Narlıdere Belediyesi’nden Meslek Odalarıyla Protokol


Narlıdere Belediyesi, TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Jeoloji Mühendisleri İzmir Şubesi ile mesleksel kontrol ve işbirliği protokolü imzaladı. Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, “Kentlerimizi yönetirken ve geleceğe hazırlarken bilimden referans almak zorundayız. Alanında uzman isimlerden oluşan meslek odalarımız, deneyim ve yetkinlikleri ile Narlıdere’mizde yürüttüğümüz kent siyasetlerinin sağlıklı bir biçimde geliştirilmesinde bize çok değerli bir katkı sağlayacak” dedi.

Narlıdere Belediyesi, TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Jeoloji Mühendisleri İzmir Şubesi ile mesleksel kontrol ve işbirliği protokolü imzaladı. Belediye binasında gerçekleştirilen protokol merasimine Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin’in yanı sıra Mimarlar Odası İzmir Şube Lideri İlker Kahraman, Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Lideri Sinancan Öziçer, Jeoloji Mühendisleri Odası İdare Konseyi Üyeleri Çağlar Özbüyük ve Kürşad Akman katıldı. Protokol ile birlikte Narlıdere hudutları içerisinde sağlıklı kentleşme, nitelikli yapılaşma, kültürel, tarihi, doğal etraf bedellerinin korunarak geliştirilmesine yönelik mesleksel faaliyet kontrolü ve teknik işbirliği yapılması kararı alındı.

MESLEK ODALARIMIZ KAMUNUN ÇIKARINI KORUYOR

Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda 50 binden fazla insanımızı kaybettiklerini hatırlatarak, “Eğer kentlerimizi inşa ederken bilimin gücünü kullansaydık bu türlü bir facia ile karşı karşıya kalmazdık. Kentlerimizi yönetirken ve geleceğe hazırlarken bilimden referans almak zorundayız. Elimizde, bilgi ve birikimlerini toplumun ve kamunun çıkarlarını koruyan meslek odaları üzere bir güç var. Kamusal kontrol rolü da olan meslek odalarımızı daha faal bir biçimde kullanmalı ve onların güçlenmesine imkan sağlamalıyız. Alanında uzman isimlerden oluşan meslek odalarımız, deneyim ve yetkinlikleri ile Narlıdere’mizde yürüttüğümüz kent siyasetlerinin sağlıklı bir halde geliştirilmesinde bize çok kıymetli bir katkı sağlayacak. Protokole katkı sağlayan tüm paydaşlara teşekkür ediyor, iyi olmasını diliyorum” dedi.

SAĞLIKLI KENTLEŞMEYE KATKI SAĞLAYACAK

Protokol hakkında açıklama yapan Mimarlar Odası İzmir Şube Lideri İlker Kahraman, “Yapı inşaat ruhsatı alımı için mimari projelerin meslek odasında incelenmesi belediyelerin kamu faydasına daha faal bir denetleme yapmasına takviye verecektir. Sağlıklı kentleşme ve nitelikli yapı üretimi ismine bu kıymetli bir gerekliliktir. Protokolün iyi olmasını diliyoruz” diye konuştu. 

TEMMENİMİZ TÜM İZMİR’E YAYILMASI

Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Lideri Sinancan Öziçer ise protokolün örnek olmasını dileyerek, “Altına imza attığımız bu protokolün sağlıklı kentleşme ve gerçek yapılaşma için değerli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bu ve emsal protokollerin kentimizin tamamında yapılmasını diliyoruz. Bu anlayışta olan Sayın Liderimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

NARLIDERE’YE KATKISI OLACAK

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Lideri Koray Çetin Önalan da imzalanan protokolün belediye-meslek odaları ortasında çalışma düzlemi oluşturma açısından değerine dikkat çekti. Önalan, “Bu protokol ile birlikte meslek disiplinimiz hudutları içerisinde belediyenin şimdiki sıkıntılarına birlikte tahlil üretmeye çalışacağız. TMMOB örgütlülüğü ve unsurları doğrultusunda yaptığımız protokol, ülkemizin afet ve sarsıntı gerçeği, çevresel sıkıntıları ve doğal yapının korunması konusunda işbirliğini temel alıyor. Protokolün Narlıdere’ye olumlu katkıları olacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

PROTOKOL HAKKINDA

Narlıdere Belediyesi, Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Jeoloji Mühendisleri İzmir Şubesi ortasında imzalanan protokol; sağlıklı kentleşme ve nitelikli bir yapılaşma faaliyeti için gerekli olan mimarlık ve mühendislik hizmetlerinin ilgili mevzuata, bilimsel asıllara ve mesleksel kurallara uygun olarak yerine getirilebilmesini amaçlıyor. Protokol ile birlikte, ilgili Meslek Odaları ile Belediye ortasında bilimsel teknik işbirliğini gerçekleştirmek, üretilen hizmetlerin daha süratli ve şeffaf kılınmasını ve tarafların bu istikametteki ortak sorumluluklarını tarih, kültür, tabiat, etraf ve ekolojik bedellere sahip çıkarak karşılıklı dayanışma içerisinde yerine getirmek için ortak çalışmalar yapılacak. İlgili meslek odaları, belediyenin talebi doğrultusunda belediye çalışanlarına eğitim verebilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın