Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE takımı iç aydınlatma testlerini dijital ortama taşıyor


Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE grubu, ‘İç Aydınlatmaların Dijitalleştirilmesi’ projesiyle otobüslerin aydınlatma testi süreçlerine değerli katkı sağlıyor. Proje ile rastgele bir prototip aracı üretmeye gerek kalmadan, yolcular için en konforlu, otobüs şoförleri için de yansıma nedeniyle sürüş emniyetini tehlikeye düşürmeyen en muteber aydınlatma sistemleri geliştiriliyor

Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE grubu, geliştirilmesinde öncü rol oynadığı ‘İç Aydınlatmaların Dijitalleştirilmesi’ projesi ile daha konforlu ve daha inançlı otobüs seyahatleri hedefliyor. Otobüs AR-GE grubu, kelam konusu proje ile rastgele bir prototip aracı üretmeden bile yolcular için en konforlu, otobüs şoförleri için de yansıma nedeniyle sürüş emniyetini tehlikeye düşürmeyen en muteber aydınlatma sistemlerini geliştiriyor. Büsbütün dijital ortamda geliştirilen aydınlatma sistemleri sayesinde, süreçte karşılaşılan iş yükünde azalma ve maliyetlerde düşüş hedefleniyor. 

Testlerden muvaffakiyetle geçti

Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE grubu, ‘İç Aydınlatmaların Dijitalleştirilmesi’ projesi ile otobüslerde sunulması regülasyonlarla zarurî hale getirilen ‘Acil Aydınlatma Sistemi’ ve ‘Ön Cam Üzerinden Oluşabilecek Yansımaların Sürüş Emniyetini Tehlikeye Düşürmesi’ testlerini de gerçekleştirebiliyor. Acil Aydınlatma Sistemi; acil bir durumda şoför tarafından aktifleştirilebiliyor. Sistem tıpkı vakitte yolcuların acil ve inançlı bir şekilde otobüsten çıkışını sağlayabilmek ismine hem koridor hem de kapı bölgelerinin belirli bir homojenite ve limitlerde aydınlatılmasını mecburî kılıyor. Otobüs AR-GE takımı, ‘İç Aydınlatmaların Dijitalleştirilmesi’ projesi sayesinde Acil Aydınlatma Sistemi’nin ihtiyaçları karşılayıp karşılayamadığını prototip araçlar şimdi üretilmeden tespit edebiliyor. Böylelikle gerekli iyileştirmeleri en kısa müddette gerçekleştirebiliyor. 

Aydınlatma sistemleri azamî güvenliğe sahip

‘Ön Cam Üzerinden Oluşabilecek Yansımaların Sürüş Emniyetini Tehlikeye Düşürmesi’ regülasyonu ise; bilhassa gece saatlerde, aracın etrafındaki ışığın minimal olduğu bölgelerde, aracın iç aydınlatmaları açık olsa dahi şoförün sürüş emniyetini tehlikeye düşüren bir yansımanın oluşmamasını mecburî kılıyor. Yalnızca aydınlatmaları tahlil etmenin kâfi olmadığı bu regülasyon için etraf geometrilerin rengi ve yansıma faktörlerinin de dikkate alınması gerekiyor. ‘İç Aydınlatmaların Dijitalleştirilmesi’ projesi ile simülasyonlarda tüm faktörler dikkate alınarak gerekli testler gerçekleştiriliyor ve aydınlatma sistemlerinin azamî güvenliğe sahip olması sağlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın