Kendimizi keşfetmek ruhsal dayanıklılığı artırır


Yazın gelmesiyle birlikte artan sıcaklıklar, insanları dışarıda yapılacak etkinliklere yönlendiriyor. Uzmanlar ise açık havada yapılan etkinliklere katılmanın ruhsal dayanıklılığımızı artırmada çok tesirli olduğunu vurguluyor. Ruhsal sıhhati dengelemek için tabiatla iç içe olmanın kıymetinden bahseden Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, açık hava ve güneşle temas etmeyi, sistemli idmanı, iş ve özel hayat ayrımı ile kendimizi keşfetmeye çalışmamızı öneriyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, açık hava etkinliklerinin ve kendimizi keşfederek iş ile özel yaşantımız ortasındaki dengeyi sağlamanın ruhsal dayanıklılığımızı artırdığına dair bilgiler verdi.

Açık hava aktiflikleri ruhsal sıhhat için önemli

Herkesin hayatında birtakım zahmetlerin olabileceğini söyleyen Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Bu zahmetleri yaşarken ruhsal dayanıklılığı artırmak için de yapacağımız birçok aktiflik mevcut. Bu etkinlikler ortasında en çok yarar sağlayanlar ise tabiatla iç içe olabileceğimiz, bol oksijen ve güneşle temasta olduğumuz açık hava aktiflikleri. Bu türlü bir ortamda bulunmak insan olarak ruhsal sıhhatimizi olumlu istikamette tesirler. O halde yapılacak birinci şey, açık havaya çıkmak ve etrafımızda düzenlenen açık hava etkinliklerini araştırarak onlara katılmak.” halinde konuştu.

Düzenli idman, vücudumuzun yanı sıra ruhumuza da uygun gelir

Açık hava aktiflikleri dışında tertipli fizikî idman yapılması gerektiğini belirten Candaş Demir, “Fiziksel antrenman yapabilmek için kesinlikle spor salonuna gidilmesi koşul değil. Konutta de antrenman yapabilirsiniz ve daha hoşu ise açık havada yapabileceğiniz yürüyüşler olur. Bu aktiviteler de ruh sıhhatimizi kıymetli seviyede tesirler.” dedi.

İş ve özel hayat ortasında istikrar sağlamak gerek

Psikolojik dayanıklılığımızı artıran faktörlerden birinin de iş ve özel yaşantımız ortasındaki dengeyi sağlamak olduğuna değinen Candaş Demir, “Bu iki ömrün ortasındaki dengeyi sağlayabilmek bizim elimizde. Bunu başarabilirsek ruhsal dayanıklılığımızı artıracak ve bizi olumlu istikamette etkileyecek alanlardan birini elde etmiş olabiliriz. Örneğin bize yeterli gelen aile üyelerimiz, arkadaşlarımız ve sevdiklerimizle birlikte olmak bizim için birer artıdır. Bu etkinlikler de ruhsal dayanıklılığımızı artırır.” açıklamasında bulundu.

Kendimizi keşfetmek ruhsal dayanıklılığı artırır

Açık havada yapılan etkinlikler, nizamlı idman ve sevdiklerimizle vakit geçirmenin yanı sıra kendimizi keşfetmemiz gerektiğinin altını çizen Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Keşif seyahatinde kendimize sormamız gereken birtakım sorular vardır. Bunlar, ‘bana ne düzgün geliyor, hobilerim neler, bana uygun hissettiren bireyler ve ortamlar neler, ferdî alanım ne?’dir. Bu soruların karşılıklarını bulmamız kendimizi keşfetmemiz için elzemdir. Bunları bulmak için biraz deneme yanılma yapmış olabiliriz. Bu deneme yanılma yolunu çocukluk çağında da yapmış olabiliriz, yetişkinlik çağında da gerçekleştirebiliriz. Yaş keşif için bir pürüz değildir. Böylelikle hangi yaşta olursa olsun şayet kendimizi bilirsek daha düzgün bir ruh sıhhatine sahip olabiliriz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın