Klima kullanımına bağlı olarak yaz zatürresi hadiseleri da artıyor


Klima kullanımına bağlı olarak yaz zatürresi olayları da artıyor 

Zamanında tedavi edilmezse vefata bile neden olabilir

Sadece kış aylarında değil yaz aylarında da zatürre görülebileceğine dikkat çeken uzmanlar, yaz zatürresinin en önemli nedeninin klima kullanımı olduğuna vurgu yapıyor. Klimalı ortamlarda uzun müddet kalınmaması gerektiğini belirten Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, yaz zatürresi belirtilerinin olağan zatürreden farklı olabileceğini söylüyor. Atamer ayrıyeten erken teşhisin kıymetli olduğunu ve tedavi edilmediği taktirde vefatla sonuçlanabileceğinin altını çiziyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, yaz aylarında sıklıkla görülmeye başlanan yaz zatürresi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Klima kullanımına bağlı olarak yaz zatürresi olayları da artıyor

Zatürre yahut tıbbi ismiyle Pnömoni olarak bilinen akciğer dokusu iltihabının hala toplumumuzda ve dünyada önemli bir hastalık olduğunu belirterek kelamlarına başlayan Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Zatürre vefat sebepleri ortasında altıncı sırada yer alıyor. Daha çok kış aylarında ortaya çıksa da yaz aylarında da zatürre görülebiliyor. Bunun nedeni de klima kullanımının giderek artması. Buna bağlı olarak halk ortasında pek bilinmeyen ‘Lejyonella pnömonisi’ denen yaz zatürresi görülme sıklığı giderek artıyor.” dedi.

Yaz zatürresi bakterileri sulu ortamlarda ürer 

İlk sefer 1976 yılında ABD’de leyjonerler toplantısında salgın olarak görüldüğü için yaz zatürresine ‘Lejyonella pnömonisi’ denildiğini tabir eden Atamer, “Lejyonella pnömonisi bir bakteri enfeksiyonudur. Olağanda bu bakteri sulu ortamlarda yüzeyde bulunur. Lakin şebeke yolu ile binalardaki tüm sulu sistemlere geçebilir. Bilhassa klima, su havalandırma tankları ve buhar odaları üzere sulu ortamlarda ürer. Bu tip havalandırma ve soğutma sistemlerinde ortaya çıkan bakteriye bağlı enfekte zerrecikler, bunu soluyan bireyler ve topluluklarda salgınlara neden olur.” formunda konuştu.

Zamanında tedavi edilmezse vefata bile neden olabilir

Yaz zatürresinde erken teşhisin değerine dikkat çeken Atamer, “Zatürrede bildiğimiz üzere göğüs ve sırt ağrıları, öksürük, ateş, nefes darlığı üzere şikayetler ortaya çıkar. Yaz zatürresinde ise halsizlik, kas ağrıları, baş ağrısı, karın ağrısı hatta bulantı, kusma ve ishal üzere belirtilerle ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle hastalığın düzgün takip edilmesi ve erken teşhis konması kıymetlidir. Vaktinde tedavi edilmezse şok, koma ve vefata bile neden olabilir. Erken teşhis ve aktif tedavi ile tam düzgünleşme sağlanabilir.” sözlerini kullandı.

Bazı hastalıkla birleştiğinde yaz zatürresi daha ağır seyredebilir

Yaz zatürresinin teşhisinde kan ve idrar tetkikleri, akciğer röntgen ve tomografisi üzere metotların kullanıldığını belirten Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Bu hastalığın tedavisi ve düzelmesi olağan zatürreye nazaran daha uzun sürer. Bilhassa kronik astım, KOAH, diyabet hastalarında, kronik kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği olanlarda, çocuklarda ve 65 yaş üstü olanlarda bu hastalık daha ağır seyreder.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın