pazarında İzmir’in dört bir yanından gelen üreticiler tezgah açtı. Atalık tohumlarla yetiştirilen biber, domates, salatalık, patlıcan ve mısırın yanı sıra, salça, reçel, turşu, salamura yaprak üzere lokal eserler tezgahlarda yerini aldı. Her ay kurulan lokal üretici pazarında kendi mahsullerini satışa sunan üreticiler gördüğü ilgiden, pazarı ziyaret edenler ise birinci elden sağlıklı besine erişebilmekten duyduğu memnuniyeti söz etti. 

 

“ÜRETİCİSİ KAZANSIN, DAHA SAĞLIKLI BESİNLER SOFRALARLA BULUŞSUN”

Üretimi, üreticiyi vazifeye geldikleri günden bu tarafa desteklemek için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Dr. Tugay, “Amacımız yüzlerce yıldır bu topraklarda yetiştirilen, iklimine, toprağına ahenk sağlamış mahsullerin devamlılığını sağlayabilmek. Böylelikle daha kaliteli ve sağlıklı eseri daha uygun maliyetle daha yüksek rekoltede elde edebiliriz. Bu eforlarımız hem çiftçiye hem tüketiciye hem ülke iktisadına hem de besin krizine karşı yürüttüğümüz gayrete katkı sağlıyor. Bu topraklara ahenk sağlayan eser hastalıklara karşı daha az ilaç gereksinimi duyacaktır, daha az gübre tüketimi olacaktır. Makul uygulanan sulama stratejisiyle de sağlanacak yarar iddia edilenden daha büyük olabilir. Bu uygulamanın kaybedeni yok. Kendine yeten bir iktisatta tarımın yeri göz arkası edilemez. Ülkemiz verimli toprakların diyarı. Anadolu’nun kadim kara topraklarında çiftçinin desteklendiği, üretim planlamasının yapıldığı, eser deseninin oluşturulduğu, ithalata değil üretime yönelik tarım siyasetlerinin hayata geçirildiği bir sistem için çalışmaktan asla geri durmayacağız. Karşıyaka Belediyesi olarak, her ay sistemli olarak kurduğumuz mahallî üretici pazarımızla çiftçimiz ile tüketiciyi bir ortaya getiriyoruz. Hedefimiz üreticimizi kalkındırmak, yurttaşlarımızın daha sağlıklı besine erişimine imkan sağlamak.  Tüm İzmirlileri pazarımıza bekliyoruz. Gelin üreticisi kazansın, daha sağlıklı besinler sofralarla buluşsun” dedi.

 

KÖYLÜLER BİRBİRİNE DAYANAK OLMALI

Pazara Bornova Çamiçi Köyü’nden katılan üretici Başaran Tatlı, tohum takas merkezlerinden topladıkları tohumları toprakla buluşturduklarını belirterek, “Bornova’da 12 köy kooperatifimiz var. Biz babamızdan öğrendiğimiz formda tarım yapıyoruz. Karşıyaka Belediyesi’nden arkadaşlar geldiler fikir alışverişinde bulunduk. Köylerin bir ortaya gelerek birbirine dayanak olmasını istiyoruz. Bilhassa tohum takas merkezlerinden cet tohumu alarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Bornova’nın yerli bamyasını diktik. Karşıyaka Belediyesi’nin tohum merkezinden aldığımız biber ve mısırlarımızı yetiştirdik. Kendi hayvanlarımızın yumurtasını, peynirini ve tereyağını da bu pazara getiriyoruz. Maksadımız hem mahallî eseri korumak hem de doğal eseri tüketici ile buluşturmak. Bu çalışmaları yürüten, çiftçiyi destekleyen mahallî idarelere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın