Nükleer Sanayi Derneği ve Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü İş Birliği Muahedesi İmzaladı


İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GAYRETİNDE NÜKLEER GÜCÜN ROLÜ BU ÂLÂ NİYET MUAHEDESİYLE VURGULANACAK

Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü ve Nükleer Sanayi Derneği ortasında Nükleer Santraller Fuarı ve Zirvesi’nde bir yeterli niyet muahedesi imzalandı

Nükleer Sanayi Derneği (NSD) ile Londra merkezli Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü (New Nuclear Watch Institute – NNWI), 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Doruğu’nda nükleer güç alanında bir âlâ niyet mutabakatı imzaladı. Muahede, iki kurum ortasında nükleer güç için iş birliğini geliştirmeyi amaçlayan stratejik bir paydaşlığın başlangıcı oldu.

İmza törenine NNWI Lideri Tim Yeo ile NSD Lideri Alikaan Çiftçi katıldı. Her iki kuruluş da sıfır emisyonlu pak bir güç kaynağı olarak nükleer güç konusunda karşılıklı diyalogu, bilgi alışverişini ve bağlantısı geliştirmek için çalışacak.

“Türkiye’deki yeni ortaklarımızla çalışmayı dört gözle bekliyoruz”

NNWI Lideri Tim Yeo şunları söyledi: “Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü olarak Türkiye Nükleer Sanayi Derneği ile yakın iş birliği yapmaktan ötürü çok memnunuz. NSD ile iş birliğimiz, Orta Asya’daki son teşebbüsümüz ve Kazakistan’da kurduğumuz ofis ile birbirini tamamlıyor. NSD ve üyelerinin gayeleri da NNWI’inkilerle uyumlu. Nükleer güç alanında kapasite artışına yönelik yatırımları destekliyoruz; ayrıyeten Türkiye ve komşularının memleketler arası nükleer sanayinin büyümesini yönlendireceğine inanıyoruz. İklim değişikliği tehdidine karşı yeni nükleer santraller inşa etmek, global olarak verebileceğimiz yanıtın değerli bir modülü olup pak güce geçişi hızlandıracak. Birebir vakitte kıymetli ekonomik ve istihdam yararları sağlayacak. Fosil yakıtlı tesislerin nükleer santrallerle değiştirilmesi, insan sıhhati faydasına hava kalitesini de değerli ölçüde düzgünleştiriyor. Türkiye’deki yeni ortaklarımızla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Dernekler nükleer güç için birlikte çalışacak

NSD Lideri Alikaan Çiftçi: “İyi niyet mutabakatı, iklim değişikliğiyle gayret etmek için düşük karbonlu elektriğin sağlanmasında nükleer gücün yararlarını vurgulamak emeliyle karşılıklı iş birliğini ve bilgi alışverişini geliştirmeyi kapsıyor. Yapılan bu iş birliği, pak güç maksatlarına değerli katkı sağlama potansiyeline sahip. Derneğimiz nükleer gücün yararlarının yaygın olarak tanınması için NNWI ile uzun vadeli iş birliğini çok önemsiyor. Ayrıyeten, âlâ niyet mutabakatı kapsamında iki kurum sanayicilerin pak, istikrarlı ve emniyetli bir güç kaynağı olarak nükleer gücün gelişimini desteklemek için birlikte çalışacak” dedi.

NPPES ASO ve NSD tarafından düzenleniyor

Türkiye’nin birinci ve tek nükleer güç aktifliği 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Doruğu, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’nın dayanaklarıyla Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından düzenleniyor. Dünyanın sayılı nükleer güç etkinliklerinden biri kabul edilen NPPES, bu yıl Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü (New Nuclear Watch Institute – NNWI) ile Rusya’nın Nükleer Sanayii İnşaat Kompleksi Kuruluşları Derneği (Association of Organizations of the Construction Complex of the Nuclear Industry – ACCNI) tarafından resmi olarak  destekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapın