Kistik Fibroziste erken tanıya dikkat çekildi


Liv Hospital Vadistanbul, Kistik fibrozis hastalığı tedavisinde farkındalığı artırmak ve erken teşhisin kıymetine dikkat çekmek için bir “Yaz Festivali” düzenledi.

 Liv Hospital Küme Koordinatörü Meri İstiroti’nin açılış konuşmasını yaptığı şenlikte; Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erkan Çakır, Kifder Lideri İlknur Görgün ve TAMEV Lideri Nuray Marçak iştirakçilerle bir ortaya geldi.
 Liv Hospital Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erkan Çakır’ın Kistik fibrozisle ilgili soruları yanıtladığı toplantıda tıpkı vakitte tedavi gören çocuklar; animatör eşliğinde sihirbaz gösterisiyle eğlenirken, aileler de etkinliklere katılarak keyifli bir gün geçirdi. Toplum Gönüllüsü Monik İpekel, sevgili Betül Gülbahar ve  Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı da ailelerle buluştu. Kifder’ ile işbirliği içinde olan Liv Hospital Çocuk Göğüs Hastalıkları Kliniği teşhis ve tedavi ile ilgili tüm gelişmeleri takip ederek hastalara sunuyor.

 

“En çok etkilenen organımız akciğer”
Liv Hospital Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erkan Çakır festival sırasında şu bilgileri aktardı: “Kistik Fibrozis genetik geçişli bir hastalık. En çok etkilenen organımız akciğer. Akciğerlerde kanalların tıkalı olması broşlarda çok fazla ölçüde sekresyon (dokuların ve organların ürettiği sıvı) ve balgam  birikmesi sonucunda çocuklarımızda; düzelmeyen öksürükler, balgamlar, hırıltılar ve tekrarlayan akciğer enfeksiyonları olabiliyor. Hatta ilerleyen vakitlerde akciğer yetmezliğine kadar gidebilen bir hastalık. Mide bağırsak, pankreas sistemini tutabiliyor. Buna bağlı olarak çocuklarımızda yağlı dışkılama, yağlı gaita çıkarma ve büyümede gecikmeler olabiliyor. İlerleyen yaşlarda çocuklarda bazen diyabet dediğimiz şeker hastalığı, daha erişkin yaşlarda  kronik pankreatit (pankreansın iltihaplanması) yahut infertilite kısırlıkla bile karşımıza çıkabiliyor. Aslında baktığımızda çabucak hemen bedenin tüm organlarını ilgilendiren tutulumları var ve altta yatan hastalığın erken tanınması ve tedavisi ikincil organ hasarlarının önüne geçmesi açısından kistik fibrozis için çok kıymetli.

 

“Şikayetler geç yaşta da ortaya çıkabiliyor”

Bazen şikayetler doğumdan itibaren başlayabiliyorken bazen de daha geç yaşta ortaya çıkabiliyor. Genetik bir hastalık yahut doğuştan gelen bir hastalık olarak başlasa da daha sonradan ortaya çıkmayacağının zannedilmesi yanlış bir niyettir. En çok etkilenen organa yönelik tedaviler veriyoruz. Yani akciğerlerde enfeksiyon oluşmasının önüne geçmeye çalışıyoruz. Dirençli mikroplar kelam konusu olabiliyor, onları tedavi ediyoruz. Akciğerlerdeki balgamların dışarı atılmasını sağlayan, bu balgamları eriten, sulandıran, birtakım hava yolu ile kullanılan ilaçlarımızı veriyoruz. Bunlar hastalarımızın hem hayat kalitesinin artmasına hem teneffüs işlevlerinin düzelmesine hem de geçirdikleri sık enfeksiyonların azalmasına sebep oluyor. Bu tedavilerin kesintisiz bir halde yapılması son derece önemli” diyerek iştirakçileri bilgilendirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın