Lider Pekyatırmacı Bosna Hersek’te Ayvaz Dede Şenlikleri’ne katıldı

  • Selçuklu Belediyesi ecdat yadigarı olan Bosna Hersek’le gönül bağlarını kuvvetlendirmeye devam ediyor. Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, Boşnakların İslam’ı kabul etmesinin değerli sembollerinden olan Ayvaz Dede Şenliklerinin 513’üncüsüne de katıldı.
     
  • Başkan Pekyatırmacı : “Boşnak kardeşlerimiz burada hem  İslam’ı hem de bizi temsil ediyorlar”

 

Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı 513. Ayvaz Dede Şenlikleri’nde de ecdat yadigarlarını yalnız bırakmadı. Prusac kasabasındaki görkemli bir  törenle sona eren şenlikler renkli şovlara sahne oldu. Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı bu yıl da Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ni temsilen Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca ile birlikte şenliklere katılarak bu kadim geleneğin coşkusuna ortak oldu.

Programa Lider Pekyatırmacı’nın yanı sıra Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, Şehzadeler Belediye Lideri Ömer Faruk Çelik, Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca ile Türkiye ve Bosna Hersek’in farklı bölgelerinden gelen çok sayıda kişi katıldı.

Prusac’taki 285 atlının geçişi ve Ulusal Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği’nin konserine binlerce kişi katıldı.

Başkan Pekyatırmacı: “Bosna Hersek’in gönül coğrafyamızdaki yeri her vakit ayrıdır”

Ecdadın en büyük emanetlerinden olan Bosna Hersek’le gönül bağlarının günden güne daha da kuvvetlendiğinin altını çizen Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı: “Bosna Hersek’te Ayvaz Dede kutlamaları  için burada bulunuyoruz. Burada Boşnak kardeşlerimiz Müslüman oluşlarını Ayvaz Dede kutlamaları kapsamında 513 yıldır  Prusac’ta Ayvaz Dede’yi de  anarak kutluyorlar.  Boşnak Müslüman kardeşlerimiz aslında hem İslam’ı temsil ediyorlar hem de bizi temsil ediyorlar.  Biz de  onların yanında olmak için Türkiye’den farklı gruplarla, farklı gruplarla  bu özel programa iştirak ediyoruz. Karatay Belediyemizle birlikte Türk Dünyası Belediyeler Birliğini temsilen Ayvaz Dede Şenlikleri’ne iştirak ettik. Yine  burada farklı bölgelerden gelen  sancakları taşıyan  atlı kümelere Karatay Belediyemizle birlikte Türk Dünyası Belediyeler Birliği öncülüğünde kıyafetlerini  bu sene biz Konya’dan  getirdik  ve inşallah bundan sonra da  bu desteğimiz devam edecek. Tekrar Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak Ayvaz Dede Şenlikleri’nin  bu alanda düzenlenmesiyle ilgili önemli manada katkılar sunuluyor. Bu katkıyı  inşallah bundan sonra tıpkı formda devam ettireceğiz. Ben tertipte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz her vakit Boşnak kardeşlerimizin yanındayız, yanlarında olmaya devam edeceğiz. Türkiye olarak hem İslam aleminin hem de mazlum milletlerin yanındayız ve yanlarında olmayı sürdüreceğiz. ” halinde konuştu.

Başkan Kılca: “ Bizler gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”

Gönül coğrafyasının en değerli yerlerinden bir adedinde olduklarını söz ederek kelamlarına başlayan  Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca:Ayvaz Dede Şenlikleri’nin 513.  kutlamalarındayız. Natürel Osmanlı Devleti’nden bu yana burada İslam’ın Saraybosna’da, Bosna Hersek’te ve bu bölgelerde gönül coğrafyamızda beşerler Türklerle birlikte Müslümanlarla birlikte yaşamışlar. Bugün de geleneklerini devam ettiriyorlar. Türkiye Türkiye’den ibaret değildir. Münasebetiyle Türkiye’de bir şey olduğu vakit buradaki Müslüman kardeşlerimiz bize daima dua ederler. Biz de onların bir kahırları olduğu vakit onları her vakit takviye veriyoruz  vermeye de devam edeceğiz inşallah. Bugün bu şenliğin düzenlenmesinde Selçuklu Belediyemizle birlikte biz de Karatay Belediyesi olarak dayanakta bulunduk. Yeniden burada büyükelçiliğimiz, kumandanlarımız Türkiye’den gelen konuk belediye başkanlarımızla  birlikte Türk Dünyası Belediyeler Birliğini de temsil ederek buradaki şenliğe iştirak etmiş olduk. Türkiye’yi temsil ettik. Alışılmış buradaki kardeşlerimizin birliği, beraberliği ve İslam’ın bu bölgede ebediyen daim olması için  bu cins şenlikler, bu çeşit tertipler değerli. Buradaki  kardeşlerimizi biz daima Türk olarak görüyoruz. Bu çeşit birliktelikler bu tıp kardeşlikler değerli. Münasebetiyle gönül coğrafyamızdaki her yerde biz de Türkiye olarak takviye vermeye devam edeceğiz ben buradaki tüm kardeşlerimize tertipte emek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu birlik ve beraberliğimizin de daim olmasını temenni  ediyorum.”dedi.

Binlerce kişinin katıldığı ve süper bir coşkunun yaşandığı şenlikler Kur’an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin akabinde kılınan öğlen namazıyla tamamlandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın