New York Borsası’nda açılış gongunu çalan Martı kurucusu Oğuz Alper Öktem: Türkiye’de ulaşımın geleceğini şekillendiren en değerli aktörlerinden biri olacağız


231 yıllık New York Borsası’nda payları direkt süreç gören birinci Türk şirketi olması onuruna Martı kurucusu ve CEO’su Oğuz Alper Öktem ve idare takımı borsa binasının tarihi süreç salonundaki merasime katılarak açılış gongunu çaldı.

 Öktem merasimde yaptığı konuşmada, “Henüz 5 yaşında genç bir şirket olarak ülkemizde sıfırdan bir sanayi yarattık, ulaşımda yesyeni bir yol açtık, üstelik birçok esaslı şirketin hayalini kurduğu bir rota belirledik ve New York Borsası’nda halka açıldık. Elde ettiğimiz kaynak ile artık kendi teknolojimizi daha da geliştirerek Türkiye’de geleceğin ulaşım tahlillerini şekillendirmeye hazırız,” sözünü kullandı. 

 Tarihi merasim vesilesiyle New York Borsası’nın ana girişinde ve süreç salonunda Martı bayrağıyla birlikte Türk bayrağı da göndere çekildi. Merasime Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, New York Başkonsolosu Reyhan Özgür başta olmak üzere kamu ve özel bölüm ile milletlerarası yatırımcı etraflarından seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Türkiye’de paylaşımlı, elektrikli, çevreci ulaşımı daha da yaygınlaştırmak isteyen Türkiye’nin tek ölçeklenmiş mobilite şirketi Martı, bu maksatla sermayesini artırarak yatırıma yönlendirmek için gerçekleştirdiği halka arzdan 60 milyon dolara yakın bir kaynak yaratmayı başardı.

 Kuruldukları birinci günden bu yana birincil maksatlarının her vakit kullanıcılarının inancını kazanmak olduğunun altını çizen Öktem, “Yalnızca güçlü bir iş planı ve yenilikçi iş modeliyle değil, birebir vakitte sarsılmaz tutkumuz ve bağlılığımızla da teminat altına alınan bu inanç, gelecek vizyonumuza inanan yatırımcıları cezbetmiştir. Bugün bu sahnede dururken onların inançlarını doğruluyor ve bu yolda bize katıldıkları için şükranlarımızı sunuyoruz,” diye konuştu. Öktem kelamlarını şöyle sürdürdü:

“New York Borsası’nda payları direkt süreç gören birinci Türk şirketi olmak ve bilhassa de kuruluşumuzun üzerinden geçen beş yıl içinde bu unvanı elde etmek, bana gelecek ismine büyük bir itimat veriyor. Bu muvaffakiyet yalnızca tüm Martı Ailesi’nin değil birebir vakitte Türk girişimcilerin çalışkanlıklarının, gücünün ve potansiyelinin de bir simgesi. Bugünkü başarılı halka arz, pazar liderliğimizi pekiştirmek için bize ek kaynaklar sağlıyor. Üst seviye yatırımcıların dayanağını aldık ve artık ABD sermaye piyasalarına erişimimiz var. Bu yeni sermaye tabanı, birinci sınıf bir teknoloji ve mobilite şirketi olma yolunda ilerlememizde tesirli olacaktır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın