Kocaeli’de üreticilere 118 bin çilek fidesi dağıtıldı


Büyükşehir, üreticilere yüzde 50 hibeli albion cinsi 118 bin çilek fidesi ve çilek bahçesi tesisi kurmaları için gerekli olan gereç ve ekipman takviyesi sağladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin atıl durumdaki toprakların tarıma kazandırılarak, üreticilerin verimli, pazar pahası yüksek alternatif eserlere ve yeni üretim tekniklerine yönlendirilmesi hedefiyle hayata geçirdiği “Alternatif Eser Yetiştiriciliğini Destekleme Projesi” kapsamında, çiftçilere yüzde 50 hibeli 118 bin çilek fidesi ve çilek bahçesi tesisi kurmaları için gereç ve ekipman takviyesi verildi. Kent genelinde tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi ve çiftçilerin gelir seviyesinin artırılması için verdiği takviyelere bir yenisini daha ekleyen Büyükşehir, proje doğrultusunda, çilek bahçesi tesisi kurmaları için çiftçilere yüzde 50 hibeli çilek fidesi, malç naylonu, damla sulama borusundan oluşan gereç takviyesi verdi. Proje kapsamında, talep üzerine Kocaeli genelinde 118 bin randımanı yüksek ve pazar talebi olan çilek fidesi ve ekipmanlar, üreticilere dağıtıldı.

KALİTELİ ÜRETİM İÇİN TALEPLER ARTIYOR

Büyükşehir, tarıma verdiği dayanaklarla çiftçilerin maliyetlerini yüzde 50 azaltarak, üretimin daha verimli ve karlı hale getirilmesini sağlıyor. Çiftçiler, hastalıklara sağlam, ünite alandan yüksek randıman alınan, saklama ve pazar şartlarına sağlam albion (yediveren) çilek çeşidi ile karlı üretim yapıyor. Ayrıyeten albion çilek çeşidinin nötr gün bitkisi olması sebebi ile Kocaeli iklim koşullarında nisan sonlarından başlayarak 5 ile 5,5 aya kadar randıman alınabiliyor.

240 BİN ÇİLEK FİDESİ TOPRAKLA BULUŞTURULDU

Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılından bu yana üreticilere 120 bin çilek fidesi, çilek bahçesi kurmaları için gerekli olan ekipman ve gereç dayanağında bulundu. Bugüne kadar toplam 240 bine yakın çilek fidesi toprakla buluşturuldu. Takviyelerle Kocaeli genelinde çilek üretiminde artış sağlandı.

 

ÜRETİCİLER TAKVİYEDEN MEMNUN

 Çilek fideleri ile çilek bahçesi kurmak için gerekli ekipman ve gereçleri teslim alan çiftçiler, fideleri toprakla buluşturdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin takviyesinden duydukları memnuniyeti lisana getiren üreticiler, Lider Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.

 

“BAŞKANIMIZ GENÇLERİ TEŞVİK EDİYOR”

Genç üretici Eser Ersadıç:

“Gölcük Selimiye köyündeki tarlamızı çilek dikmek için hazırladık. Büyükşehir Belediyemizin verdiği takviyelerden çok mutluyuz. Mahsulü aldıktan sonra daha mutlu olacağız. Albion yediveren cinsi çilek fideleri kaliteli. Tahir Büyükakın liderimize, en içten dileklerimle teşekkür ediyorum. Bilhassa genç çiftçi olarak verdiği dayanaklarla bizi üretime teşvik ediyor.”

Üretici Sadettin Şakıyan:

“Karamürsel Akçat köyünde on dönüm bahçemiz var. Ceviz ve çilek yetiştiriyoruz. Ayrıyeten hayvancılık da yapıyoruz. Uzun yıllar yetiştirdiğim için çilek konusunda deneyimliyim. Albion tipi bizim bölge için ülkü bir çilek cinsi. Daha hoş ve verimli yetişiyor. Çilek fidelerimi aldım, çabucak toprakla buluşturacağım. Bu takviyeleri verdiği için Büyükşehir belediyesine teşekkür ederiz.”

Kandıralı çiftçi İrfan Özer:

“Kandıra Lokmanlı mahalle muhtarıyım ve yıllardır çiftçilik yapıyorum. Kocaeli Büyükşehir’in çilek projesinden yararlanmak için başvurmuştum. Bugün fideleri teslim aldım. Çileklerin dikimi ve bakım için Muhtarlık İşleri Dairesinin ziraat mühendislerinden gerekli teknik bilgileri aldık. Belediye Liderimiz Tahir Büyükakın‘a takviyesi için teşekkürlerimi sunuyorum.”

“DESTEK GELDİKÇE, DAHA ÇOK GRUP BİÇİYORUZ”

Üretici Ahmet Peşken:

“Hayvancılık ve meyvecilik işiyle uğraşıyorum. Kiraz, çilek, şeftali ve kivi üretimi yapıyorum. Büyükşehir belediyemiz yüzde 50 hibeli çilek projesini hayata geçirdi. Biz de dayanaktan yararlanmak için geldik. Daha evvel Büyükşehir’in gübre dayanağından yararlanmıştım. Büyükşehir biz çiftçilere elinden gelen yardımı, dayanağı yapıyor. Sağ olsunlar. Çiftçiler kendi imkanlarıyla hayli zorlanıyordu takım biçmeye. Kocaeli Büyükşehir bu takviyeleri verdiği için daha çok grup biçiyor çiftçiler. Daha rahatlıyorlar. Bize büyük imkanlar sağladığı için Tahir liderimize teşekkür ediyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın