Koç Üniversitesi Hastanesi’nde “Bacak Damar Tıkanıklığı” Bahisli Çalıştay Yapıldı


Koç Üniversitesi Hastanesi 15-16 Haziran 2023 tarihlerinde Endovasküler Uzmanlık Akademisi’nin “Bacak Damar Tıkanıklığı” konusunda gerçekleştirdiği çalıştaya mesken sahipliği yaptı. Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen 30 hekim, bacak damar tıkanıklığı tedavileri üzerine tartıştı.

Boston Scientific öncülüğünde kurulan ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden 14 medikal dernek tarafından desteklenen Endovasküler Uzmanlık Akademisi, 15-16 Haziran 2023 tarihlerinde Koç Üniversitesi Hastanesi’nde “Bacak Damar Tıkanıklığı” konusundaki çalıştayını gerçekleştirdi. . Rahmi M. Koç İleri Seviye Girişimsel Tıp, Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nde (RMK AIMES) uygulamalar üzerinde tartışıldı.

Açılışı Boston Scientific Periferik Süreçler Gelişmekte Olan Bölgeler Yöneticisi Fevzi Ortan ve Pazarlama Müdürü Pelin İçil tarafından gerçekleştirilen ve 11 farklı ülkeden 14 medikal dernek tarafından desteklenen Endovasküler Uzmanlık Akademisi eğitim programları, uzaktan eğitim, hasta üzerinde canlı hadiseler ve rotasyon programları ile damar içi tedaviler konusunda tabiplerin uzmanlığını geliştirmeyi hedefliyor. Programın 2023 yılı konusu, “Bacak Damar İçi Tedavileri” olarak belirlendi.

Prof. Dr. Levent Oğuzkurt’un liderliğinde Koç Üniversitesi Hastanesi’nde düzenlenen çalıştayda, bacak tıkanıklıklarında hastaların hayat kalitesinin nasıl artırılabileceği üzerine aktüel bilimsel datalar ve tecrübeler aktarıldı. Eğitim serisini yöneten Prof. Dr. Oğuzkurt akademiye ait paylaştığı açıklamada; “Dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen sessiz bir salgının tedavisine ışık tutuyoruz ve bu alanda tabipler ortası bilgi paylaşımını güçlendiriyoruz.  Akademide yer alan tabiplerin ortak çalışmalarının sağladığı sinerjiyle, bacak damar içi tedavileri konusunda hastalar için kıymetli yararlar sağlanacak,” diye konuştu.

Hasta idaresi ve tedavi uygulaması konusunda bilimsel bilgilerin paylaşıldığı çalıştayda, ayrıyeten RMK AIMES’de (Rahmi M. Koç İleri Seviye Girişimsel Tıp, Eğitim ve Simülasyon Merkezi) hasta üzerinde uygulama da yapılarak, en uygun tedavi prosedürleri konusunda bilgi verildi.

Bacak Damar Tıkanıklığı

Bacak damar tıkanıklığı, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen kıymetli bir sıhhat problemidir. Sigara içme, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, obezite üzere risk faktörleri gelişme mümkünlüğünü artırır. Bacak damar tıkanıklığı olan bireyler ekseriyetle yürüme sırasında bacak ağrısı yahut kramp yaşarlar. Ayak yahut bacaklarda hissizlik yahut güçsüzlük, güzelleşmeyen yaralar yahut ülserler, ileri hadiselerde ayaklarda soğukluk yahut cilt renginde değişiklik üzere belirtiler görülebilir. 

Bu durumun erken teşhisi ve tedavisi hastaların hayat kalitesini değerli ölçüde güzelleştirebilir ve önemli komplikasyonları önleyebilir. Bu belirtiler vaktinde teşhis ve uygun tedaviyle denetim altına alınabilir. Endovasküler tedaviler, bilhassa belli hasta kümelerinde açık ameliyat ile kıyaslandığında daha düşük riskli bir alternatif sunmaktadır. Süreci yapan hekimin bilgi birikimi ve tecrübesinin yanında, ilaç salınımlı balonlar yahut damar tıraşlama üzere yeni jenerasyon teknolojiler süreç muvaffakiyetini artırabilmekte ve hastaların daha uzun mühlet konforlu yaşamasına imkan sağlamaktadır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın