Milletlerarası Bergama Kermes Şenliği’ne mükemmel açılış


87. Milletlerarası Bergama Kermes Şenliği’ne harika açılış

Son yılların en tezli, varlıklı program içeri ile hazırlanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten UNESCO Dünya Mirası Bergama’ya emanet olan ve Atatürk’ün teklifiyle 1937 yılında başlayan ve bu yıl 87.’si düzenlenecek olan Türkiye’nin birinci lokal şenliği, Milletlerarası Bergama Kermesi mükemmel bir açılış merasimi ile başladı.

Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan şenlik açılışı; Sanayi Meslek Lisesi- İstiklal Meydanı- Şadırvan Cami önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile devam etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen acılış merasimine AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Tarım ve Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, Azerbaycan Şeki Valisi Elhan Usubov, Belediye Lider Yardımcısı İntigam Ashirov, Bergama Belediye Lideri Hakan Koştu, Bergama Kaymakamı Avni Oral, Garnizon Kumandanı Tank Albay Adnan Aydın, MHP İzmir Vilayet Lideri Veysel Şahin,  siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının ve konuk ülkelerin temsilcileri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde 87. Memleketler arası Bergama Kermes Şenliği’nin açılış konuşmasını Bergama Belediye Lideri Hakan Koştu yaptı. Lider Koştu, konuşmasında Türkiye’nin birinci, dünyanın ikinci lokal kültür ve sanat şenliğine katılan vatandaşlara, protokol üyelerine, yerli ve yabancı konuklara teşekkür etti.

BAŞKAN KOŞTU; “CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞTA OLMAK ÜZERE BİZE TAKVİYE OLAN HERKESE TEŞEKKÜRLER”

Unesco Dünya Mirası Kadim Kent Bergama’yı Kültürde, Sanatta, Sporda, Ticarette, Endüstride, Bilimde, Eğitimde, Sıhhatte, Tarım ve Hayvancılıkta her alanda ileriye taşıyacak projelerin imalinde emeği geçenlere konuşmasında teşekkür eden Lider Koştu, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, son Başbakanımız Binali Yıldırım’a, Genel Lider Yardımcım Hamza Dağ’a, Saygıdeğer Bakanlarımıza, Bedelli İzmir Valimize, AK Parti Gençlik Kolları Lideri ve İzmir Milletvekilimiz Eyüp Kadir İnan’a, Değerli Milletvekillerimize, AK Parti Evvelki periyot vilayet lideri ve milletvekili Kerem Ali Sürekli’ye, AK Parti Vilayet liderimiz Bilal Saygılıya, Kaymakamımıza, Kurumlarımızın bedelli Müdürlerine ve çalışanlarına, Muhtarlarımıza, Meclis üyelerimize, Belediyemizin Müdürlerinden Mühendisine ve çalışanına, tüm ünitelerine, en kıymetlisi yaptığımız ve yapacağımız tüm hizmetlerde bize güvenerek takviye veren Bergamalı hemşehrilerime teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıyeten, 87. Memleketler arası Bergama Kermes Şenliğimizi onurlandıran herkese ve tüm emeği geçenlere bir kere daha teşekkür ediyor, bize emanet edilen hoş Bergamamız’da, daha hoş yarınlarda buluşmak dileğiyle, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

BAŞKAN KOŞTU; “87. BERGAMA KERMES ŞENLİĞİMİZİ ÖZÜNE, RUHUNA UYGUN DOPDOLU İÇERİĞİ İLE HAZIRLADIK”

Konuşmasında Bergama Kermes Şenliği’nin ruhuna ve özüne uygun bir biçimde hazırlandığına işaret eden Belediye Lideri Hakan Koştu, 25 Haziran Pazar gününe kadar devam edecek olan konserler, paneller, halk oyunları şovları, tiyatro şovlarına tüm vatandaşları davet etti.

Bir Bergamalı olarak, doğup büyüdüğü kente Belediye Lideri olarak hizmet etmenin gururunu yaşadığını konuşmasında söz eden Belediye Lideri Hakan Koştu, “Kermeslerimizin, Bergama ve ülkemiz için çok özel bir yeri ve ehemmiyeti var. İlçemizi 1934 yılında ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi ile hazırlıkları başlayan Bergama Kermesi 1937 de kutlanmaya başlamış, aralıksız günümüze kadar gelmiştir. Bergamalılar olarak, her yıl bu en hoş geleneğimizi, düğünümüzü, bayramımızı kutluyor, yerli ve yabancı birçok konukla buluşuyoruz. Yurt içi ve yurtdışındaki kardeş kentlerimizden gelen birçok konuğumuzu ilçemizde ağırlıyoruz. Bu nedenle, bugün burada yalnızca bir şenlik düzenlemiyor, 87 yıldır her sene hoş Bergama’mızdan, tüm dünyaya sevgi, dostluk ve barış iletileri veriyoruz” dedi.

Konuşmasında Bergama kermesinin bugünlere kadar gelmesinde emeği olan, alın teri olan herkese teşekkür ettiğini söyleyen Lider Koştu, “İnanıyorum ki; tüm Bergamalıların ve Bergama sevdalılarının çabası ile Bergama Kermesleri eksilmeyen bir coşkuyla kutlanmaya devam edecektir. Medeniyetlerin beşiği bu topraklar kültürün ve sanatın gücü ile insanlığa hizmet etmeyi sürdürecektir” dedi.

BAŞKAN KOŞTU; “BERGAMA’MIZ İÇİN HİZMET ETMEYE, VİZYON PROJELERİMİZİ BİR BİR GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Dört yıl evvel Bergama’nın geleceği için daima birlikte yola çıktıklarını konuşmasında belirten Belediye Lideri Hakan Koştu, “Gayemiz Bergama’yı büyütmek ve yüceltmekti. Çok şükür ki; 4 yılın akabinde, halkımızın bize olan emanetinin hakkını vermenin memnunluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Kentimize hizmet yolunda Bergama’da elimizin değmediği bir nokta kalmadı. Çok kısa sayılabilecek müddette onlarca projeyi başlattık, birçok çalışmayı bitirdik ve yenilerini yapmaya devam ediyoruz. Zeytinpark’ı hemşehrilerimizin hizmetine açtık. İzmir’in birinci, Bergama’nın en büyük toplumsal hayat alanı olan 57.000 metrekarelik Millet Bahçemizi inşaa ediyoruz. Kanayan yaralarımızdan Çamlıpark ile birlikte kentimizin tam kalbinde yeralan ve inşaatı süratle devam eden Millet Bahçesi’ni İnşallah yıl sonunda tamamlamış olacağız. Birinci etap TOKİ konutlarımızı inşa edip, hak sahiplerine teslim ettik. 1000 adet TOKİ Konutu’nun daha çalışmalarına başladık. Üniversite öğrencilerinin mağduriyet yaşadığı barınma sorunu çözerek, 500 kişilik çok kapsamlı Öğrenci Yurdunu Bergama’ya kazandırdık. Alt yapı çalışmaları kapsamında pak bir etraf şiarıyla ilçemizdeki konutların büyük kısmını doğalgaz ile buluşturduk. 42 Kilometrelik Aliağa-Bergama doğalgaz ana iletim sınırı ile taşımalı periyodu bitirip, gaz arzında devamlılığı sağladık. Misyona geldiğimizde yüzde 25 doluluk oranına sahip Bergama Organize Sanayi Bölgesi, dört yılın sonunda büsbütün dolmuş olup, pandemi sürecine karşın fabrika inşaatları bir bir yükselmeye başladı. Özgür Bölge ile ilgili çalışmaları adım adım takip ettik. Yaklaşık 20 bin gencimize iş ve istihdam kapısı olacak bu projemiz kentimizin toplumsal ve ekonomik yapısını da çok olumlu formda değiştirecektir.  İzmir-İstanbul Otoyolu, Kuzey Ege Otoyolu ve Çanakkale Köprüsü’nün açılmış olması, bölgemizin ehemmiyetini daha da artırmıştır. Bölgemizin lojistik bir üs olma yolunda süratle ilerlemesine vesile olmuştur. Kadim kentimizin gözbebeği tarihi yapıtları restore ediyor, vizyon projemiz Antik Selinos Kanalı Onarım ve Islah Projemizi tamamlamak için uğraşla çalışmaya devam ediyoruz. Selinos  Antik Kanal üzerinde bulunan dört adet tarihi köprünün de restore edilmek üzere ihalesi yapılarak, yeniden kentimizin tarihi bölgesinde 300’e yakın yapının cephe güzelleştirmesi, sokak sağlıklaştırması projesi tamamlamış olup inşaat safhasına geçilecektir. Yeniden Antik Selinos Kanalı kıyısında bulunan tarihi tabakhane ve çırçır fabrikalarının onarımı geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştır. Ayrıyeten, Emniyet Müdürlüğü Binası’nın onarımı sona ermiş olup, tarihi mescitlerimiz ve çeşmelerimiz bir bir restore edilerek hizmete alınmaktadır” dedi.

Belediyeye hem gelir getirici özelliği, hem de etrafa olan hassaslığıyla Güneş Güç Santrali kurulduğuna işaret eden Lider Koştu, “Uzun müddettir belediyemizin kendi gücünün büyük bir kısmını üretmiş olduğunu sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum. Bu projemizin kapasitesini artırarak, yenilenebilir güç projelerimize devam edeceğiz. Ve nihayet, kentimize olan ulaşımı ve kent içi trafiğini rahatlatacak olan Bergama Etraf Yolu inşaatı tamamlandı. Sıra Adnan Menderes Bulvarımıza geldi. En kısa müddette kent içi yolu olarak düzenleyerek yürüyüş ve bisiklet yolları ile halkımızın hizmetin sunacağız. Ayrıyeten, kentimizin tarihi dokusunu ve kent içi trafiğinin güvenliğini sağlayacak ve tarihi tonozlarımızı koruyacak olan Kozak Etraf Yolu yatırım programına alınmış olup,  acilen yapılmasının takipçisiyiz. Kentimizde tamamlanan altyapının akabinde yollarımızın inşasına dört bir yandan başladık. Sıcak asfalt, kilit parke ve tretuvarlarla yollarımızı köstebek çukuru olmaktan çıkarıp, cadde ve sokaklarımıza çağdaş bir çehre kazandırdık. Ve yol çalışmalarıyla birlikte tüm mahallelerimizde yeşil alanları çoğaltıp, yeni jenerasyon parklarımızı bir bir hizmete açmaya başladık. Gençlerimiz ve çocuklarımız için yapmış olduğumuz halı alanlarımızın 10 adedini hizmete aldık.  Öncelikle kırsaldaki dezavantajlı mahallelerimizde başladığımız halı saha üretimlerine 5 adet daha ekledik. Bergama gençliğinin çok değerli gereksinimi olan salonlu bir Gençlik Merkezi’nin temellerini attık. Yeniden ulu Bergamaspor’umuza ve şehrimize  yeni bir stadyum kazandırmak için çalışmalarımızda sona geldik. 750 kişilik kapalı spor salonu muştusunu de geçtiğimiz günlerde Sayın Bakanımızdan aldık. Bunlarla bierlikte; Ağız Diş Sıhhati ve Yeni Sıhhat Kompleksimizin inşaatı süratle yükselmekte ve Bergama ile  civar ilçelere de hizmet vermek için gün saymaktadır. Kentimizin Tarım ve Hayvancılığına katkıda bulunacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Bölgesi’nin fizibilite ve ÇED süreçleri tamamlanarak yatırım basamağına geçilecek. Tüm bu kentsel çalışmaları yaparken toplumsal manada da her vakit gereksinim sahiplerinin, engelli bireylerimizin ve öğrencilerin yanında olduk. Bergama’da adeta ömür kurallarını değiştirerek, gelecek kuşaklara müreffeh ve saygın bir kent bırakmak maksadıyla var gücümüzle çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz” dedi.

87. Memleketler arası Bergama Kermes Şenliği açılış konuşmaları akabinde Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi Mehteran Gösterisi, Masa Daıko İstanbul Japon Ritim Kümesi Konseri, yerli ve yabancı halk oyunları gruplarının şovları ile açılış merasimi son buldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın