Milli Eğitim Bakanlığı – Ustalık Telafi Programı’ndan yararlandırıyor.

Kolay İK ve tahlil ortağı Neprotech, şirketleri

Kolay İK ve tahlil ortağı Neprotech’ten danışmanlık alan şirketler, Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Ustalık Telafi Programı sayesinde artan maliyetlerini hibe ödemesi mühletince azaltıyor.

Ustalık Telafi Programı, işgücünde orta eleman gereksinimini karşılamak ve ustalık evrakı sahibi işçi sayısını artırmak için Ulusal Eğitim Bakanlığı uyumunda yürütülen bir hibe teşvik uygulamasıdır. Şirketlerin hibeye müracaat yapabilmesi ve programdan yararlanabilmesi için Kolay İK, tahlil ortağı Neprotech ile birlikte şirketlere  danışmanlık hizmeti sunuyor. Bu kapsamda hibe paketinin ilan edildiği günden bu yana Kolay İK ve tahlil ortağı Neprotech’ten hizmet alan 49 şirket, 1230 çalışan için toplamda 44.126.250 TL fiyatında hibe dayanağı almaya hak kazandı. Bunun yanı sıra, süreçleri devam eden 26 şirketin 967 çalışanına karşılık toplamda 36.141.625 TL meblağında hibeden yararlanabilmesi için süreçlere devam ediliyor.

Kolay İK’nın tahlil ortağı Neprotech ile sunduğu hibe ve teşvik danışmanlığı hizmeti ile şirketlere, MEB tarafından uygulamaya konan 2023 yılı “Ustalık Telafi Programı” hibesinden, en az lise mezunu olan ve mezun olduğu kısımdan farklı departmanda çalışan kişiler için(güncel minimum fiyat Temmuz meblağlarına göre) çalışan başına asgari fiyatın yarısı kadar 5.701 TL ve toplamda 6,5 ay süresince 37.056,50 TL direkt hibe sağlanabilmekte. Kelam konusu ödeme hibe olarak verilmekte olup patron rastgele bir taahhüt altına girmemektedir.

MEB – Ustalık Telafi Programı, çalışanların meslek deneyimini artırmaya yönelik uygulamalar ile patronlara devlet tarafından takviye sağlanan çalışmaların bulunduğu müddetli bir programdır. Hibeden yararlanan işletmeler, artan çalışan maliyetlerini düşürür ve hibe ödemesi devam ettiği sürece mali yüklerini azaltır. Program kapsamında patron çalışanlarının tecrübelerini de ölçümleyebilir.

Şirketler Mili Eğitim Bakanlığı Ustalık Teşvik Programı’ndan nasıl yararlanabilir?

Hızla farklılaşan mevzuat içerikleri ve daima değişikliğe uğrayan bordro parametreleri nedeniyle patronların çarçabuk faydalanabileceği birçok teşvik ve hibe uygulaması gözden kaçabiliyor. Kolay İK ve Neprotech, şirketlere kelam konusu teşvik ve hibe programlarından eksiksiz ve gerçek biçimde faydalanabilmeleri ismine danışmanlık dayanağı sunuyor.

Bu kapsamda UTP için de Kolay İK ve Neprotech; hibe meblağlarının hesaplanması, hangi çalışanların programdan faydalanabileceğinin tespit edilmesi, gerekli evrakların düzenlenerek ilgili kurumlara teslim edilmesi ve öbür tüm süreçlerin takibi üzere başlıklarda teknik danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Şirketler UTP fiyatını öğrenebilmek için Kolay İK ve Neprotech’e bir ön ödeme yapmaz, hibe onaylandıktan sonra toplam fiyat üzerinden belirlenen komite karşılığında hizmet alırlar. Ustalık Telafi Programı, Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak son duyuruya kadar devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın