Lonca’nın sekizinci devrini 7 startup muvaffakiyetle tamamladı


Kuveyt Türk’ün yenilikçi ve inovatif fikirleri destekleyip ülke iktisadına kazandırmak maksadıyla kurduğu Lonca Girişimcilik Merkezi’nin sekizinci periyot programı tamamlandı. Yüzlerce müracaat ortasından seçilerek programı muvaffakiyetle tamamlayan 7 teşebbüsü mezun eden Lonca’nın takviye verdiği startup sayısı 80’e yükseldi.   

Teknoloji odaklı ve ölçeklenebilir iş fikirlerine sahip girişimcilerin proje fikirlerini sürdürülebilir bir modelle ticari faaliyete dönüştürmelerine imkân sağlayan Lonca Girişimcilik Merkezi, sekizinci periyodu düzenlediği demoday aktifliğiyle tamamladı. Lonca Girişimcilik Merkezi’nde 21 Haziran 2023 Çarşamba günü gerçekleştirilen Lonca Demoday etkinliğinde startup’lar yatırımcıların karşısına çıktı. Kuveyt Türk ve iştirak şirketlerinin yönetici ve çalışanlarının, yatırım kümelerinin, mentorların ve melek yatırım ağlarından temsilcilerin katıldığı aktiflikte teşebbüsçüler iştirakçilere muvaffakiyete giden serüvenlerini anlattı.

 

Girişimciler Lonca Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’ndan yararlanabilecek

Startup’ların proje fikirlerine odaklanmasını önemseyen Lonca Girişimcilik Merkezi, program mühletince her bir startup’a 80 bin TL’ye kadar nakit hibe takviyesi ve aygıt geliştiren startup’lara da ekstra 20 bin TL Ar-Ge takviyesi sağladı. Lonca, dokuzuncu periyotla birlikte startup başına nakit hibe dayanağını toplamda 125 bin TL’ye yükseltti. Lonca’nın sekizinci devir hızlandırma programı kapsamında girişimcilere, ulusal ve memleketler arası müsabakalara iştirak, 10 bin dolarlık sanal sunucu, alanında uzman şahıslardan mentorluk ve danışmanlık ile pazarlama ve tanıtım dayanakları verildi. Ayrıyeten Lonca’dan mezun olan teşebbüsçüler, KT Portföy tarafından startup’lara yatırım emeliyle kurulan ve Kuveyt Türk tarafından 75 milyon TL kaynak ayrılan Lonca Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu’na müracaat konusunda önceliğe sahip olacak. 

 

“Bugüne kadar startup’lara 3 milyon TL nakit hibe takviyesi sağladık”

Kuveyt Türk Strateji ve İnovasyon Küme Müdürü ve Lonca İdare Komitesi Üyesi Dr. Selman Ortaköy, Demoday etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Kurulduğumuz 2017’den bu yana teşebbüslerimize 3 milyon TL nakit hibe takviyesi sağladık. Sekizinci periyotla birlikte hibe oranını yükselterek ve yatırım fırsatları sunarak teşebbüslere verdiğimiz takviyesi artırdık. Kuveyt Türk’ün 75 milyon TL kaynak ayırdığı KT Portföy idaresindeki Lonca Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu, başta Lonca mezunları olmak üzere ekosistemdeki tüm girişimcilere yatırım yapmaya devam ediyor. Öte yandan, aygıt geliştiren girişimcilerimize Ar-Ge dayanağı, bilhassa FinTech’ler için ise API altyapımızı kullanmaları üzere birçok ayrıcalık sunuyoruz. Kuveyt Türk ile birlikte proje geliştirme imkânı da girişimcilerimize sunduğumuz öteki ayrıcalıklar ortasında yer alıyor. Lonca Girişimcilik Merkezi’nden mezun olan teşebbüsler içinden ülkemize, ekonomimize ve müşterilerimize yararlı olacağını düşündüğümüz uygulamaları projelendirilip iş süreçlerimize dâhil ediyoruz. Kimi teşebbüslerin eser ve hizmetlerini müşterilerimizle buluşturarak her iki tarafa yarar sağlıyor; hem teşebbüslerimizin potansiyel müşterilerine ulaşmaları için bir köprü oluyor, hem de müşterilerimiz için hizmet çeşitliliğimizi artırmış oluyoruz. Girişimcilik alanında yapılan bu faaliyetlerin ülkemize ve geleceğimize yapılmış en değerli yatırımlardan biri olduğuna inanıyoruz. Bu vesileyle, sekizinci periyodu muvaffakiyetle tamamlayıp mezun olan teşebbüslerimize de muvaffakiyetler diliyorum” dedi. 

 

Lonca Girişimcilik Merkezi’nin sekizinci periyot kuluçka programını muvaffakiyetle tamamlayan startup ve faaliyet alanları:

Harcy: Tekstil atıklarından geri kazanım yoluyla uygun fiyatlı, sağlıklı ve etraf dostu bina cephe ısı yalıtım materyali üreten teşebbüstür.

Microhobist: Gelecekte itimatla tarım yapabilmek için ekolojik döngüden ilham alarak oluşturulan, birebir vakitte verimsiz toprakları canlandıran sürdürülebilir postbiyotik bitki gelişim eseri üreten bir teşebbüstür.

Pooly: Aynı rotada seyahat eden, aracı olan ve olmayan şahısların birlikte ulaşmalarını sağlayan yapay zekâ ve deep learning entegrasyonlu taşınabilir uygulamadır.

Qpien: İşletmelerin LiveChat, WhatsApp, Instagram, Facebook, Telegram, Twitter, SMS hatta e-posta üzere tüm tanınan kanallardaki müşteri bildirilerini, yorumlarını ve pazaryerlerinden gelen müşteri sorularını tek bir ekrandan kolay kolay yönetebilmelerini sağlayan, işletmeler için tasarlanmış bulut tabanlı bir omni-channel müşteri bağlantısı ve otomasyon platformudur.

Robeff: İç ve dış ortamlarda kullanıma uygun elektrikli şoförsüz teslimat robotları geliştiren bir teknoloji şirketidir. Gelişmiş otonom sürüş algoritması ve işlevsel tasarımı ile orta ve son kilometre teslimat süreçleri için tahliller sunmaktadır.

Scoutify: En güzel yetenekleri takımına katmak isteyen şirketler ile konuma ve şirket kültürüne en uygun adayları sunan yetenek avcılarının buluştuğu bir platformdur.

Wearintels: Endüstri ve lojistik alanında yürütülen stok, üretim, montaj ve dağıtım süreçlerini akıllı sistemlerle dijitalleştirerek insan gücünü ortadan kaldırmadan iş/işçi maliyetlerini düşürmeyi, üretim/lojistik faaliyetlerin suratını artırmayı ve iş güvenliğini artırmayı hedefleyen teşebbüstür.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın