Kaspersky Interactive Protection Simulation multiplayer güncellemesi yeni sohbet özellikleriyle geliyor


Kaspersky, berbat hedefli yazılımların ve başka cinsten akınların iş performansı ve gelir üzerindeki gerçek tesirini göstermeyi amaçlayan oyun tabanlı eğitim programı Kaspersky Interactive Protection Simulation (KIPS) için bir güncelleme yayınladı. KIPS, oyuncuların stratejik düşünmesini, akının sonuçlarını kestirim etmesini, vakit ve para kısıtlamaları içinde buna karşılık vermesini sağlamayı amaçlıyor. Çevrimiçi KIPS güncellemesiyle müşteriler kütüphaneden hücumları seçebiliyor, oyunu farklı senaryolarla birkaç sefer oynayabiliyor, çevrimiçi sesli sohbetler başlatabiliyor ve sonuçları toplayıp daha evvelki eğitim oturumlarıyla karşılaştırabiliyor.

Verizon’un 2022 Data İhlalleri Araştırmaları Raporuna göre 2022’deki fidye yazılımı ihlallerinin sayısı yüzde 13 artarak son beş yılın toplamından daha fazla oldu. Kelam konusu ihlallerin yüzde 82’sinde toplumsal kaynaklı taarruzlar ve yanlışlar da dahil olmak üzere insan ögesi ön planda yer aldı.

İşletme yöneticileri siber güvenliğin değerini anlasa da, birçok CISO için üst seviye yöneticileri eğitim sürecine dahil etmek hala zorlayıcı bir husus. Bu bahiste çoklukla BT ve BT dışı işçi ortasında anlayış eksikliği bulunuyor. Kaspersky araştırmasının gösterdiği üzere, yöneticilerin ve BT dışı iştirakçilerin yüzde 98’i en az bir BT güvenliği iletişimsizliği ile karşılaştı ve yöneticilerin yüzde 62’si bunun en az bir siber güvenlik olayına yol açtığını kabul ediyor. Temel eğitim yahut başka tüm çalışanlarla emsal yaklaşım C düzeyindeki yöneticiler için işe yaramıyor. Bu bireylerin olayların işle ilgisini görmelerini sağlayacak özel bir format ve sunumla karşılarına çıkmak gerekiyor.

SANS Institute üzere önde gelen eğitim kurumları tarafından lisanslanan KIPS eğitimi, 75’ten fazla ülkedeki şirketler tarafından tamamlandı. Kaspersky’nin esere dair güncellemeleri, kurumlar açısından daha geniş imkanlar sunan yeni fonksiyonlar içeriyor. Yeni geliştirilmiş çevrimiçi oyun fonksiyonelliği, müşterilerin kütüphaneden farklı akın cinslerini seçip birleştirerek oyun senaryolarını kişiselleştirmelerine imkan tanıyor. Bu fonksiyonellik, şirketlerin birebir bölüm senaryosunu birden çok defa oynamasına imkan tanıyarak oyuncuların farklı atak kombinasyonlarıyla ilgilenmesini sağlıyor.

Oynanan her senaryo ve atak gerçek hayattaki hadiselere dayanıyor. Her bir senaryo siber güvenliğin iş sürekliliği ve karlılık açısından gerçek rolünü gösteriyor. Ortaya çıkan zorlukların ve tehditlerin, ayrıyeten kuruluşların savunmalarını kurgularken yaptıkları tipik yanlışların vurgulanmasını sağlıyor.

Dağınık gruplar için kullanışlı bir özellik

Yeni çevrimiçi sürüm, kullanıcıların neredeyse her yerde çok sayıda iştirakçiyle bir ortada simülasyonu oynamasına imkan tanıyor ve kullanıcıların gruplar ortasında sesli sohbetler oluşturmasına müsaade veriyor. Böylelikle farklı kümeler birbirlerinin tartışmalarını duymuyor. Bu, bilhassa çevrimdışı oyun için birebir ofiste toplamanın güç olduğu dağınık gruplar için kullanışlı bir özellik. Öteki yenilikler senaryoların şahsileştirilmesi ve oyuncuların seçimine ait istatistikler, muhakkak durumlarda grupların hareketlerine ait datalar ve oyuncuların hareketlerinin bir evvelki oyuna nazaran karşılaştırılmasıyla ilgili.

Kaspersky Hizmetler ve Eğitim Eser Kümesi Başkanı Alexey Malnev, şunları söylüyor: “Siber güvenlik eğitim programları her ölçekteki şirket için tanınan olmaya devam ediyor. Son BT güvenlik iktisadı araştırmamıza nazaran şirketlerin yüzde 36’sı ve KOBİ’lerin yüzde 30’u önümüzdeki 12 ay içinde güvenlik eğitimine yönelik hizmetleri benimsemeyi planlıyor. Eğitimin ve siber güvenlik kültürünün C düzeyi yöneticiler tarafından yönlendirildiği programlar ekseriyetle en tesirli olanlar ortasında öne çıkıyor. KIPS, karar vericilere kurumda siber güvenliğe dikkat edilmesi gerektiğini kolay ve anlaşılır bir halde aktaran bir eser. Bu eğitim sayesinde CISO’ların üst seviye yöneticileri siber güvenliğe dahil etmelerine, gelir ve siber güvenlik ortasındaki ilişkiyi görmelerini sağlamalarına ve CEO, BT güvenliği, BT ve İşletme yöneticileri ortasındaki işbirliğini ve karşılıklı anlayışı artırmalarına yardımcı oluyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın